Intervijas

3 jūlijs

Vārda dienas:
Benita, Everita, Verita

Horoskopi

Jaunava
24. augusts
- 23. septembris

Panākumos lielu nozīmi spēlēs saskanīgas attiecības ar kolēģiem, priekšniecību. Tev var tikt uzticēti jauni pienākumi, kurus uztversi kā sava veida izaicinājumu. Pat, ja nonāksi saspringtākās situācijās, lieliski spēsi noorientēties un pieņemt pareizos lēmumus. Ģimenes lietās var valdīt neliels haoss, nenoteiktība. Lielākoties tas būs pamatojams ar tavu mainīgo garastāvokli un dažkārt pārlieku principiālo nostāju. Zvaigznes iesaka būt draudzīgākam, iejūtīgākam pret partneri.

Piektdiena
Diena
22 .. 24 C
Vakars
19 .. 21 C
Vējš
1 .. 3 m/s
Sestdiena
Nakts
14 .. 16 C
Rīts
18 .. 20 C
Vējš
.. 2 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Jaunumi Personības | 23. februāris 2012 | 14:16

Glābējs Česlavs Šmuksts: “Darbs īstiem vīriem”

D-fakti.lv

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Latgales reģionālās brigādes komandieris kapteinis Česlavs Šmuksts šajā struktūrā ir nostrādājis jau 20 gadus. Bet 23. februārī, kā “visu vīriešu svētkus” viņš atzīmēs savu tuvāko lokā. Kaimiņiem krieviem ši diena tagad tiek svinīgi dēvēta par Tēvzemes aizstāvja dienu, bet nesenajā pagātnē 23. februāris bija kopējie svētki – Padomju armijas un jūras kara flotes diena.

 Šmukstam nācies dienēt arī padomju armijā un atceras viņš to labprāt: puisim no Latgales paveicies nokļūt sakarniekos, kur dienests bijis ļoti interesants un tikpat interesants un atbildīgs darbs. Česlavs nolēma, ka savu turpmāko likteni saistīs ar armiju. Bet plāni netika realizēti, jo 1991. gadā notika visiem zināmie vēsturiskie notikumi, un karavīrus no Latvijas aizsūtīja atpakaļ uz dzimteni.

-Nokļūstot mājās, Jūs uzreiz nolēmāt kļūt par ugunsdzēsēju vai mēģinājāt atrast sev citu pielietojumu?

-Es vēlējos nodarboties ar īstu vīriešu darbu, kurā būtu gan atbildība, gan risks. Mans vecākais brālis tajā laikā strādāja par ugunsdzēsēju un ieteica šo darbu arī man – tur gan riska, gan atbildības ir pārpārēm. Es viņam paklausīju un ... nu jau 20 gadus neesmu savu izvēli nožēlojis. Sāka strādāt par parastu ugunsdzēsēju, bet pakāpeniski esmu virzījies pa karjeras kāpnēmbiju nodaļas komandieris, inspektors, daļas komandieris utt.. Šajā amatā esmu jau pusotru gadu. Nekad savu izvēli neesmu nožēlojis.

-Kuri no profesionālajiem apbalvojumiem Jums ir īpaši dārgi?

-Jūras karaspēka sudraba medaļa “Par nopelniem” – to man pasniedza 2007. gadā par avārijas seku likvidēšanu, kad Daugavā nokļuva naftas produktu tonnas, vēl – Baltkrievijas Ārkārtējo lietu ministrijas piemiņas zīme.

-Česlav, kopš 90. gadiem ugunsdzēsēju struktūra tika pārveidota par ugunsdzēsēju un glābēju dienestu, vai pienākumu kļuvis vairāk?

