Intervijas

4 aprīlis

Vārda dienas:
Ārvalda, Ārvaldis, Ārvalda, Herta, Valda

Horoskopi

Dvīņi
21. maijs
- 21. jūnijs

Interesanta un aizraujoša nedēļa. Vienīgais, kas var likt zināmus šķēršļus panākumiem, ir tavs slinkums un nevēlēšanās mainīt kaut ko savā ikdienā. Ja pārvarēsi minēto problēmu, tad ātri vien spēsi sasniegt pavisam citu dzīves kvalitāti. Zvaigznes iesaka mācīties ne tikai no savām, bet arī citu kļūdām, kā arī rūpīgāk ieklausīties dzīves pieredzējušāku tuvinieku padomos. Nedēļa nogalē var rasties iespēja iesaistīties kādā aizraujošā piedzīvojumā.

Piektdiena
Diena
6 .. 8 C
Vakars
3 .. 5 C
Vējš
9 .. 11 m/s
Sestdiena
Nakts
.. 2 C
Rīts
1 .. 3 C
Vējš
3 .. 5 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

At kādu garastāvokli Jūs satiekat pavasari?

 

Jaunumi Kultūra | 10. oktobris 2012 | 11:21

Jevgenijs Paškevičs: „Aktieri uzskatīja par laimi filmēties „Golfa straumē zem ledus kalna”

12.oktobrī Rīgas kinoteātros sākas vienas no pēdējās desmitgades nereālākajām filmām „Golfa straume zem ledus kalna” izrāde. Pirmie Latvijā šo filmu ieraudzīja daugavpilieši, vēl septembrī, bez reklāmas un reklāmas sludinājumiem, bez akcenta uz fakta, ka Daugavpils ir pazīstamā kinorežisora Jevgenija Paškeviča, „Golfa straumē” veidotāja, dzimta pilsēta.

Noskatīties filmu ar nelegālās ielādēšanas palīdzību nesanāks, torentos tās nav. Pirms demonstrēšanas Daugavpilī „Golfa straumi” izgaršoja kinofestivālu izrādēs Maskavā un Odesā, Vologdā, Kauņā, Orienburgā

Septembrī Latvija izvirzīja J.Paškeviča „Golfa straumi zem ledus kalna” Amerikāņu Kinoakadēmijas „Oskara” balvai kategorijā „Labākā ārzemju filma”.

Filmā filmējās gan latviešu kino zvaigznes (Rēzija Kalniņa, Ģirts Ķesteris, Jānis Reinis, Uldis Dumpis, Pēteris Liepiņš, Vigo Roga, Regnārs Vaivars un Olga Šepicka), gan izcilie krievu kino aktieri: Aleksejs Serebrjakovs, Ksenija Rappoporta, Danila Kozlovskis, Ville Haapasalo, Jurijs Curilo, Jekaterina Vilkova, Anna Azarova, Jeļena Morozova, Tatjana Ļutajeva, Jekaterina Migicko, igauņu aktieris Lembits Ulfsaks un lietuvieši Ļubomiras Laucavičus un Vaida Butite. 

„Golfa straume zem ledus kalna” tika uzņemta sešās valstīs (Latvijā, Krievijā, Čehijā, Austrijā, Sīrijā, Maltā), un pārtraukumi starp noveļu filmēšanām ir mērāmi gados. Šī ir pirmā Latvijas un Krievijas starpvalstu kopprodukcija spēļu kino. 

Neraugoties uz to, ka Daugavpils kinodarba spilgtajam ceļam ir pievilkta, kā saka, aiz ausīm, Jevgenijs Paškevičs, arī būdams aizņemts, neatteicās sniegt interviju žurnālistiem no dzimtās pilsētas. Portāls D-fakti.lv ir ļoti pateicīgs režisoram par atsaucību un vieglo humorizjūtu. 

- Daugavpils atcerējās Jevgenija Paškeviča vārdu. Bet vai Jums atmiņā ir palikusi dzimtā pilsēta? 

- Es piedzimu Daugavpilī 1948.gadā. Ģimenes saknes nav Daugavpilī, mamma piedzima viensēta netālu no Aglonas, tēvs Mihails Preizners strādāja par diriģentu Daugavpils teātrī, bija teātra komponists. 8 gadus es mācījos Daugavpils skolā, manuprāt, piektajā. 

- Ar klasesbiedriem nesarakstāties, uz skolas absolventu salidojumiem nebraucat? 

- Nē. 1963.gadā mēs pārcēlāmies uz Rīgu, dažas reizes esmu atbraucis uz Daugavpili darba darīšanās, bet ne ar vienu nebiju ticies. 

- Par kādu režisoru Jūs sevi dēvējat – padomju, Krievijas, Latvijas? 

- Vienkārši par režisoru. 2000.gadā es dibināju kinokopmāniju „Nida Filma”. Tad arī ķēros klāt „Golfa straumes zem ledus kalna” uzņemšanai. Esmu filmas ģenerālproducents. Tagad veiksmīgākie kolēģi uzņem filmu pa trim gadiem. „Golfa straume zem ledus kalna” tapa gandrīz 12 gadus, ar gariem pārtraukumiem. 

