Intervijas

17 janvāris

Vārda dienas:
Tenis, Dravis

Horoskopi

Mežāzis
22. decembris
- 20. janvāris

Šis tev būs interesants un veiksmīgs periods. Tavs noskaņojums ik pa brīdi kļūs patiesi radošs, inovatīvs. Arī profesionālie panākumi un atzinība no priekšniecības puses tev būs turpat vai garantēta. Saskarsmē ar līdzgaitniekiem valdīs harmonija, sevišķi jau attiecībās ar kolēģiem. Mīlas lauciņā nav izslēgtas nelielas domstarpības ar mīļoto, taču tās būs viegli atrisināmas, ja vien būsi pietiekoši piekāpīgs, pretimnākošs. Nedēļas nogale piemērota nelielam izbraucienam pie dabas.

Sestdiena
Diena
-16 .. -18 C
Vakars
-19 .. -21 C
Vējš
2 .. 4 m/s
Svētdiena
Nakts
-17 .. -19 C
Rīts
-19 .. -21 C
Vējš
1 .. 3 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Kultūras iniciatīvu un realizāciju apvienība | 4. februāris 2019 | 13:13

Jo vairāk mēs ekonomiski attīstāmies, jo vairāk atkritumu radām

Svētdien, 2.septembrī, radiostacijas "Alise Plus" ēterā izskanēja kārtējais cikla "Pārdomu mentori" raidījums, kurā kā pieaicinātais mentors piedalījās Daugavpils komunālās saimniecības vides inženieris un atkritumu poligona "Cinīši" projektu asistents Kaspars Laizāns. Projektu "Pārdomu mentori" ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras atbalstu īsteno "Kultūras iniciatīvu un realizāciju apvienība".

"Cinīši" ir otrs lielākais sadzīves atkritumu poligons Latvijā pēc "Getliņiem". Statistika liecina, ka Daugavpils un tai tuvējo pašvaldību iedzīvotāji atkritumus ar katru gadu saražo aizvien vairāk. "Jo vairāk mēs ekonomiski attīstāmies, jo vairāk mēs pērkam un vairāk atkritumu rezultātā tiek radīts," norādot, ka saražoto atkritumu daudzums var kalpot arī kā viens no ekonomiskās sistēmas attīstības indikatoriem, stāsta Laizāns.

Daudzi droši vien ir pamanījuši veikalos kartona kārbas, kuras ir domātas izlietotajām baterijām. Šajās kastēs nonākušās baterijas atkarībā no to īpašībām vai nu tiek nodotas otrreizējai pārstrādei vai arī tiek nogādātas apglabāšanai bīstamo atkritumu poligonā. Savukārt miskastē izmestam elementam ir liela iespēja tikt apglabātam sadzīves atkritumu poligonā.

Nelielam šādu bateriju daudzumam nonākot poligonā būtisks kaitējums dabai netiks nodarīts. Taču, ja to būs daudz, pastāv iespēja, ka neliela daļa kaitīgo vielu ar infiltrātu var nonākt arī dabā. Daudz sliktāk ir, ja šādi elementi tiek izmesti, piemēram, grāvī. Tos var apēst suns, lapsa vai kāds cits dzīvnieks un iet bojā. Ķīmiskās korozijas rezultātā smagie metāli un citas kaitīgās vielas no baterijām var nonākt arī gruntsūdenī, upē vai akā. Kā rezultātā cilvēks, kas šo bateriju ir izmetis, pats var saindēties ar šīm kaitīgajām vielām, norāda mentors.

"Cilvēki laukos nereti nemet ārā PET pudeles, bet tās dedzina, jo tās labi deg. Taču šo pudeļu dedzināšanas gaitā rodas daudz dioksīna. Tā ir smaga gāze, kas nekur tālu neaiziet, bet nosēžas uz augiem, gurķiem, tomātiem, āboliem, kas aug tā paša cilvēka saimniecībā, un cilvēks šo indi arī apēd," skaidro Laizāns.

Lai mazinātu PET pudeļu nonākšanu dabā, daudzviet ārzemēs jau ir ieviesta depozītu sistēma, kad pērkot dzērienu PET pudelē, tiek samaksāts gan par dzērienu, gan taru. Nododot tukšo pudeli, par to samaksātā nauda tiek atgriezta. Šādas sistēmas ieviešana patlaban tiek apsvērta arī Latvijā. Diemžēl šādas sistēmas ieviešanai ir arī negatīvā puse - tās ieviešana izmaksās visai dārgi.

Atkritumu šķirošana ir prātīgs risinājums gan no ekoloģiskā, gan arī ekonomiskā viedokļa, jo par nešķirotajiem nodokļiem ir jāmaksā dabas resursu nodoklis, norāda Laizāns. Diemžēl ne visiem iedzīvotājiem patlaban ir iespēja šķirot atkritumus. Dažās vēl padomju laikā būvētajās mājās ir tikai tā saucamais atkritumu vads, kas neparedz atkritumu šķirošanas iespēju. Kā viens no iespējamajiem risinājumiem šādā situācijā pēc mentora domām ir griešanās pie mājas apsaimniekotāja ar lūgumu nodrošināt atkritumu šķirošanas iespēju.

Pateicoties poligonā uzstādītajai modernajai atkritumu šķirošanas iekārtai, patlaban šeit tiek sašķiroti aptuveni 50% atkritumu. No 1.oktobra Daugavpilī plānots uzstādīs atkritumu konteinerus iepakojumam un par sašķirotajiem atkritumiem, kas būs šajos konteineros, iedzīvotājiem maksāt nevajadzēs, informē mentors. Pilnu interviju ar Kasparu Laizānu klausieties šeit:

https://kiralv2017.wixsite.com/kira/pardomas

Pievienot komentāru