Intervijas

8 jūlijs

Vārda dienas:
Ada, Adele, Antra

Horoskopi

Lauva
23. jūlijs
- 23. augusts

Zvaigznes iesaka nedaudz kritiskāk izvērtēt sadarbības partneru piedāvājumus, tā kā tie var izrādīties ne līdz galam pārdomāti, slēpt sevī zemūdens akmeņus. Pareizāk rīkosies tie Lauvas zīmes pārstāvji, kuri pieturēsies pie labi zināmām, pārbaudītām vērtībām un atturēsies no nevajadzīgiem eksperimentiem. Finansiālajā plānā nav izslēgti negaidīti pavērsieni, proti, vari saskarties gan ar pēkšņiem izdevumiem, gan tikt pat negaidītām iespējām papildus nopelnīt.

Otrdiena
Diena
18 .. 20 C
Vakars
15 .. 17 C
Vējš
3 .. 5 m/s
Trešdiena
Nakts
13 .. 15 C
Rīts
14 .. 16 C
Vējš
2 .. 4 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Jaunumi Vēsture | 11. marts 2013 | 13:37

Ir uzietas dzejnieka Josifa Brodska Daugavpils saknes

freecity.lv

Ģeniālā dzejnieka Josifa Brodska māte Marija Voļperta ir dzimusi Dvinskā, no kuras viņas ģimene izceļoja Pirmā pasaules kara laikā un apmetās uz dzīvi Ļeņingradā. Par dzejnieka Latvijas saknēm raksta žurnāls "Открытый город".

Žurnāls sazinājies ar Annas Ahmatovas muzeju, kur tiek glabāti Marijas Voļpertas pieraksti un dzejnieka radinieku saglabātais ģimenes arhīvs. Viņa tante nodeva žurnālam unikālu 1911.gadā Daugavpilī tapušo Brodska mātes ģimenes fotoportretu, kā arī dalījās ar atmiņām par Latvijas bērnību.

Bēguļošana no kara

„Neraugoties uz laulībā saglabāto meitas uzvārdu, 5.punktam viņas gadījumā bija mazāka loma, nekā tas ir ierasts, un iemesls bija viņas ārējais izskats. Viņai noteikti bija Ziemeļeiropas, es pat teiktu, Baltijas veidols.”Josifs Brodskis rakstīja par māti vienā no savām sirsnīgākajām esejām „Pusotra istaba”. Šī eseja veltīta atmiņām par lielā Ļeņingradas komunālā dzīvokļa pusotrās istabās pavadīto bērnību un jaunību.

Un tomēr tieši piektajam punktam bija noteicošā loma tajā, ka 1914.gadā Moiseja un Faņas Voļpertu ģimene kopā ar pieciem bērniem pameta tagadējo Latvijas pilsētu Daugavpili (toreizDvinsku). Bēgot no kara prom no Daugavpils, Marija Voļperta sastapa savu likteni Sanktpēterburgātas bija tipogrāfijas īpašnieka dēls Aleksandrs Brodskis. Un, lai gan pēcāk vecāki cītīgi slēpa savu buržuāzisko izcelsmi, kas kopumā ar piekto punktu varēja nospēlēt liktenīgu lomu, viņu labā izglītība un izkopta runa (Josifa mamma pārvaldījusi vizmas četras valodas), neapšaubāmi, ietekmēja arī dēla likteni.

Dvinskas mietpilsoņi

„Viņi gandrīz nestāstīja man par bērnību, par savām ģimenēm, par vecākiem vai vecvecākiem. Zinu tikai to, ka viens no maniem vectēviem (pa mātes līniju) bija firmas „Singer” tirdzniecības aģents impērijas Baltijas provincēsLatvijā, Lietuvā, Polijā”, - esejā „Pusotra istaba” raksta Josifs Brodskis.

Annas Ahmatovas Pēterburgas muzejā, kur ir nodoti Voļpertu ģimenes dokumenti, ir atrodama arī Marijas Voļpertas autobiogrāfija. tika rakstīta padomju laikos, Brodska māte cītīgi izvairījusies no detaļām par savu bērnību.

„Es piedzimu 1905.gada 17.jūlijā mietpilsoņa Moiseja Voļperta ģimenē Dvinskas pilsētā. Mūsu ģimenē bija septiņi cilvēkitēvs, māte un 5 bērni. Mana bērnība ne ar ko neatšķīrās no miljonu citu bērnu bērnības. Tēvs strādāja, māte audzināja bērnus. Pirmā imperiālistiskā kara laikā mūsu ģimene bija spiesta bēgt no Dvinskas, kurai tobrīd tuvojās vācieši, un bēgļi, kas aptuveni gadu bija klejojuši pa Ukrainu, mēs pārcēlāmies uz Ļeņingradu.”

Pēc Brodska brālēna sievas Ciļas Rutkis atmiņām, turpat Dvisnkā dzīvoja arī Moiseja Voļperta māsas un brāļa ģimenes, kas no pirmā Pasaules kara aizbēga uz Sanktpēterburgu. Daudzi no viņiem  gājuši bojā blokādes laikā. Brodskam izdevies glābties1941.gada decembrī viņš kopā ar māti tika evakuēts uz Čerepovecu.

Foto: Voļpertu ģimenes unikālais fotoportrets. Dvinska (Daugavpils), 1911.gads. No kreisās uz labo: Marija (Brodska māte), viņas māsa Raja, māte Faņa, brālis Boriss, māsa Roza, tēvs Moisejs Voļperts (šujmašīnu Singer tirdzniecības aģents Baltijas valstīs), māsa Dora.

Komentāri:

11. marts 2013 11:05 - Дэп

Молодец, "открытый город". Я-то, правда, уже давно эту информацию отыскал :) http://www.nasha.lv/rus/blog/blogs/fotki/121527.html

Pievienot komentāru {1}