Intervijas

14 jūlijs

Vārda dienas:
Oskars, Ritvars, Anvars

Horoskopi

Mežāzis
22. decembris
- 20. janvāris

Šis tev būs interesants un veiksmīgs periods. Tavs noskaņojums ik pa brīdi kļūs patiesi radošs, inovatīvs. Arī profesionālie panākumi un atzinība no priekšniecības puses tev būs turpat vai garantēta. Saskarsmē ar līdzgaitniekiem valdīs harmonija, sevišķi jau attiecībās ar kolēģiem. Mīlas lauciņā nav izslēgtas nelielas domstarpības ar mīļoto, taču tās būs viegli atrisināmas, ja vien būsi pietiekoši piekāpīgs, pretimnākošs. Nedēļas nogale piemērota nelielam izbraucienam pie dabas.

Pirmdiena
Diena
18 .. 20 C
Vakars
15 .. 17 C
Vējš
2 .. 4 m/s
Otrdiena
Nakts
10 .. 12 C
Rīts
15 .. 17 C
Vējš
1 .. 3 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Jaunumi Personības | 11. maijs 2012 | 15:48

Baiba Felce: „Teikt, ka ģimenē ir daudz bērnu, ir zaimojoši"

D-fakti.lv

Kā ziedoša ābele jaunu un spēcīgu ozolu aizsegā ļaujas dzīvei četru dēlu māte Baiba Felce. Pieaugušie bērni, kuri dzīvo atsevišķi, vārda tiešajā nozīmē, satiekoties viegli un līksmi nēsā māti uz rokām.

Ziņu portāls D-fakti.lv Mātes dienas priekšvakarā uz sarunu aicināja Daugavpils Universitātes lektori, filozofijas pasniedzēju Baibu Felci, kura ir Jāņa meita, Aināra sieva un četru dēluRenāra, Elgara, Ingmāra un Valdemāra - māte.

 -Saki, Baiba, ko Tev nozīmē Mātes diena?

- Man ir viegli atbildēt uz šo jautājumu, jo es ļoti skaidri apzinos, ko man nozīmē Mātes diena. Manuprāt, tai absolūti nepiestāv nosaukums “māmiņu” diena, jo tas tad būtu tāda flirta līmenī. Māmiņu diena varētu derēt 8. martam, kad var paflirtēt.  Savukārt Mātes dienā es  izjūtu saikni ar visām mātēm, kas bijušas manā dzimtā, jūtos kā dzimtas turpinātāja. Māte manā uztverē nav tā,  kas laidusi bērnus pasaulē, bet gan sieviete, kas noturējusi mātišķo no paaudzes paaudzē, jeb, citiem vārdiem runājot, savus bērnus radinājusi pie skaistā un labā, pie pamatvērtībām. Šajā dienā es īpaši skaidri izjūtu Mātes misiju pasaulē.

-Vai jau no paša sākuma zināji, cik bērnu Tev būs?

-Nāku no triju bērnu ģimenes, esmu vienīgā māsa 2 brāļiem, mana māte ir māsa 3 brāļiem. Man likās, ka tā ir norma. Ģimenes modeļa veidošanā laikam esmu atdarinātāja.

-Mūsdienu sabiedrībā daudzbērnu ģimenes statuss neoficiāli tiek uzskatīts kā tāds sociāli nelabvēlīgs. Ko šajā sakarā teiksi Tu?

 -Daudzbērnu statuss, ko tas nozīmē? Viens maz, divi jau daudz?  Manuprāt, ka tā ir tāda āfrikāņu skaitīšana. Teikt, ka bērnu ģimenē ir daudz, ir zaimojoši.

-Lai izaudzinātu četrus dēlus, Tev noteikti no daudz kā vajadzēja atteikties?

-Man nesen palika 50, un tad es tā īpaši sāku domāt par iespējām un to īstenošanu. Katra cilvēka dzīvē ir milzum daudz iespēju, bet tikai mazu daļu viņš īsteno. Bet kas iespējas īsteno -  vai es pati, vai man kāds palīdz tās īstenot? Bērns ģimenē rodas kā divu cilvēku iespēju īstenošana. Vai vajag bēdāties, ka daudzas no tām tā arī paliek iespēju līmenī? Līdzcilvēki saka: “Tu vari priecāties, tev ir četri dēli”. Kāpēc priecāties? Esmu apzināti ļāvusies tādai iespējai. Tā ir milzīga atbildība, kura nekad man netiks noņemta. Mazmeitai pašlaik ir viens mēnesis, man -50. Esmu laimīga, ka manas iespējas aiziet nākotnē.

