Intervijas

3 marts

Vārda dienas:
Marts, Tālavs, Tālis

Horoskopi

Auns
21. marts
- 20. aprīlis

Ja vēlies mierīgi sadzīvot ar apkārtējiem, tad noteikti atturies no vēlmes pamācīt līdzgaitniekus pareizai dzīvei. Vēlamāk pievērst uzmanību paša nebūšanām, izrādīt centienus sakārtot mīlas lauciņā notiekošo. Tev šonedēļ daudz labāk padosies individuālas aktivitātes nevis kolektīvs darbs. Sevišķi labi spēsi apliecināt tie Auni, kuri saistīti ar dzīves radošo pusi, strādā reklāmas, mārketinga lauciņā.

Trešdiena
Diena
5 .. 7 C
Vakars
1 .. 3 C
Vējš
4 .. 6 m/s
Ceturtdiena
Nakts
-1 .. 1 C
Rīts
-1 .. 1 C
Vējš
3 .. 5 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Jaunumi Kultūra | 30. septembris 2014 | 14:05  

Aleksandrs Vasiļjevs: „Daugavpils saņēma modes poti. Tas ir sāpīgi”

D-fakti

Uz Daugavpili atveda unikālu 20.gs.60.gadu tērpu kolekciju pazīstamais mods vēsturnieks Aleksandrs Vasiļjevs, un daugavpilietes piedzīvoja pārbaudījumu. Ne visas uzdrīkstējās rādīties acīs populārā Krievijas TV raidījuma „Modes spriedums” tiesnesim, baidoties no dzēlīgām p[iezīmēm par stilu, ar kurām modes vēsturnieks parasti neskopojas raidījumā. Tomēr tās, kurām palaimējās personīgi iepazīties Rotko centrā ar TV-seju Vasiļjevu, iekaroja talantīgā stāstītāja šarms, humora izjūta un neatkārtojamā intonācija.

Slavenais TV šova vadītājs un modes kritiķis Daugavpilī bija mīļš un komunikabls. Žurnālisti saņēma negaidītu dāvanu – divas stundas garu apskates ekskursiju, kas iekļāva detalizētu stāstījumu par katru no unikālajiem tērpiem. Aleksandrs Vasiļjevs stāstīja par savu 20.gs.60.gadu dāmu tērpu kolekciju. Šie tērpi ir Augstās modes nama mākslas paraugi, slavenu dizaineru darinājumi.

Par kolekciju

Uz Daugavpili A.Vasiļjevs atveda 90 elitāras kleitas un 100 aksesuārus. Daudzās kleitas, kurpes, somiņas, rotaslietas piederējušas Holivudas dīvāmviņu fotogrāfijas rotā sienas. Trīs Rotko centra zāles ieņem manekeni un vitrīnas. Zāles ir iedalītas pēc 600.gadu modes virzieniem. Pirmā zāle- avangards. Cilvēki pirmoreiz iekaroja kosmosu: 1961.gadā – Jurijs Gagarins, 1963.gadā – Valentīna Tereškova. Tad sievietes sāka aizdomāties: kas būs mugurā man, kad lidošu kosmosā, kad satikšos ar citplanētiešiem? Un slaveno modes namu dizaineri piedāvāja tērpus starpplanētu komunikācijai! No jauniem materiāliem, ar grafisku dizainu. Otrā zāle iepazīstina ar posmu, kad modē ienāca stils „krievu princese un nedaudz spiedze”. Šo tēlu izceļ kažokādas oderes. Tolaik modē bija blondīnes un gaišās lūpas, sievietes it paziņoja pasaulei: „Es arī esmu nedaudz spiedze”. Balles kleitas, kas rokām izšūtas ar pērlēm un pērlītēm, zaigojošie audumi, spalvas un kažokādas, mīlestība pret vienu materiālu ir raksturīga tālaika modei. Un revolūcijas posms: sieviete atļāvās uzvilkt bikses, tas šokēja. Trešā zāle prezentē 60.gadu beigas, kad mode pakļāvās hipiju ietekmei. Puķu raksti izrotāja dizaineru darinājumus, kleitas kļuva spilgtas, ar etniskiem rakstiem un psihodēliskiem krāsu savienojumiem.

Daudzas kolekcijas ir nopirktas izsolē Ņujorkā, tur modes vēsturnieks papildināja savu fondu ar mantām, kas līdz tam tika glabātas muzejā.

Par sieviešu modi

„Ja vīriešiem ir savas darīšanas, viņi var mierīgi tām nodoties. Mūsu informācija ieinteresēs, galvenokārt, sievietes”, - sacīja slavenās Oskara balvas ieguvušās filmas „Maskava asarām netic” varone. Patiesībā pastāv interešu iedalījums vīriešu interesēs un sieviešu interesēs, un no nekur nevar likties. Un daudzās pusgadsimtu senās neticami dārgās kleitas, kas, bez šaubām, sajūsminās dāmas, daudzus vīriešus atstās vienaldzīgus.

- Vīriešiem nevar piespiest skatīties izstādi par sieviešu modi., - ir pārliecināts meistars. -  Šī izstāde ir domāta tikai sievietēm. Katrai sievietei jābūt savam stilam, bet arī jāskatās spogulī un jābūt uzmanīgai: vai es sekoju līdzi laikam? Ko varu pamainīt? Vīrietis pelna naudu, bet tērē to pēc saviem ieskatiem tikai sieviete.

