Intervijas
Mūzika kā darbs un izklaide
Normunds Rutulis
18 janvāris
Vārda dienas:
Antons, Antis, Antonijs
Horoskopi
Mežāzis
22. decembris
- 20. janvāris
Šis tev būs interesants un veiksmīgs periods. Tavs noskaņojums ik pa brīdi kļūs patiesi radošs, inovatīvs. Arī profesionālie panākumi un atzinība no priekšniecības puses tev būs turpat vai garantēta. Saskarsmē ar līdzgaitniekiem valdīs harmonija, sevišķi jau attiecībās ar kolēģiem. Mīlas lauciņā nav izslēgtas nelielas domstarpības ar mīļoto, taču tās būs viegli atrisināmas, ja vien būsi pietiekoši piekāpīgs, pretimnākošs. Nedēļas nogale piemērota nelielam izbraucienam pie dabas.

- Diena
- -14 .. -16 C
- Vakars
- -13 .. -15 C
- Vējš
- .. 2 m/s

- Nakts
- -13 .. -15 C
- Rīts
- -11 .. -13 C
- Vējš
- 1 .. 3 m/s
Avots: gismeteo.ru
Aptauja
Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?
Populārākie raksti
Toties mums galviņu noglaudīs
Ar mūsu valdošajiem politiķiem tautai garlaicīgi nebūs. Katru dienu kaut kāda anekdote (biežāk gan t ... {271}
2. VM pagarina Covid-19 analīžu bez ārsta nosūtījuma nodošanu līdz 25. janvārim
3. Daudzviet Latvijā gaidāms pēdējo divu gadu lielākais sniegputenis un sals
4. Kāpņutelpu kapitālo remontu aicina pieteikt pēc pārējo mājas elementu sakārtošanas
6. No 12. janvāra Latgales Centrālā bibliotēka un tās filiāles atsāk darbu
7. Viens no aktīvākajiem Latvijas TIC - Daugavpils Tūrisma informācijas centrs
8. Ziemassvētku dziesmu konkursu aicina vērot tiešsaistē
9. Sociālais dienests izsniegs jaungada dāvanas līdz 28. janvārim
10. III Starptautiskais Jauno dziedātāju Ziemassvētku dziesmu konkurss Daugavpilī
Transporta kustības saraksts Daugavpilī
Jaunumi
Vēsture
| 11. marts 2013 | 13:37
Ir uzietas dzejnieka Josifa Brodska Daugavpils saknes
Ģeniālā dzejnieka Josifa Brodska māte Marija Voļperta ir dzimusi Dvinskā, no kuras viņas ģimene izceļoja Pirmā pasaules kara laikā un apmetās uz dzīvi Ļeņingradā. Par dzejnieka Latvijas saknēm raksta žurnāls "Открытый город".
Žurnāls sazinājies ar Annas Ahmatovas muzeju, kur tiek glabāti Marijas Voļpertas pieraksti un dzejnieka radinieku saglabātais ģimenes arhīvs. Viņa tante nodeva žurnālam unikālu 1911.gadā Daugavpilī tapušo Brodska mātes ģimenes fotoportretu, kā arī dalījās ar atmiņām par Latvijas bērnību.
Bēguļošana no kara
„Neraugoties uz laulībā saglabāto meitas uzvārdu, 5.punktam viņas gadījumā bija mazāka loma, nekā tas ir ierasts, un tā iemesls bija viņas ārējais izskats. Viņai noteikti bija Ziemeļeiropas, es pat teiktu, Baltijas veidols.” – Josifs Brodskis rakstīja par māti vienā no savām sirsnīgākajām esejām „Pusotra istaba”. Šī eseja veltīta atmiņām par lielā Ļeņingradas komunālā dzīvokļa pusotrās istabās pavadīto bērnību un jaunību.
Un tomēr tieši piektajam punktam bija noteicošā loma tajā, ka 1914.gadā Moiseja un Faņas Voļpertu ģimene kopā ar pieciem bērniem pameta tagadējo Latvijas pilsētu Daugavpili (toreiz – Dvinsku). Bēgot no kara prom no Daugavpils, Marija Voļperta sastapa savu likteni Sanktpēterburgā – tas bija tipogrāfijas īpašnieka dēls Aleksandrs Brodskis. Un, lai gan pēcāk vecāki cītīgi slēpa savu buržuāzisko izcelsmi, kas kopumā ar piekto punktu varēja nospēlēt liktenīgu lomu, viņu labā izglītība un izkopta runa (Josifa mamma pārvaldījusi vizmas četras valodas), neapšaubāmi, ietekmēja arī dēla likteni.
Dvinskas mietpilsoņi
„Viņi gandrīz nestāstīja man par bērnību, par savām ģimenēm, par vecākiem vai vecvecākiem. Zinu tikai to, ka viens no maniem vectēviem (pa mātes līniju) bija firmas „Singer” tirdzniecības aģents impērijas Baltijas provincēs – Latvijā, Lietuvā, Polijā”, - esejā „Pusotra istaba” raksta Josifs Brodskis.
Annas Ahmatovas Pēterburgas muzejā, kur ir nodoti Voļpertu ģimenes dokumenti, ir atrodama arī Marijas Voļpertas autobiogrāfija. Tā kā tā tika rakstīta padomju laikos, Brodska māte cītīgi izvairījusies no detaļām par savu bērnību.
„Es piedzimu 1905.gada 17.jūlijā mietpilsoņa Moiseja Voļperta ģimenē Dvinskas pilsētā. Mūsu ģimenē bija septiņi cilvēki – tēvs, māte un 5 bērni. Mana bērnība ne ar ko neatšķīrās no miljonu citu bērnu bērnības. Tēvs strādāja, māte audzināja bērnus. Pirmā imperiālistiskā kara laikā mūsu ģimene bija spiesta bēgt no Dvinskas, kurai tobrīd tuvojās vācieši, un kā bēgļi, kas aptuveni gadu bija klejojuši pa Ukrainu, mēs pārcēlāmies uz Ļeņingradu.”
Pēc Brodska brālēna sievas Ciļas Rutkis atmiņām, turpat Dvisnkā dzīvoja arī Moiseja Voļperta māsas un brāļa ģimenes, kas no pirmā Pasaules kara aizbēga uz Sanktpēterburgu. Daudzi no viņiem gājuši bojā blokādes laikā. Brodskam izdevies glābties – 1941.gada decembrī viņš kopā ar māti tika evakuēts uz Čerepovecu.
Foto: Voļpertu ģimenes unikālais fotoportrets. Dvinska (Daugavpils), 1911.gads. No kreisās uz labo: Marija (Brodska māte), viņas māsa Raja, māte Faņa, brālis Boriss, māsa Roza, tēvs Moisejs Voļperts (šujmašīnu Singer tirdzniecības aģents Baltijas valstīs), māsa Dora.
Komentāri:
Молодец, "открытый город". Я-то, правда, уже давно эту информацию отыскал :) http://www.nasha.lv/rus/blog/blogs/fotki/121527.html
Pievienot komentāru {1}