- Vai to var nosaukt par rekordtermiņu kinematogrāfā? 

- Nē, man ir sāncensis, Aleksejs Germans. Tiesa gan, viņam filmēšanas garums saistīts ar radošumu, bet man – ar finansēšanu. „Golfa straume zem ledus kalna” ir filmas oriģinālnosaukums, tā ir radīta krievu valodā. Tā ir starptautiskā kopprodukcija. 20% finansēja Krievijas puse, KF kultūras ministrija. Naudas meklēšana ir ilgs un nogurdinošs darbs, tikai pēc 7 gadiem pēc vienas noveles uzņemšanas mēs varējām turpināt filmēšanu. 80% līdzekļu ieguldīja Latvija: Nacionālais kinocentrs, Kultūrkapitāla fonds un, protams, mans mecenāts un sponsori. Bez privāta kapitāla piesaistes projekts diez vai varētu īstenoties. 

- Kā Jums izdevās finanšu trūkuma apstākļos uzņemts filmā tik slavenu aktieru sastāvu? 

- Bet vai Jūs neņemat vērā, ka Jevgenijs Paškevičs ir vadošais Padomju Savienības režisors? Joks! Bija vienkārša aktieru atlase, uz vienu lomu pretendēja 10-15 cilvēki. Bet likmes atšķīrās no parastajām. Strādāja „sarafānu pasts”. Tātad, aktieri uzskatīja par laimi filmēties šajā filmā. Es nesaukšu kinoaktieru vārdus, kas gribēja spēlēt pie manis. Es personīgi tikos ar katru, meklēju atbilstību tam personāža tēlam, kuru redzēju kā režisors. 

Latviešu aktieru atlase bija pašā ceļa sākumā, 2000.gadā, pēc tam sāka darboties vecuma ierobežojums, gadi taču gāja. Filmēšana notika 3 posmos, lielākais bija 7 gadu ilgais pārtraukums. Ejam tālāk – atkal rīkojam atlasi, bija atlases, kas norisinājās absolūti bezjēdzīgi, ar nulles rezultātu. Krievu aktieri galvenajās lomās dominē. Es neuzskatu, ka mūsu aktieri ir sliktāki, bet es vadījos no filmas interesēm, konkrēta mērķa. Esmu ļoti pateicīgs aktieriem par to, ka viņi pieņēma manu ieceri un spīdoši pašrealizējās. 

Pie filmas veidošanas strādāja neaprakstāms cilvēku daudzums, pārtraukumu dēļ veidojās 4 filmēšanas grupas, kas totāli mainījās. Noveles tika uzņemtas 6 valstīs, un tika piesaistīti vietējie speciālisti. Filmas beigās titri ar vārdiem vien iet trīs minūtes! 

- Kāda bija Jūsu reakcija uz ziņu, ka Jūsu filma tiek izvirzīta „Oskara” balvai? Kā Jūs vērtējas izredzes? 

- „Oskars”! Jūsu jautājums ir dalāms divās daļās: ko tas nozīmē man un biedriem? Katrai valstij ir tiesības izvirzīt vienu filmu „Oskara” balvai vienā nodaļā – „Labākā ārzemju filma”. Patīkami un nozīmīgi, ka mana valsts no visām filmām izvēlējās tieši mūsējo. Izredzes? Izredžu nav nekādu, raugos uz lietām reāli. Tikai viena filma no visām, ko izvirzīja dažādas valstis, saņems godalgu. Te lielā mērā, izņemot filmas kvalitāti, ir nozīme tam, vai valstij ir ieguldījums apmaksātajā popularizēšanā. Šos resursus es pagaidām neredzu un tāpēc konkrētais „skrējiens” nav nopietni ņemams vērā. „Oskars” – tas ir nu ļoti liels bizness un Holivudas lielā politika. 

Kamēr tika gatavots materiāls, amerikāņu Kinoakadēmija iesniedza „Oskara” nominantu kategorijā „Labākā filma ārzemju valodā” tā saucamo garo sarakstu. Kā ziņo oficiālā preses relīze, šogad tiesības pretendēt uz godalgu saņēma rekordliels filmu skaits – 71. Nominantu finālsaraksts tiks paziņots 10.janvārī. Pati ceremonija „Oskars 2013” notiks 24.februārī. 
 

Gaļina Ivanova, D-fakti.lv

Komentāri:

3. marts 2014 20:27 - Е.Пашкевич

Надя привет! Мой мейл: office@nidafilma.lv Е. Пашкевич

20. maijs 2013 10:04 - Nadezda

Женечка, мы собираемся отметить 50 летие знакомства 14 июняю отзовись, целую, Надежда.

3. janvāris 2013 21:15 - Гертруда

Честно сказать, я не знакома с фильмами Евгения Пашкевича, хотя сама из Даугавпилса. Но я очень хочу, чтобы он ознакомился с моим творчеством. Может оно будет для него интересно, как для режиссера. У меня описаны Латвия и мой город Даугавпилс. Приглашаю Евгения Пашкевича на свой сайт www.druss.lv

Pievienot komentāru {3}