Neeksistē ērti moderni tērpi. Mode vienmēr ir atstatus no sabiedrības. Lēta mode nekad nav pastāvējusi un nepastāvēs. Ne visi uzķeras uz modes āķa, bet tie, kas ir uzķērušies, vairs nevar atbrīvoties. Padomju mode atpalika no pārējās pasaules par 10 gadiem, mūžīgi netrāpīja. Bet Latvijā „dzelzs aizkara” laikos ģērbās daudz labāk, šeit mode dzīvoja. Iznāca žurnāls „Rīgas mode”. Sievietes brauca uz Rīgu, lai nopirktu kleitu, somu, „Dzintara” smaržas

Par Rotko centru

Aleksandrs Vasiļjevs pirmoreiz apmeklēja Daugavpili, un Daugavpils kļuva par pirmo Latvijas pilsētu, kas uzņēma 60.gadu modes kolekciju. Par A.Vasiļjeva pirmajiem vārdiem kļuva komplimenti Marka Rotko centram un pateicība vadītājam Aleksejam Burunovam par uzaicinājumu.

 - Rotko Centrs ir ideāli piemērots modes izstādei. Mākslinieks Marks Rotko raudzījās uz sievietēm, bet sievietesuz viņa gleznām. Rotko ir jūtu pilsētas bonuss, par kuru jālūdzas. Un kāda laime, ka Eiropa piešķīra naudu ēkas restaurācijai ar tik humānu ieganstu.

Tikai aklais var neredzēt saikni starp modi un glezniecību, bet saikne ir vistiešākā: audumus veido mākslinieks. Moda ir elite, bet modes nami Rotko gleznas, nav domāti visiem.

Es rīkoju daudzas izstādes, izstāde Rīgā nekopē Daugavpils izstādi, rīdziniekiem jābrauc šurp, lai to ieraudzītu, - stāsta A.Vasiļjevs. Kolekcijā kopumā ir 50 000 vienību, ieskaitot aksesuārus un fotogrāfijas. Ar mani kopā strādā 25 cilvēki, 12 no tiem – restauratori. Divas asistentes ir no Latvijas, Tatjana Golubeva – no Daugavpils. Viļņa piešķīra man divas glabātuves muzejā, tas ir īsts brīnums! Jūsu valstis ir blakus, Daugavpils atrodas netālu no Viļņas, bet ne visi zina, ko var apskatīties šajās pilsētās.

Maestro ir arī ar arhitektūru un interjeru saistīts projekts – prēmija „Aleksandra Vasiļjeva lilijas”. Apmeklējot ar izstādēm un lekcijām daudzas pilsētas, viņš veido ēku reitingu pēc mākslinieciskā dizaina principiem, novērtējot viesnīcas, restorānus, muzejus, stacijas. Iespējams, arī Daugavpils Rotko centrs tiks nominēts Vasiļjeva „Lilijai”?

Par poti Daugavpilij

-         Šodien mēs pirmoreiz iepazīstinām Daugavpili ar modes pasauli. Esiet gatavi tam, ka tas sāpēs, līdzināsies potei. Kāpēc? Jo jūsu pilsēta modi noraida, - atturīgi uzsvēra kolekcionārs. – Esmu bijis ielās, tiesa gan, redzēju tikai sešas sievietes un divus vīriešus. Lai gan cilvēki cenšas sekot stilam. Skatieties „Modes spriedumu”, mēs sliktu neiemācīsim!

-         Bet Daugavpilī ir netradicionālās modes skola, - atskanēja protesta replika.

-         Nevar būt netradicionālās modes, - stingri noteica metrs. – Modes uzdevums ir pārdot, bet ja nevar pārdot, tad tā jau nav mode. Tā ir skulptūra.

Daloties iespaidos par pilsētu, A.Vasiļjevs nosauca Daugavpili par tīru, pieticīgu un zaļu pilsētu. Viņš apmeklēja arī Daugavpils muzeju. Pilsētas arhitektūra viņu nepārsteidza, par uzmanības vērtu tika nosaukti vien Rotko centrs un cietoksnis.

Par nākotnes modi

- Eiropas mode ir mirusi, - izteica spriedumu lektors. – Gadiem pēc 10-15, bet Baltijā – pēc 25, visi valkās musulmaņu tērpus. Jau tagad rudens-ziemas 2014 kolekcijā dizaineri piedāvā sievietēm valkāt bikses zem svārkiem. Mētelis – „ola” slēpj vidukli, gurnus, figūra netiek izcelta. Tā ir musulmaņu tradīcija: sieviete nav jāredz, viņa ir jāvēro mājās. Uz Baltiju pagaidām nepārvācas arābu valstu iedzīvotāji, jo jums nav sociālās pakas. Aukstais klimats viņiem nav traucēklis, paskatieties uz Skandināviju. Bet Beļģijā populārākais puišu vārds jau ir Muhameds. Tiklīdz ieviesīsiet sociālās garantijas viņiem – atbrauks arī pie jums.

Aleksandra Vasiļjeva izstāde „XX gadsimta 60.gadu mode” ilgs līdz 2015.gada 11.janvārim.

Gaļina Ivanova, Latgales Media Centrs

Pāriet uz galerijas lapu

Komentāri:

11. februāris 2015 15:53 - Mr frances

reklama censored

3. novembris 2014 11:38 - Runetki

reklama censored

2. novembris 2014 09:45 - Runetki

reklama censored

7. oktobris 2014 21:37 - Личные кредиты физическим лицам

reklama censored

7. oktobris 2014 21:37 - Ar steidzami finansējums aizdevuma nopietni

reklama censored

7. oktobris 2014 21:36 - Активизации проект

reklama censored

7. oktobris 2014 21:35 - Aizdevums pieejams visiem

reklama censored

7. oktobris 2014 21:34 - Finansējums nauda

reklama censored

30. septembris 2014 15:40 - АВАТАР

на счёт мусульман прав. это страшно, не дай Бог

Pievienot komentāru {14}