Intervijas

5 decembris

Vārda dienas:
Klaudijs, Sabīne, Sarma

Horoskopi

Mežāzis
22. decembris
- 20. janvāris

Šis tev būs interesants un veiksmīgs periods. Tavs noskaņojums ik pa brīdi kļūs patiesi radošs, inovatīvs. Arī profesionālie panākumi un atzinība no priekšniecības puses tev būs turpat vai garantēta. Saskarsmē ar līdzgaitniekiem valdīs harmonija, sevišķi jau attiecībās ar kolēģiem. Mīlas lauciņā nav izslēgtas nelielas domstarpības ar mīļoto, taču tās būs viegli atrisināmas, ja vien būsi pietiekoši piekāpīgs, pretimnākošs. Nedēļas nogale piemērota nelielam izbraucienam pie dabas.

Piektdiena
Diena
1 .. 3 C
Vakars
1 .. 3 C
Vējš
6 .. 8 m/s
Sestdiena
Nakts
2 .. 4 C
Rīts
2 .. 4 C
Vējš
5 .. 7 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Kultūras iniciatīvu un realizāciju apvienība | 4. februāris 2019 | 12:59

Ivars Matisovs: Latgales iedzīvotāju skaits ir samazinājies vairāk nekā uz pusi

Ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras atbalstu "Kultūras iniciatīvu un realizāciju apvienība" uzsāk projektu " Pārdomu mentori ". 16 svētdienas radiostacijas "Alise Plus" ēterā skanēs raidījums, kurā uzaicinātais mentors stāstīs par savu pieredzi, diskutēs par sabiedrībā aktuāliem jautājumiem, atbildēs uz uzdotajiem jautājumiem. Pirms katra raidījuma notiks žurnālistu un citu interesentu interaktīva tikšanās /saruna ar mentoru. Pirmā tikšanās "Alise Plus" diskusiju telpā 27.jūlijā notika ar Ivaru Matisovu - ģeogrāfu, Rēzeknes Tehnologu akadēmijas un Daugavpils Universitātes mācībspēku, ceļotāju, publicistu, aktīva dzīves veida piekritēju, cilvēku ar plašu interešu loku un smalku latgaliešu humoru.

Mūsdienu ģeogrāfijai ir gana smalks dalījums dažādās apakš disciplīnās, tai skaitā: ekonomiskajā, fiziskajā un cilvēka ģeogrāfijā. "Ja rietumvalstīs "human geografy" bija pazīstama jau labu laiku, tad Latvijā cilvēka ģeogrāfijas jēdziens parādījās 90.gadu vidū. Šis ģeogrāfijas virziens pēta visdažādākās cilvēka darbības izpausmes. Akcents tajā tiek likts uz to, kā cilvēks ar savu darbību, gan plānoto, gan neplānoto, ir ietekmējis vidi," atklāja Matisovs. Viens no sāpīgākajiem un aktuālākajiem jautājumiem, no kura ceļas daudzas problēmas, Latgalē pēdējos gados ir saistīts ar depopulizāciju jeb krasu iedzīvotāju skaita samazināšanos. "Ja pirms Pirmā pasaules kara pašreizējā Latgales teritorijā dzīvoja ap 650 000 iedzīvotāju, tad tagad to skats ir mazāks par 300 000," norādīja Mattisovs. Īpaši aktuāla šī problēma ir laukos, kur pa nomaļākiem lauku ceļiem ar riteni var nobraukt vairākas stundas un neieraudzīt nevienu cilvēku, kas agrāk nebija iedomājams. Agrāk laukos neapstrādātu teritoriju praktiski nebija. Tagad ir vai nu lielas zemnieku saimniecības, kuru tīrumos strādā jaudīga tehnika, tiek izmantoti dažādi ķīmija sasniegumi, un ir teritorijas, kas vienkārši aizaug ar latvāņiem vai nezālēm. Īpaši labi tas redzams dažādās robežvietās. Uzskatāms piemērs tam, ka samazināt depopulizāciju vai izvairīties no tās ir iespējas, ir Igaunija. Pretēji Latvijai un Lietuvai, kur ir reģistrēts liels iedzīvotāju skaita samazinājums - attiecīgi 8,1 un 13,8 cilvēki uz vienu 1000 iedzīvotāju, Igaunijā ir reģistrēts iedzīvotāju skaita pieaugums - 2,7 cilvēki uz vienu 1000 iedzīvotāju, kas ir vairāk nekā Eiropas Savienībā vidēji, liecina statistika. Iedzīvotāju pieauguma vai samazinājuma situācija lielā mērā ir atkarīga no politiski ekonomiskajiem apstākļiem, algas apmēra, arī izbraukušo iedzīvotāju skaita, kas ir kā magnēts citiem izbraucējiem. Cilvēkiem svarīgi ir arī sajust, ka valsts par viņiem rūpējas. Otra lieta - katrs cilvēks dzīvo vienu dzīvi un materiālā ziņā viņš to grib nodzīvot vieglāk un produktīvāk. "Dziesmu svētki ir labi, tur var padziedāt reiz piecos gados, bet ir arī ikdiena, kas ir gana smaga, jo ēst gribas katru dienu, apģērbs ir jāpērk regulāri un par dzīvokli arī ir jāmaksā. Un tā nav tikai Latvijas problēma," norādīja Matisovs. Ivars Matisovs labprāt brauc ar divriteni. Ja pirms gadiem 15, kad viņš sāka aktīvāk pievērsties riteņbraukšanai, sezonā tika nobraukti ap 1000 kilometriem, tad laika gaitā šis skaitlis ir trīskāršojies. Atkarībā no noskaņojuma un pašsajūtas dienā viņš var nobraukti no 30 līdz pat 100 kilometriem. Kopā ar laivošanas entuziastu Jāni Vilcānu Ivars Matisovs dalījās iespaidos, kas gūti dažādos izbraucienos ar laivām. Pilnu interviju, kurā bez jau minētajām tēmām tiek diskutēts arī par latgaļu mūziku un daudziem citiem interesantiem jautājumiem, var klausieties šeit:

https://kiralv2017.wixsite.com/kira/pardomas

Pievienot komentāru