-Jā, tagad katram no mums jāprot ne vien dzēst jebkuras bīstamības pakāpes ugunsgrēkus, bet arī glābt cilvēkus plūdu laikā, vilkt no ūdens slīkstošus bļitkotājus, bet vasarā – arī glābt slīkstošos, meklēt noslīkušos, piedalīties dažādu avāriju likvidēšanā, līdzīgi tai, kura notika Naujenes pagastā. Mūsu speciālisti pastāvīgi nāk palīgā arī dzīvniekiem – te tīklos iepinušies gulbji, te kaķis jānoceļ no augsta koka, pavisam nesen bija izsaukums uz rajonu – divi zirgi ielūza dziļā grāvī, patstāvīgi tikt ārā nevarēja, bet lauciniekiem nav ne spēka, ne iespēju šiem dzīvniekiem palīdzēt. Mūsējie aizbrauca un visu izdarīja. Redziet, mums jāprot arī paredzēt dzīvnieku uzvedība. Strādājam, ja ir tāda vajadzība, arī ar ķīmiskām vielām. Kad avarēja deltaplāns ar režisoru Streiču, mēs arī izbraucām uz notikuma vietu, cietušos noņēmām no koka. Bieži izbraucam arī uz autoavārijām, jo tikai mums ir speciāls aprīkojums, ar kura palīdzību cietušos var atbrīvot no automobiļa skavām.

- Jūsu brigādē droši vien ir universāli karavīri.

-Es uzskaitīju nebūt ne visu. Mūsu brigādē strādā 537 cilvēki, tad, lūk, izņemot to, ka viņiem ir zināšanas medicīnā, viņi ir profesionāļi ugunsgrēka dzēšanā, zina, kā jāglābj uz ūdens utt., viņi vēl paši remontē ugunsdzēsēju automašīnas, uzkopj telpas.

- Bet vai tad telpu uzkopšanu nevar uzticēt cilvēkam no malas?

-Var, bet tās ir liekas štata vienības. Mūsu budžets to neizturēs.

-Ja reiz esam sākuši runāt par naudu, sakiet, vai tā ir tiesa, ka jūsu darbinieku vidējā alga nav pat 300 Ls uz rokas?

-Taisnība, tāpēc jau pie mums strādā tikai īpaši cilvēki. Mums viss ir svarīgi: gan fiziskā sagatavotība, gan profesionālās iemaņas, gan psiholoģiskā noturība pret stresu, gan gatavība riskēt, glābjot tos, kas nonācis nelaimē. Redziet, mūsu darbs tik tiešām nav vienkāršs.

-Īstiem vīriem – tas tiesa. Vai bija kādi īpaši gadījumi, kuri palikuši atmiņā?

-Ķīmiskās šķiedras rūpnīcā 1990. gadu sākumā notika ugunsgrēks galvenajā korpusā. Strādāt lielās telpās, kurām ir sarežģīts plānojums, kur visur ir dūmi, uguns, ir ļoti grūti un bīstami, bet nekas, tikām galā. Otrais gadījums – ugunsgrēks psihiatriskajā slimnīcā. Aizdegšanās platība nebija liela, bet darba apstākļi - specifiski. Atbraucām, bet tur no dažiem logiem jau palagi karājas, pacienti ir gatavi pa tiem laisties lejā, kā filmā. Ieskrējām korpusā, bet tur durvis ar speciālām atslēgām un pacienti, kuri, neskatoties uz savu slimību, vēl ir nobijušies. Bet evakuējām visus, ugunsgrēku nodzēsām, un tikai pēc tam ieraudzījām cilvēku, kurš tualetē smaka nost, vēlāk izrādījies, ka viņš šo ugunsgrēku arī izraisījis...

-Vai ugunsgrēku dzēšanai un citiem glābšanas darbiem jums ir nepieciešamais aprīkojums?

Mūsu autoparkā 70% ir padomju novecojošie ЗИЛ automobiļi, kuri savu laiku jau ir nokalpojuši, tāpēc bieži lūst un tos pašu spēkiem nākas remontēt. Glābšanai uz ūdens ir instrumenti, ūdensslīdēju dienestu, kurš arī ietilpst mūsu struktūrā, Daugavpilī finansē pašvaldība, par ko - lielais paldies. Citos Latgales novados darbs zem ūdens – tā jau ir mūsu atbildība.

-Mājās, ģimenē jūs tiekat saprasts?

-Mana dzīvesbiedre arī strādā mūsu dienestā, tāpēc viņai nekas nav jāskaidro – man ir paveicies. Bet tagad paveicies divkārt – pirms 2,5 mēnešiem mūsu ģimenē piedzima otrais bērns – dēls. Meitai jau 3,5 gadi. Sieva pašlaik ir atvaļinājumā, nodarbojas ar bērniem.


 


 

Albina Dovidenko, D-fakti.lv

Pievienot komentāru