Intervijas

20 janvāris

1991. gada barikāžu aizstāvju atceres diena

Vārda dienas:
Oļgerts, Aļģirds, Aļģis, Orests

Horoskopi

Vērsis
21. aprīlis
- 20. maijs

VĒRSIS Nevajadzētu ļaut neuzmanībai vai paviršībai radīt liekus kavēkļus. Jo īpaši piesardzīgam vajadzētu būt finansiālajos jautājumos. Saskarsmē ar apkārtējiem būsi draudzīgs un dzīvespriecīgs, kas vairos iespējas gūt jaunus paziņas, domubiedrus. Kopumā nedēļa vairāk piemērota radošu ieceru īstenošanai, kontaktu dibināšanai, dažādu kursu, semināru apmeklēšanai. Brīvdienās alksi pēc otrās pusītes sabiedrības.

Trešdiena
Diena
-9 .. -11 C
Vakars
-8 .. -10 C
Vējš
4 .. 6 m/s
Ceturtdiena
Nakts
-3 .. -5 C
Rīts
1 .. 3 C
Vējš
3 .. 5 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Jaunumi Vēsture | 31. jūlijs 2014 | 13:41

Latgale un Sēlija glabā liecības par Pirmā pasaules kara frontes līniju

Latvijas radio

Sīvākās Pirmā pasaules kara cīņas Latgalē ritēja Ilūkstes un Daugavpils apkaimē. Par to liecina vecās ierakumu tranšejas, bunkuri, zemnīcas un tajās atrastās mantas, kā arī kritušo karavīru apbedījuma vietas. To nav mazums, un šīs liecības arī šodien atgādina par karu pirms 100 gadiem, kas nesis lielus postījumus un paņēmis daudzas cilvēku dzīvības, bet tajā pašā laikā kļuvis par pagrieziena punktu vēsturē, kas daudziem austrumeiropiešiem ļāva nodibināt savu valsti.

„Tā frontes līnija jau gāja gar Daugavas krastiem, vairāk kreisajā krastā, Ilūkstes apvidū, taču arī te labajā upes krastā notika cīņas. Un tie pieminekļi, kas ir uzstādīti Latvijas brīvvalsts laikā, joprojām pastāv un ir saglabājušies,” stāsta vēsturniece Latgales pētniecības institūta sekretāre Genovefa Barkovska.

Pirmā pasaules kara sīvās cīņas ritējušas abos Daugavas krastos - Ilūkstes un Daugavpils apkaimē, par to liecina apbedījumi un pašas cīņu vietas. „Pirmais pasaules karš bija ierakumu karš. Fronte te ilgi tupēja ierakumos, tāpēc ierakumu līnijas vēl tagad ir saglabājušās. Ilūkstes mežā arī šodien var atrast neaizaugušas tranšejas, arī bunkurus frontes joslā. Dzīve šī kara laikā pārsvarā notika šajās tranšejās un bunkuros, un uz tiem pieminekļiem, kas saglabājušies, ir viens uzraksts „1914.- 1917.gadu cīņas”,” stāsta Barkovska.

Vesela Pirmā pasaules kara blindāžu sistēma līdz mūsdienām kā liecība par šīm cīņām saglabājusies Ilūkstes novada Pilskalnē, te šobrīd izveidota pat īpaša tūrisma taka. „Grūti iedomāties, kā šis dabas objekts izskatījās pirms simt gadiem. Varbūt ne tik ļoti kokiem noaudzis, bet acīmredzot tas bija stratēģiski izdomāts, ka tā bija laba pārskates vieta visai teritorija, kur varēja raidīt lodes,” stāsta tūrisma speciāliste Skaidrīte Azarstarpe.

Tieši Ilūkstes apkaimei šis karš pirms simts gadiem nesis lielu postu, izpostot gan daudzas ēkas, gan paņemot cilvēku dzīvības. „Šie dramatiski notikumi tik ļoti atstāja savas pēdas, jo pirms Pirmā pasaules kara Ilūkstes pilsētā bija ap četriem tūkstošiem iedzīvotāju un mūsdienās šis cipars nemaz nav sasniegts,” stāsta Skaidrīte Azarstarpe.

Apbedījumi liecina, ka Daugavpils un Ilūkstes apkaimē cīnījušies dažādu tautību cilvēki. Bijis pat īpašs sieviešu bataljons. „Daugavpils novadā ir vairāki desmiti Pirmā pasaules kara krievu kapu apbedījumu un ap 38 Pirmā pasaules kara vācu apbedījumiem. Šeit bijušas sīvas cīņas, un tieši Medumu pagasta teritorijā gāja frontes līnija. Medumos Zelta kalna kaujās bija iesaistīts pat sieviešu bataljons,” stāsta Daugavpils novada Kultūrvēsturiskā mantojuma daļas vadītāja Vanda Bauļina.

„Cara armija sastāvēja no ļoti dažādām tautībām, jo bija iesaukti visi, kas bija šīs teritorijas iedzīvotāji. Ir pat turki un citu austrumu tautu pārstāvji. Arī vācu armijā bija dažādu tautību cilvēki,” norāda vēsturniece Genovefa Barkovska.

Pirmā pasaules kara liecības joprojām tiek un tiks meklētas. Pašlaik tās ir apbedījuma vietas, pieminekļi un cīņu norises vietas - zemnīcas un blindāžas, kas atgādina par notikumiem pirms 100 gadiem, kas nesa tik lielas pārmaiņas Eiropā, arī mums.

LSM

Pievienot komentāru