Intervijas

3 jūlijs

Vārda dienas:
Benita, Everita, Verita

Horoskopi

Ūdensvīrs
21. janvāris
- 18. februāris

Šī nedēļa nav pati piemērotākā, lai uzsāktu jaunus projektus vai dotos ārzemju braucienos. Daudz labāk padosies labi zināmi, ierasti darbi, visdažādāko formalitāšu kārtošana, birokrātiskās lietas. Ja nepieciešams, vari apmeklēt valsts iestādes, pievērsties ar grāmatvedību, dzīves organizatorisko pusi saistītajam. Attiecību jomā tieksies pēc lielākas brīvības, nelabprāt uzņemsies jaunas saistības.

Piektdiena
Diena
22 .. 24 C
Vakars
19 .. 21 C
Vējš
1 .. 3 m/s
Sestdiena
Nakts
14 .. 16 C
Rīts
18 .. 20 C
Vējš
.. 2 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Jaunumi Personības | 22. februāris 2013 | 21:42

Valentīns Gradkovskis: “Darbs ar metālu norūda raksturu”

D-fakti.lv

Valentīns Gradkovskis ir ilggadējs LRR arodbiedrības komitejas priekšsēdētājs un Latvijas dzelzceļnieku arodbiedrības valdes loceklis. Pims strādnieku tiesību sarga atbildīgā amata ieņemšanas izgāja piesātinaātu dzīves skolu kā LPSR Augstākās Padomes pēdējā sasaukuma deputāts, Daugavpils pilsētas padomes divu sasaukumu deputāts, virpotājs rūpnīcā un Padomju armijas ierēdnis.

Metālu ir viegli atpazīt


Valentīns Gradkovskis piedzima Daugavpilī, dzelceļnieku ģimenē. Tēvs visu mūžu nostrādāja par pārmijnieku, pēc tam veselības stāvokļa dēļ pārgāja uz vagonu depo. Valentīns, beidzis 1.vidusskolas astoto klasi, tāpat vairums 70.gadu puišu, devās uz arodskolu apgūt darba specialitāti, lai ātrāk sāktu pelnīt un palīdzēt ģimenei. Par pirmo darba vietu  Valentīnam un viņa kursabiedriem, kas bija ieguvuši virpotāja amatu, 1972.gadā kļuva Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīca.

- LRR mani uzņēma darba ģimenē, izturējās pret mani ļoti gādīgi, uzreiz pielika man meistaru-uzraugu, - atcerās Valentīns. - Drīz vien sajutu, ka dzelzs sāka man pakļauties. Strādāt ar metālu ir ļoti interesanti, to ir viegli atpazīt - vispirms ar griežņa un darbgalda palīzību, bet pēc tam līdz ar pieredzi atnāk arī spēja saskatīt metāla būtību ar acīm.


Pavēle: pie stūres ar lādiņiem


Pēc gada pienāca laiks dienēt armijā. Valentīns Gradkovskis nonāca Kaļiņingradā, Ždanova kara augstskolā. Kareivju pienākumos ietilpa palīdzēt nodrošināt inženieru karaspēku oficieru apmācību. Uzturēja tehniku, brauca kopā ar kadetiem uz kara mācībām.
- Bija tāda slēgtā trase Kaļiņingrada - Berlīne, ar milzīgu daudzumu viaduktu. Kadeti mācījās tos mīnēt, - stāsta Valentīns. - Bet nācās arī atmīnēt. Kaļiņingradā kara beigās notika vērienīgas cīņas, zeme bija pārpildīta ar sprāgstvielām, un bīstamie atradumi miera laikā nebija nekāds retums. Tā būvdarbu laikā uzgāja neeksplodējušās munīcijas noliktavu. Sapieri uzmanīgi iekrāva manā mašīnā sepiņus lādiņus, satina tos, un citu mašīnu pavadījumā sāka vest ārā no pilsētas. Bet ceļš bija nelīdzens - te bedre, te cinis. Bet tobrīd es, šoferis-pienapuika, pat nedomāju par nāves briesmām. Bija jāpilda pavēle un jāizved lādiņi tālāk no pilsētas, lai uzspridzinātu.  Jūs jautāsiet, vai es šodien būtu sēdies pie tās mašīnas stūres analoģiskā situācijā? Jā, apsēstos un vestu kravu.

