Intervijas

3 jūlijs

Vārda dienas:
Benita, Everita, Verita

Horoskopi

Dvīņi
21. maijs
- 21. jūnijs

Interesanta un aizraujoša nedēļa. Vienīgais, kas var likt zināmus šķēršļus panākumiem, ir tavs slinkums un nevēlēšanās mainīt kaut ko savā ikdienā. Ja pārvarēsi minēto problēmu, tad ātri vien spēsi sasniegt pavisam citu dzīves kvalitāti. Zvaigznes iesaka mācīties ne tikai no savām, bet arī citu kļūdām, kā arī rūpīgāk ieklausīties dzīves pieredzējušāku tuvinieku padomos. Nedēļa nogalē var rasties iespēja iesaistīties kādā aizraujošā piedzīvojumā.

Piektdiena
Diena
22 .. 24 C
Vakars
19 .. 21 C
Vējš
1 .. 3 m/s
Sestdiena
Nakts
14 .. 16 C
Rīts
18 .. 20 C
Vējš
.. 2 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Jaunumi Personības | 24. februāris 2012 | 22:20

Ārsts Valērijs Bulavskis: „Īsts vīrietis ir tas, uz kuru var paļauties”

D-fakti.lv

Valērijs Bulavskis ir neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Latgales reģiona centra vai, vienkāršāk sakot, „ātrās” palīdzības, intensīvās terapijas brigādes ārsts”. Viņam ir 46 gadi, medicīnā strādā no 1988. gada, bet „ātrajos” – ceturto gadu, kaut gan pats nelielījās, tomēr ir izglābis ne vienu vien cilvēka dzīvību – tāda profesija. Uzrakstīt par ārstu Valēriju Bulavski mudināja viņa kolēģi, sakot, ka viņš to ir pelnījis: viņš ir spēcīgs, mierīgs, pieklājīgs, labvēlīgs – īsts glābējs, jo tieši tādi cilvēki strādā Daugavpils „ātrajos”.

Kopš bērnības ir nodarbojies ar sportu, ieguva otro klasi vieglatlētikā, būt par ārstu nav grasījies, nolēmis to pēdējā brīdī, piesaistīja tieši sportiskā medicīna. Dzimis Daugavpilī, pabeidzis Tiskādu vidusskolu Rēzeknes rajonā, kur internātskolā bērniem bāreņiem strādāja viņa vecāki, bet pēc ārsta diploma saņemšanas ticis nosūtīts uz Daugavpili.

Galvenā specialitātesporta medicīna, Tartu pabeidzis sporta medicīnas nodaļu un jau vairāk nekā 20 gadus strādā ar sportistiem: gan sporta medicīnas centrā, gan ar pilsētas profesionālajām komandām. „Ātrajā” palīdzībā strādā ceturto gadu. Šeit strādāja draugi, viņi arī piedāvāja pamēģināt.

Sieva un piecgadīgā meita pārdzīvo par vīru un tēti, jo profesija ir apveltīta ar risku: gan agresīvi pacienti gadās, gan arī „ātrie” iekļūst avārijās. Kad meitai pajautāja vai viņa nevēlas, tāpat tētis, kļūt par ārstu, viņa atbildēja: „Man arī vajadzēs veselām diennaktīm nebūt mājās, es negribu!”

„Man patīk strādāt, kaut arī tas nav viegls darbs, jo strādājam veselu diennakti. Diennakti negulēt ir grūti, bet ja vēl strādā, tad ļoti piegursti. Intensīvās terapijas brigādei diennaktī vidēji ir 10 izsaukumi. Taču tas kompensējas ar gandarījumu: kādam palīdzēju, kādu izglābu,” pastāstīja ārsts Bulavskis un atbildēja uz ziņu portāla D-fakti.lv jautājumiem par vīriešu profesiju, par aizraušanos brīvajā laikā u.c.

- Ko nozīmē vīriešu darbs un vai „ātrās” palīdzības ārsta darbu var nosaukt par vīriešu profesiju?

- Visās profesijās var sastapt arī sievietes, kuras labi tiek galā ar saviem darba pienākumiem, taču vīriešiem ir jāsaudzē sievietes, pildot tos darbus, kuri ir saistīti ar risku, lielu fizisku piepūli.  

