Большая политика

Партийные списки получили номера на муниципальных выборах-2021

12 апреля 2021 года в Даугавпилсе прошла жеребьевка партийных списков канди ...

В Даугавпилсе конкуренция на выборах 10 кандидатов на мандат, в районе - 5

В 2021 году по сравнению с муниципальными выборами 2017 года снизился интер ...

18 апреля

Международный день памятников и исторических мест

Именины:
Ядвига, Лаура / Георгий, Зенон, Марк

Гороскоп на день

Козерог
22 декабря
- 20 января

Сегодняшний день хорош для того, чтобы положить начало новому проекту, на который вы склонны возлагать большие надежды. Существует большая вероятность, что надежды оправдаются.

суббота
День
15 .. 17 C
Вечер
10 .. 12 C
Ветер
3 .. 5 м/с
воскресенье
Ночь
6 .. 8 C
Утро
8 .. 10 C
Ветер
2 .. 4 м/с

Источник: gismeteo.ru

Опрос

Какие темы вы обсуждаете с близкими?

 

 

 

Kultūras iniciatīvu un realizāciju apvienība | 4 февраля 2019 | 13:13

Jo vairāk mēs ekonomiski attīstāmies, jo vairāk atkritumu radām

Svētdien, 2.septembrī, radiostacijas "Alise Plus" ēterā izskanēja kārtējais cikla "Pārdomu mentori" raidījums, kurā kā pieaicinātais mentors piedalījās Daugavpils komunālās saimniecības vides inženieris un atkritumu poligona "Cinīši" projektu asistents Kaspars Laizāns. Projektu "Pārdomu mentori" ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras atbalstu īsteno "Kultūras iniciatīvu un realizāciju apvienība".

"Cinīši" ir otrs lielākais sadzīves atkritumu poligons Latvijā pēc "Getliņiem". Statistika liecina, ka Daugavpils un tai tuvējo pašvaldību iedzīvotāji atkritumus ar katru gadu saražo aizvien vairāk. "Jo vairāk mēs ekonomiski attīstāmies, jo vairāk mēs pērkam un vairāk atkritumu rezultātā tiek radīts," norādot, ka saražoto atkritumu daudzums var kalpot arī kā viens no ekonomiskās sistēmas attīstības indikatoriem, stāsta Laizāns.

Daudzi droši vien ir pamanījuši veikalos kartona kārbas, kuras ir domātas izlietotajām baterijām. Šajās kastēs nonākušās baterijas atkarībā no to īpašībām vai nu tiek nodotas otrreizējai pārstrādei vai arī tiek nogādātas apglabāšanai bīstamo atkritumu poligonā. Savukārt miskastē izmestam elementam ir liela iespēja tikt apglabātam sadzīves atkritumu poligonā.

Nelielam šādu bateriju daudzumam nonākot poligonā būtisks kaitējums dabai netiks nodarīts. Taču, ja to būs daudz, pastāv iespēja, ka neliela daļa kaitīgo vielu ar infiltrātu var nonākt arī dabā. Daudz sliktāk ir, ja šādi elementi tiek izmesti, piemēram, grāvī. Tos var apēst suns, lapsa vai kāds cits dzīvnieks un iet bojā. Ķīmiskās korozijas rezultātā smagie metāli un citas kaitīgās vielas no baterijām var nonākt arī gruntsūdenī, upē vai akā. Kā rezultātā cilvēks, kas šo bateriju ir izmetis, pats var saindēties ar šīm kaitīgajām vielām, norāda mentors.

"Cilvēki laukos nereti nemet ārā PET pudeles, bet tās dedzina, jo tās labi deg. Taču šo pudeļu dedzināšanas gaitā rodas daudz dioksīna. Tā ir smaga gāze, kas nekur tālu neaiziet, bet nosēžas uz augiem, gurķiem, tomātiem, āboliem, kas aug tā paša cilvēka saimniecībā, un cilvēks šo indi arī apēd," skaidro Laizāns.

Lai mazinātu PET pudeļu nonākšanu dabā, daudzviet ārzemēs jau ir ieviesta depozītu sistēma, kad pērkot dzērienu PET pudelē, tiek samaksāts gan par dzērienu, gan taru. Nododot tukšo pudeli, par to samaksātā nauda tiek atgriezta. Šādas sistēmas ieviešana patlaban tiek apsvērta arī Latvijā. Diemžēl šādas sistēmas ieviešanai ir arī negatīvā puse - tās ieviešana izmaksās visai dārgi.

Atkritumu šķirošana ir prātīgs risinājums gan no ekoloģiskā, gan arī ekonomiskā viedokļa, jo par nešķirotajiem nodokļiem ir jāmaksā dabas resursu nodoklis, norāda Laizāns. Diemžēl ne visiem iedzīvotājiem patlaban ir iespēja šķirot atkritumus. Dažās vēl padomju laikā būvētajās mājās ir tikai tā saucamais atkritumu vads, kas neparedz atkritumu šķirošanas iespēju. Kā viens no iespējamajiem risinājumiem šādā situācijā pēc mentora domām ir griešanās pie mājas apsaimniekotāja ar lūgumu nodrošināt atkritumu šķirošanas iespēju.

Pateicoties poligonā uzstādītajai modernajai atkritumu šķirošanas iekārtai, patlaban šeit tiek sašķiroti aptuveni 50% atkritumu. No 1.oktobra Daugavpilī plānots uzstādīs atkritumu konteinerus iepakojumam un par sašķirotajiem atkritumiem, kas būs šajos konteineros, iedzīvotājiem maksāt nevajadzēs, informē mentors. Pilnu interviju ar Kasparu Laizānu klausieties šeit:

https://kiralv2017.wixsite.com/kira/pardomas

Комментарии:

10 марта 2021 14:53 - Alisa

❤️ ︍С­­­E­­­K­С З­н­а­к­o­­м­c­­т­в­­a: Бe­­­с­­пл­­aт­­­но, Ан­­oн­­им­­­нo, б­­­ез Ш­­­лю­­­x и cо­­­дe­­­ржа­нoк, все фo­тк­и рeа­льн­ые, а дeвки Б­­­eзо­­­тк­aзн­­ые. Вo­­т сa­­й­­­т —­ W­­­W­W­­­.­­­L­­V­­­1­7­.­­­C­L­U­B

Добавить комментарий {1}