No darbgalda - deputātos


1974.gadā Valentīns atkal atgriezās LRR, lai strādātu tikko izveidotajā nestandarta aprīkojuma cehā. Tajā tika ražots aprīkojums pamatdarbgaldiem. Siltiem vārdiem Gradkovskis piemin Vešņakovu, Alekseju Daņiloviču Kravčenko, Ivanu Martjanoviču Jeļisejevu, kas ar patiesu gādīgumu veda viņu pa darba cilvēka neparasto ceļu. Viņi pieskatīja jaunatni, centās iemācīt, ievirzīt prasmes pareizajā gultnē. Tad 20 gadu vecs puika arī iemīlēja metālapstrādi un nolēma nemeklēt savu likteni ārpus rūpnīcas. Ar laiku arī pats sāka nodot savas zināšanas mācekļiem. Draugi-kursabiedri pa to laiku paguva izklīst pa dažādām debespusēm labāka likteņa meklējumos, mainot profesijas un pilsētas.
- Bet man rūpnīca kļuva kā mājas, un izskatās, ka arī strādāju labi - izvirzīja Daugavpils pilsētas padomes deputātu sarakstos. Pēc tam sāku strādāt Rīgā, LPSR Augstākajā padomē. Tas bija Augstākās Padomes pēdējais sasaukums, pēc tās likvidēšanas 1990.gadā atgriezos uz Daugavpili, LRR un tiku ievēlēts arodbiedrības komitejā.
1999.gadā notika rūpnīcas konference, kur ar kopīgo lēmumu Gradkovskis tika ievēlēts par arodbiedrības komitejas priekšsēdētāju. Vinš nomainīja šajā amatā Ivanu Pučko, kas bija komitejas vadītājs 25 gadu garumā. 90.gadu beigas Daugavpilij nebija vienkārši krīzes laiks, rūpnīcas tika slēgtas viena pēc otras, un LRR balansēja uz izdzīvošanas robežas - algas darbiniekiem netika izmaksātas jau trīs mēnešus, problēmas bira uz rūpnīcas viena pēc otras, pasūtījumu nebija, apstājās darbgaldi, strādnieki gāja prom...

- Bet, tomēr, kopīgiem spēkiem pamatus izdevās saglabāt, un LRR palika ierindā, palīdzot cilvēkiem izdzīvot. Grūtajā brīdī mēs savilkām jostas un izgājām no krīzes ar minimāliem zaudējumiem. Atjaunojām cehu darbu, sākām atgriezt vecos darbiniekus un uzņemt jaunus. Tagad, kad atnāk jaunie, redzu, ka viņi vairs nav tādi, kādi bijām mēs - nav noskaņoti uz grūtību pārvarēšanu, grib iegūt pēc iespējas vairāk un ātrāk. Bet jāsāk ir vismaz ar iepazīšanos ar rūpnīcu: LRR teritorija ir 27 hektāri.
Arodkomiteja risina daudzus uzdevumus, bet galvenais no tiem - darba aizsardzība darbavietā, sociālā joma un sociālās garantijas - Kolektīvā līguma slēgšana ar darba devēju.


Vīrieša raksturs - turēt doto vārdu


Valentīns Gradkovskis smaidot saka, ka visu vīrieša standartkomplektu viņš ir īstenojis - dēlu un meitu uzaudzināja, māju-vasarnīcu uzcēla, kokus iestādīja. Tagad brīvajā laikā atpūšas garīgi medībās un copē.
Definējot jēdzienu "vīrieša raksturs", par galvenajiem uzskata divus momentus: dotie solījumi ir jāpilda, bet ar vārdiem mētāties nevajag.  

Gaina Ivanova, D-fakti.lv

Komentāri:

24. marts 2013 14:52 - Белогвардеец

Всю жизнь ненавидел "правильных" ! А тут уж очень правильный.... Профсоюзы города - это смешные образования под бдительным оком Анфиски Барышниковой , которая не чужая гулящей девке из Вараклян .. Смешно , когда профсоюз занимается "охраной труда на рабочем месте" !!! Про Верховный Совет и его "героев" можно прочитать у М. Костенецкой ... Герои... Тьфу !!

5. marts 2013 12:54 - Согласен

С мужиком согласен полность - металл характер закаляет, точно! Перестали учить мужиков работать руками, на станках, и получили рафинированных маменькиных сынков, дай им все и сразу и готовое. Все хотят быть офисным планктоном, вот и оказалась страна там, где есть в глубокой ....Европе.

25. februāris 2013 22:16 - Lada Kalina

Ну вот, и на этот сайт понабежало комментаторов с недержанием ядовитой слюны. Градковского знаю уже лет 15 и уважаю. Побольше бы нормальных мужиков в городе, и не стал бы Даугавпилс цирком для страны и пугалом для Риги.

25. februāris 2013 10:05 - Безработный

А я согласен и на минималк уна завод, уступи мне сове место, а я тебе свое на бирже, там оччччень хорошо

25. februāris 2013 09:21 - Дятел

Зашевелилось, забулькало вонючее болото - городские сумасшедшие коментаторы перебрались и на этот сайт.

25. februāris 2013 09:15 - Да уж...

Нормальная статья про нормального мужика к дню 23 февраля. Нет же, и тут надо политику найти! Крыша у народа безнадежно съехала...

25. februāris 2013 08:33 - завод ЛРЗ

Мы получаем минималку, заказы задерживаются, ЗАВОД В УБЫТКАХ, а Петрова и Градковский говорят, что все хорошо. НИКОГДА в ЖИЗНИ ЗА НИХ НЕ ПРОГОЛОСУЮ, РАЗВАЛИЛИ ЗАВОД!!!!!!!!!!!! МЫ ПРОТИВ!!!!!!!

23. februāris 2013 19:49 - Антивор

во! мужику надо партию сколачивать! я проголосую ЗА!

Pievienot komentāru {11}