Es neteiktu, ka „ātrā” palīdzība ir tikai vīriešu darbs, tāpēc, ka mūsu kolektīvā sieviešu tomēr strādā vairāk. Mums ir arī sievietes reanimatoloģes, kuras labi tiek galā, tāpēc negribu teikt, ka ir vīriešu profesija. Tomēr fizisks spēks bieži vien ir absolūti nepieciešams. Piemēram, pacientu, kurš sver 120 kg vajag no piektā stāva nogādāt uz nestuvēm uz leju. Saprotams, ka ar vīriešu spēku šādās situācijās ir daudz vienkāršāk, tomēr kolēģus mēs bēdā nepametam un braucam viņiem palīgā, kaimiņi arī palīdz. Grūti ir tas, ka galvenais darba aparāts „Lifepac” sver apmēram 10 kg, sievietei nav viegli ar tādu skraidīt pa stāviem.

„Ātrās” palīdzības darba specifika ir operativitāte. Bieži vien minūtes izšķir iznākumu, jo galvas smadzenes mirst no skābekļa trūkuma pēc 5-6 minūtēm. Operativitāte ir svarīga: ir vajadzīgs nokļūt pie pacienta, ļoti ātri jānovērtē situācija, jānosaka diagnoze un jāpieņem lēmums. Ja slimnīcā ir laboratorija, tomogrāfija, rentgens, tad izsaukuma laikā tev ir acis, ausis, rokas un minimāls medicīnisko instrumentu skaits: fonendoskops, tonometrs, kardiogrāfs.

„Ātrajā” palīdzībā strādā 6 ārsti vīrieši un ārsta palīgi (agrāk sauca par feldšeriem) – arī 6-7. Diennaktī dežurē 8-9 brigādes: viena reanimācijas brigāde un 2-3 intensīvās terapijas brigādes un feldšeru brigādes. Brigādē ir divi mediķi un vadītājs, kurš arī dažreiz piedalās palīdzības sniegšanā.

Daži uzskata, ka „ātrie” ir taksometrs: atbrauca, paņēma pacientu un aizveda uz slimnīcu. Tomēr mēs nevaram vest pacientu nestabilā stāvoklī, tāpēc mēs varam arī stundu, divas strādāt izsaukumā, kamēr pacienta stāvoklis ļaus viņu hospitalizēt

„Ātro” kolektīvs ir ļoti labs. Kad ekstremālajā situācijā brigāde strādā cits citam blakus, tas ļoti saliedē kolektīvu, te nav vietas nesaskaņām un intrigāmkolektīvs ir ļoti draudzīgs.

Darbā gadās arī nestandarta situācijas. Nekad nevari zināt, kas tevi sagaida izsaukuma laikā, tas arī palielina adrenalīna daudzumu asinīs, kaut arī jau iepriekš dispečers uz kartītes nosaka izsaukuma svarīgumu un kuru tieši nosūtīt pie pacienta. Pēc cilvēka, kurš izsauc „ātros”, sacītā tiek noteikta diagnoze, piemēram, sāp vēders, brauc feldšeru brigāde, bet kad ierodas uz vietas un izrādās, ka cietušajam ir daudz smagāks stāvoklisinfarkts, kardiogēnais šoks. Tad nav liegts izsaukt citu brigādi. Reanimācija var turpināties ilgu laiku, vienam to fiziski ir ļoti grūti paveikt, tad var pieslēgties arī vadītājs. Gadās agresīvi pacienti, it īpaši alkohola reibumā, „ātro” mašīnas iekļūst arī avārijās...

- Lai gan brīva laika Jums nav daudz, varbūt atliek brīdis arī kādam hobijam?

- Makšķerēšana un nodarbošanās ar fizkultūru, it īpaši braucieni ar velosipēdu. Reizi nedēļā izdodas aizbraukt pamakšķerēt kopā ar draugiem, pēdējā laikā šai nodarbei ir pievienojušās arī sieva ar meitu. Braucam uz Latgales ezeriem. Ar īpaši lieliem lomiem nevaru palielīties. Vairāk braucu nevis zivju dēļ, bet lai baudīt pašu procesu, dabu, dažkārt arī bez kompānijas, vienkārši pasēdēt vienam un atpūsties no visiem, no ikdienas steigas. Dažkārt pat palaižu noķerto zivi. Samakšķerēto gatavo gan sieva, gan arī es pats, sanāk ne sliktāk par viņu. Vispār patīk gatavot un labi sanāk. Un to darīt nākas diezgan bieži, tāpēc, ka arī sieva daudz strādā.   

dzīvojam savā mājā, mīlu nodarboties ar fizisku darbu: celt, pārbūvēt, remontēt. Fizisks darbs dot iespēju atpūsties no garīgā medicīniskā darba: nopļaut mauriņu, kaut ko piesist, nokrāsot.

- Kam vīrieša raksturā jābūt obligāti, un par ko Jūs cienat savus draugus?

- Īsts vīrietis ir tas, uz kuru var paļauties, kad jebkurā situācijā un brīdī viņš spēj palīdzēt.

Irena Jegorova, D-fakti.lv

Pievienot komentāru