- Kopā ar vīru esi izaudzinājusi četrus ļoti patstāvīgus un atbildīgus dēlus. Dalies pieredzē, kā Jums tas izdevās?

-Mātei pats svarīgākais ir izjust bērna enerģētiku. Es ļoti labi sapratu, ka katram bērnam no manis vajag kaut ko savu. Tas ir pats grūtākais, bet arī pats burvīgākais, jo katrs bērns ir īpašs.  Daudz mācījos no sievietēm, kuras ir vecākas par mani, jo viņas dzīvojušas ilgāk, tātad viņu pieredze man  kādu reizi varētu noderēt. Uzskatu, ka vecāku misija ir parādīt bērnam robežas, ko drīkst un ko labāk nedarīt. Bērns gaida, ka viņam kāds to parādīs.Un tā pacietīgi, reizi no reizes atkārtojot, līdz  bērnam jūsu prasība kļūst par normu. Jo pat akmenī ūdens pilītes ar laiku atstāj savas pēdas, kur nu vēl cilvēks cilvēkā. Audzinot bērnu, galvenais ir mīlestība, bet tā savukārt sastāv no sirsnības un stingrības.

-Tagad potenciālie vecāki sūdzas, ka grib, bet nevar atļauties bērnu, jo ir ļoti smaga ekonomiskā situācija. Ko Tu viņiem pateiktu?

Ne jau ekonomiskās labklājības gadījumā dzimst bērni, bet gan debesu sūtīti. Bērna dzimšana ir brīnums, mistika. Apgalvojums „es gribu bērnu” skan pārāk patērnieciski. Bet attiecībā uz ekonomisko situāciju mani bērni ir atzinuši, ka labi vien esot bijis, ka mūsu rocība kādreiz ne visu ļāva, bet mēs to neuztvērām kā traģiku, bet gan kā iespēju kopīgi spriest un izvēlēties, kas tad šoreiz būs tas nepieciešamākais, bet bez kā mēs varēsim iztikt. Viņi apgalvo, ka tagad viņiem dzīvē ir vieglāk atšķirt būtisko no mazsvarīgā.

Kāds ir Tavs vaļasprieks, kā  atpūties?

240 km attālumā no šejienes man ir dārziņš. Tas atrodas mana tēva sētā Amatas novada „Silmaļos”. Man sagādā prieku tukšais, vēl neiestādītais lauks, kad es varu iztēloties, kā tas izskatīsies, kad viss augs, kāda krāsu glezna veidosies, jo, redz, burkānu laksti ir koši zaļi, puķkāposti – bālganzaļi, redīsi, kad izaug, var būt tikpat gari, cik zirņi. Vienu vārdu sakot – glezna. 

- Ko Tu novēlēsi visām mātēm?

Ļauties  dzīvei un negaidīt pārsteigumu, jo gaidītais pārsteigums jau nav pārsteigums.

  

Lidija Soldāne, D-fakti.lv

Komentāri:

29. maijs 2012 14:23 - Podziņa

Baiba ir fantastiska sieviete, es ceru kādreiz līdzināties viņai!

25. maijs 2012 21:55 - Gunta

Baiba, mums, kādreizējām studentēm, kuras atradās tālu prom no mājām, bija "studiju Mamma". Paldies viņai!!!!!

24. maijs 2012 14:20 - Anita

Super cilvēciņš un super raksts, paldies Baiba par pozitīvo enerģētiku, ko varēja saņemt izlasot interviju :)

23. maijs 2012 14:05 - VESMA

ES DOMAJU KA TAS IR LABI KA IR DAUDZ BERNU TRIS BERNI.KAMER MAZI TIKMER MAMMA PALIDZ KA PAAUGAS LIELAKIKI BERNI PALIDZ MAMMAI MAJAS DARBOS.

11. maijs 2012 22:49 - Laila

Brīnišķīga saruna, paldies Lidijai, ka paaicināja parunāties pasniedzēju Baibu, mums, studentēm, arī ļoti patīk lekcijās runātais.

Pievienot komentāru {5}