Intervijas

3 jūlijs

Vārda dienas:
Benita, Everita, Verita

Horoskopi

Auns
21. marts
- 20. aprīlis

Ja vēlies mierīgi sadzīvot ar apkārtējiem, tad noteikti atturies no vēlmes pamācīt līdzgaitniekus pareizai dzīvei. Vēlamāk pievērst uzmanību paša nebūšanām, izrādīt centienus sakārtot mīlas lauciņā notiekošo. Tev šonedēļ daudz labāk padosies individuālas aktivitātes nevis kolektīvs darbs. Sevišķi labi spēsi apliecināt tie Auni, kuri saistīti ar dzīves radošo pusi, strādā reklāmas, mārketinga lauciņā.

Ceturtdiena
Diena
23 .. 25 C
Vakars
20 .. 22 C
Vējš
2 .. 4 m/s
Piektdiena
Nakts
14 .. 16 C
Rīts
17 .. 19 C
Vējš
2 .. 4 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Kultūras iniciatīvu un realizāciju apvienība | 4. februāris 2019 | 13:09

Dmitrijs Oļehnovičs: vēsturi nevar līdz galam izpētīt

Svētdien, 12.augustā, radiostacijas "Alise Plus" ēterā izskanēja trešais cikla "Pārdomu mentori" raidījums, kurā kā pieaicinātais mentors piedalījās Daugavils Universitātes Humanitārās fakultātes Vēstures katedras docētājs, Sociālo zinātņu fakultātes prodekāns, vēsturnieks, Daugavpis novada Višķos dzimušais un augušais Dmitrijs Oļehnovičs. Projektu "Pārdomu mentori" ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras atbalstu īsteno "Kultūras iniciatīvu un realizāciju apvienība".

Bērnībā Oļehnovičs vēlējās kļūt par ārstu, lai varētu glābt cilvēkus. Tā kā dažādu iemeslu dēļ īstenot šo ieceri nebija iespējams, viņš nolēma kļūt par vēsturnieku. "Vēsture man nav tikai profesija, tā ir arī sirds aizraušanās. Katram cilvēkam ir sava vēsture un Latgales vēsture ir mana vēsture. Caur Latgales vēstures prizmu es varu daudz ko uzzināt," stāsta Oļehnovičs.

Oļehnovičs uzskata, ka vēsturi nevar līdz galam izpētīt, jo katra paaudze raksta jaunu vēsturi. Vēstures pētīšana ir aizraujošs un bezgalīgs process. Skaistākā un patiesākā vēsture ir tā, kas ar savām saknēm stāv savā dzimtā, bet ar galotni iestiepjas kaut kur Eiropas vai pasaules vēsturē. Tāpēc, runājot par Latgales vēsturi, vēsturnieks bieži pievēršas savām mājām, savas dzimtas vēsturei.

"Latgalei ir viena liela problēma - mēs neprotam sevi pārdot.. Uzskatu, ka Latgalē ir simtiem vietu, kuras var būt interesantas ne tikai Latgales un Latvijas iedzīvotājiem, bet arī cilvēkiem no visas plašās pasaules," uzsver Oļehnovičs.

Politiskā kultūra Latgalē pēc mentora domām ir līdzīga kā citviet Latvijā. Savukārt ar politisko ideoloģiju valstī ir nopietnas problēmas. Neviena no esošajām partijām pagaidām nespēj piedāvāt normālu politisko ideoloģiju.

Tautu kultūru daudzveidību Latgalē mentors vērtē kā viena no tās bagātībām, kā arī uzsver, ka, atskaitot holokaustu, Latgalē nekad nav bijis nopietnu starpetnisku vai starpreliģisku konfliktu. Oļehnovičs atzīst, ka liela kļūda ir bijusi, kad Latvijas sabiedriskie mēdiji ir pazaudējuši krievvalodīgo auditoriju. Diemžēl ar saviem pašreizējiem resursiem Latvijas sabiedriskie mēdiji krievvalodīgajiem valsts iedzīvotājiem nespēj piedāvāt konkurētspējīgu alternatīvu.

No 30 Oļehnoviča kursabiedriem Latvijā palikuši vien septiņi un tā ir katastrofāla statistika. Vairums cilvēku ar augstāko izglītību ir devušies uz ārzemēm, lai strādātu "fileju fabrikā". Taču ir arī veiksmes stāsti. "Viens mans draugs strādā Oksfordā un ir viens no vadošajiem profesoriem. Vēl viens draugs, pelnot iespaidīgus līdzekļus, strādā Holandes uzņēmumā, kas pārvadā gāzi no Kataras uz Japānu," stāsta Oļehnovičs.

Pēc mentora domām labi nopelnīt varot arī Latvijā. Kā piemēru viņš minēja sava drauga gateri, kur strādājošie "tīrā" var saņem pat 800 eiro, bet darbinieku tomēr trūkstot.

Pilnu interviju ar Dmitriju Oļehnoviču, kurā bez jau minētajām tēmām tiek diskutēts arī par zemkopības nākotni, Latgales vilinājumu, remigrācijas perspektīvām un daudziem citiem interesantiem jautājumiem, var klausieties šeit:

https://kiralv2017.wixsite.com/kira/pardomas

Pievienot komentāru