Intervijas

3 jūlijs

Vārda dienas:
Benita, Everita, Verita

Horoskopi

Vērsis
21. aprīlis
- 20. maijs

VĒRSIS Nevajadzētu ļaut neuzmanībai vai paviršībai radīt liekus kavēkļus. Jo īpaši piesardzīgam vajadzētu būt finansiālajos jautājumos. Saskarsmē ar apkārtējiem būsi draudzīgs un dzīvespriecīgs, kas vairos iespējas gūt jaunus paziņas, domubiedrus. Kopumā nedēļa vairāk piemērota radošu ieceru īstenošanai, kontaktu dibināšanai, dažādu kursu, semināru apmeklēšanai. Brīvdienās alksi pēc otrās pusītes sabiedrības.

Piektdiena
Diena
22 .. 24 C
Vakars
19 .. 21 C
Vējš
1 .. 3 m/s
Sestdiena
Nakts
14 .. 16 C
Rīts
18 .. 20 C
Vējš
.. 2 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Jaunumi Personības | 14. decembris 2013 | 17:05

Jurijs Saulevičs: „Policijas galvassāpes ir „legālās” narkotikas”

D-fakti.lv

2013.gadā Daugavpilī par „legālo narkotiku” tirdzniecību ierosinātas 10 krimināllietas un 13 administratīvās lietas. Pārbaužu rezultātā izņemti vairāk nekā 1,5 kg augu maisījumu. Vairumā gadījumu ekspertīze apstiprināja aizliegto vielu esamību tajos, - liecina Valsts policijas sniegtā informācija. Sīkāk par izveidojušos situāciju, izmeklētāju un operatīvo darbinieku darbu, reidiem un pilsētas mikrorajonu īpatnībām – portāla D-fakti.lv intervijā ar Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Daugavpils iecirkņa Kriminālpolicijas nodaļas priekšnieku kapteini Juriju Sauleviču.

Darbs policijā ir Jurija Sauleviča apzināta izvēle. Pēc Dagdas tehnikuma un apmācību kursa „jaunākais policists” viņš iestājās Policijas akadēmijas juridiskajā fakultātē. Ieguva jurisprudences bakalaura diplomu, pēc tam turpināja studēt maģistrantūrā, aizstāvēja diplomdarbu, kura tēma bija „Naudas atmazgāšana”. Savu karjeru sāka Rīgā, kad paralēli studijām strādāja kārtības policijā, specobjektu apsardzes bataljonā. Pēc pusgada pēc uzaicinājuma atgriezās dzimtajā Krāslavā, kur trīs gadus bija Kriminālpolicijas operatīvais darbinieks. 2009.gadā Jurijam piedāvāja darbu organizētās noziedzības apkarošanas nodaļā Daugavpilī, un viņš piekrita. Pēc reorganizācijas nodaļa tika pievienota Latgales pārvaldei, un kopš 2012.gada 1.oktobra J.Saulevičs ir VP LRP Daugavpils iecirkņa Kriminālpolicijas nodaļas priekšnieks.

- Pēc kāda principa Kriminālpolicijā tiek organizēta lietu sadale?

- Daugavpils iecirkņa Kriminālpolicijā darbojas ap 70 cilvēkiem – 2 priekšnieka vietnieki, operatīvie darbinieki, izmeklētāji. Nodaļa ir viena, taču nosacīti tiek iedalīta apakšgrupās: vieni izmeklē „tumšās” lietas, citi„gaišās”. Tiklīdz lietā parādās cilvēka vārds, „tumšais” process zaudē savu statusu un tiek nodots citai grupai.

Saskaņā ar statistikas datiem par šī gada 9 mēnešiem, „tumšo” lietu skaits pārsniedz „gaišo” skaitu. To ietekmē daudzi faktoriir zādzību virkne, kad zog, piemēram, velosipēdus, apzog pagrabus, automobiļus. Kad tiek noteikta vainīgo grupa, bieži paliek „gaišas” daudzas lietas.

Operatīvie darbinieki arī ir iedalīti grupās: ar slepkavību, izvarošanu, laupīšanu, zādzību izmeklēšanu nodarbojas viena grupa, bezvēsts paudušos meklē cita, narkotisko vielu nelegāla aprite ir trešo ziņā, un tālāk.

- Valsts policija sniedza valsts plašsaziņas līdzekļiem „legālo narkotiku” procesu statistiku Daugavpilījau ir ierosinātas 10 krimināllietas un 13 administratīvās lietas. Kādā veidā policija cīnās ar šiem maisījumiem

- Daugavpilī situācija ar narkotisko vielu apriti vispār ir bēdīga. Priecē tas, ka izdevās izskaust heroīnupēdēja laikā netika saņemta informācija, ka Daugavpilī tas ir. Taču narkotiku ir visai daudz, galvenās galvassāpes ir legālās narkotikas, ar kurām principā ir grūti cīnīties. Taču cīnīties cenšamiem, atsavinām.

