Intervijas

5 aprīlis

Vārda dienas:
Aivija, Vidaga, Vija

Horoskopi

Strēlnieks
23. novembris
- 21. decembris

Rūpīgāk koncentrējies veicamajiem pienākumiem un netērē laiku otršķirīgām lietām! Komunikācijā ar sadarbības partneriem centies būt nopietnāks un konstruktīvāk pamatot savu skatu punktu, nodrošināties ar pārliecinošu argumentāciju. Ja tev kārtojami ar tieslietām saistīti jautājumi, zvaigznes iesaka pieaicināt zinošu speciālistu, atturēties no kārdinājuma ietaupīt. No darba brīvajā laikā ieteicamas sportiskas aktivitātes, jo tās vislabāk palīdzēs tev atbrīvoties no liekās spriedzes.

Sestdiena
Diena
7 .. 9 C
Vakars
2 .. 4 C
Vējš
4 .. 6 m/s
Svētdiena
Nakts
-1 .. 1 C
Rīts
1 .. 3 C
Vējš
3 .. 5 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

At kādu garastāvokli Jūs satiekat pavasari?

 

Jaunumi Personības | 12. marts 2012 | 09:34

Norberta Sultanova: “Teju, teju 81 - laiks darbam mest mieru”

Autora foto

Kafejnīcā pie bagātīgi klātā galda, saņemot invalīdu biedrības „Ilgas” vīriešu 8. marta apsveikumus, tās priekšsēdētāja Norberta Sultanova atvainojās, ka nevar uzklausīt sveicējus stāvus.

 - Kājas vairs neklausa, saprotu, ka esmu devītajā gadu desmitā, laikam jāpārtrauc septiņdesmit gadu ilgais darbs, - savas pārdomas ziņu portāla D-fakti.lv izklāstīja Sultanovas kundze. – Es biedrību dibināju un visus 20 gadus to loloju, bet tagad gatavojos nodot lietas savai vietniecei Vitai Korsakai. Ir kam atstāt ekonomiski sakārtotu saimniecību - 70 tās biedri ar fiziski ierobežotām spējām ne tikai pelna papildus naudu pensijai, bet arī interesi par dzīvi nezaudē.

Šim spēcīgajam paziņojumam Sultanovas kundzei ir pamats. Viņas ieguldījums nav apšaubāms, pūles nav bijušas veltas. To, runājot gan dzeju, gan prozu, apstiprināja daudzi svētku viesi, viņi atzinās, ka, pirms 20 gadiem, atdaloties no pārējiem Daugavpils invalīdiem, ir ieguvuši jaunu dzīves sparu. Viņi ir kļuvuši sabiedriski aktīvi.

Kāpēc Norberta Sultanova ir uzņēmusies glābējas misiju? Viņas biogrāfija sākas piepilsētas Poguļankā, kurai garām pirmajos kara gados nacisti un viņu pakalpiņi veda uz nošaušanu bērnus un večukus. Viņi bija nolemti, jo piedzima par ebrejiem. Tas pilsētnieces atmiņā palika uz visu mūžu, kurš nebija viegls, tomēr Norberta veidoja to pati. Par spīti vecākiem apprecējās ar padomju virsnieku, kļuva par laimīgu māti. Palika dzimtenē viena ar bērniem, kad vīrs nolēma emigrēt uz citu valsti. Aizbrauca pēc naudas uz Ziemeļiem, gāja strādāt par inženieri šahtā. Tur, dziļi pazemē, sastapa jaunu dzīvesbiedru. Ziemeļi iespaidoja veselību, Norberta kļuva par invalīdi. Atgriezās dzimtajā Daugavpilī, kur kalnu inženiera specialitāte nevienam nebija vajadzīga. Gāja tirgot svešus tomātus tirgū. Saimnieki pamanīja pārdevējas godīgumu un izveicību, maksāja vairāk nekā pārējiem. Tālāk dzīvē viss iekārtojās, Norbrtas kundzei ne no viena nebija jālūdz nauda iztikai.

Izaudzināja četrus bērnus, saņemot no viņiem gan priekus, gan bēdas. Tagad ar pateicību saņem meitas Ļudmilas rūpes, kura mātes dēļ uz pāris mēnešiem ir pametusi savu ģimeni Sanktpēterburgā, lai parūpētos šeit par māti un slimo brāli

Veicot biedrības inventarizāciju, Norberta Sultanova informē, ka biedrībā ir 11 subsidētas darba vietas, kuras ļauj invalīdiem saņemt sākot ar minimālo algu līdz pat 300 latiem mēnesī. Pateicoties floristikas kursiem, dažas sievietes kļuva par pašnodarbinātajām personām. Ar darbu ir nodrošināta grupa, kura noformē kāzas, veiksmīgi konkurējot ar citām firmām. Maksājot simbolisku samaksu par divām tirdzniecības vietām “Ditton nams” biedrības biedri. Arī Jaunbūves tirgū pat šajā aukstajā laikā „Ilgas” pārstāvji tirgo vainadziņus.

- Pateikšu arī par nepaveikto. Mēs esam iemācījušies kopt ādu, veikt pedikīru, manikīru, īsāk sakot, padarīt cilvēkus skaistākus. Šādus pakalpojumus mēs sniedzam nevarīgiem invalīdiem mājās, bet tam nepieciešama liela soma ar ritenīšiem. Par viņu pilsētas sabiedriskajā transportā ir jāmaksā par bagāžu. Ja dienā veic vairākus reisus, sanak pamatīga summa. Mēģinājumi pārliecināt sabiedriskā transporta administrāciju izsniegt mums atvieglojumus pagaidām nav vainagojušies sekmēm.  Un otrais, mums neizdodas atrast vietu, kur varētu novietot Ritas Strodes dāvināto kokapstrādes iekārtu. Mūsu vīrieši ir gatavi izgatavot suvenīrus, kuriem ir noiets tirgū. Tomēr mēs mēģināsim vēl, būsim uzstājīgāki, pārliecinošāki. Mūsu pašreizējās telpās, par kurām mēs maksājam gan īri, gan komunālos maksājumus, iekārtu uzstādīt nevar. Tomēr mēs atradīsim vietu! Kaut arī nodošu savas pilnvaras, šo problēmu risināšu pati. Ceru, ka par goda priekšsēdētāju palikšu.

Autora foto ir redzamas Norberta Sultanova un viņas pēctece - biedrības „Ilgas” priekšsēdētāja Vita Korsaka

Oļegs Panovs

Pievienot komentāru