Salīdzinājumā ar Rīgu, situācija Daugavpilī ir labvēlīgākatur darbojas ap 70 veikaliem. Daugavpilī ir tikai viens, bet vēl pirms gada bija trīs. Monitorings tiek veikts pastāvīgi, iespējams, kādas privātpersonas arī pārdod „zālīti”, bet ne oficiālās firmas. Lēmumu par to, vai maisījumos ir narkotiskas vielas, mēs nepieņemammēs tikai atsavinām vielas un nosūtām tās ekspertīzei uz Rīgas Slimību profilakses un kontroles centru.

- Vai jauniešu reids „legālo maisījumu” veikalā palīdzēja policijai?

- Policija bija lietas kursā un zināja par jauniešu organizācijas iniciatīvu, un es uzskatu, ka tas ir atbalstāmi. Taču iedarboties tādā veidā tieši uz uzņēmējiem nesanāks, jo neviens no viņiem neatteiksies no peļņas. Un tomēr jaunieši var piesaistīt uzmanību, pastāvēt ar plakātiem. Ja izdosies  izskalot smadzenes vienam, diviem vai trim jauniešiempārliecināt, ka to nevajag darīt, ka viss slikti beigsies, tas jau ir rezultāts. Taču izskaust veikalu šādā veidā neizdosies. Jo uz tiem neiedarbojas pat tas, ka mēs pastāvīgi viņus apciemojam, traucējam, atsavinām. Bet cilvēki, kuri tur tirgo, saka: mani paņēma šurp, lūk arī pelnu sev maizei, pārdodu preci, likumu praktiski nepārkāpju. Un mēs atsavinām aizdomīgās preces un nosūtam tās ekspertīzei.

-Cik bieži profilaktiskos reidus veic pati policija?

- Regulāri, neraugoties uz aizņemtību, - cilvēki strādā dienām un naktīm. Šādos reidos piedalās pēc iespējas vairāk policijas darbinieku. Kolektīvs mums ir jauns, gribētāju netrūkst, un jāuzsver, ka profilaktiskiem reidiem vienmēr ir rezultāts. Izbraucam uz dažādiem mikrorajoniem, zinot, ka katrā ir sava specifika, piemēram, Grīvas kontingents atšķiras no Jaunforštadtes kontingenta. Varam apmeklēt vienu vietu vairākas reizes pēc kārtas: nav tā, ka kaut kur vienreiz atbrauktu un liktu mierā pārkāpējus.

-Kādas izmaiņas Kriminālpolicija novēro Daugavpilī šogad, un kāds tam ir iemesls?

- Salīdzinot ar pagājušo gadu, noziegumu skaits ir palielinājies. Ir vairāki iemesli, piemēram, sankciju izmaiņasja agrāk pēc panta bija paredzēta brīvības atņemšana uz 8 gadiem, pēc grozījumu pieņemšanas cietumsodu laiks samazinājās, tāpēc noteiktai noziedznieku daļai radās cerība uz to, ka viņi paliks nesodīti. Pēc šā gada 1.aprīļa palika vairāk laupīšanu, biežāk tiek pastrādāti noziegumi pēc amnestijas labojumu stāšanās spēkā, tāpēc nācās pastiprināt šo smago noziegumu izmeklēšanas grupu. Turklāt, atcēla atkārtojamībutagad nav epizožu, bet ir tikai noziegums.

Kas attiecas uz slepkavībām, visvairāk smago noziegumu šogad Daugavpilī  tika pastrādāts pēc sadzīviskiem motīviem, bet iemeslsdzeršana un greizsirdība.

- Vai esat savā praksē saskāries ar noziedzniekiem-„intelektuāļiem”, kur noziegumu pastrādā nevis vienā rāvienā, afekta stāvoklī, bet plāno to, pārdomā detaļas?

-Šādi cilvēki Daugavpilī ir, pat vairāki. Un atzīstu, smadzenes viņiem strādā, un ne viss ir tik vienkāršiaizgāji un notvēri, bet agri vai vēlu viņi tiks rokā. Mums jāpieliek vairāk pūļu, bet tas ir reāli.

-Kādu jūs gribētu redzēt Daugavpili jaunajā gadā?

- Vēlu, lai nākamajā gadā Daugavpils kļūtu tīrāka un drošāka, lai cilvēki justos mierīgi gan mājās, gan ielās. Tas var notikt pateicoties policijas un visas pilsētas iedzīvotāju sadarbībai un pūlēm.

Gaļina Ivanova, D-fakti.lv

Pievienot komentāru