Intervijas

19 septembris

Vārda dienas:
Muntis, Verners

Horoskopi

Ūdensvīrs
21. janvāris
- 18. februāris

Šī nedēļa nav pati piemērotākā, lai uzsāktu jaunus projektus vai dotos ārzemju braucienos. Daudz labāk padosies labi zināmi, ierasti darbi, visdažādāko formalitāšu kārtošana, birokrātiskās lietas. Ja nepieciešams, vari apmeklēt valsts iestādes, pievērsties ar grāmatvedību, dzīves organizatorisko pusi saistītajam. Attiecību jomā tieksies pēc lielākas brīvības, nelabprāt uzņemsies jaunas saistības.

Ceturtdiena
Nakts
6 .. 8 C
Rīts
6 .. 8 C
Diena
12 .. 14 C
Vakars
7 .. 9 C
Vējš
1 .. 3 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Aktuālākā problēma šodien Daugavpilī

 

Jaunumi Vēsture | 2. decembris 2011 | 12:09

Pirms 90 gadiem Daugavpilī tika dibināta pirmā skautu vienība Latgalē

scout.ru

1921. gada 3 decembrī vietējie vidusskolēni direktora Vogulāna vadībā organizēja pirmo skautu pulciņu Latgalē. Vienība iegūst 13. Daugavpils latviešu skautu pulciņa nosaukumu.

Skautuscout.ru  kustība ir visu pasauli aptveroša jauniešu organizācija, kuras mērķis ir attīstīt jauniešiem un bērniem fiziskās iemaņas, prātu un pacelt garīgo vērtību skalu. Skautu kustību 1907. gadā dibināja Roberts Beidens - Pauels, Britu armijas ģenerālleitnants. Viņš pirmo skautu nometni uzrīkoja Anglijai piederošajā Brounsī salā. Viņa sieva Olave Beidena-Pauela izveidoja līdzīgu organizāciju meitenēm - gaidas. Skautu kustība Latvijā ienāca no Anglijas ap 1918. gadu un vērsās plašumā līdz otrajam pasaules karam. Latvijas Republikā starpkaru posmā izveidojis un vadījis skautu organizāciju atvaļinātais ģenerālis Kārlis Gopers.

Kustība vienmēr aktīvi svinējusi savas gadadienas, piemēram, 1936. gadā avīzē „Jaunākās ziņas” varēja lasīt par to, pulciņš svinējis savu piecpadsmitgadiskauti nodeva svinīgu kopējo solījumu, obligāti godāja kapos cīnītājus par Latvijas valsti, sekoja svinīgs dievkalpojums Daugavpils ev.-lut. baznīcā. Vakarā uz pasākum no Lietuvas - Zarasas pilsētas bija ieradušies 3 auto mašīnās Lietuvas skautiem, kuri bija atbraukuši nodot pretvizīti Daugavpils skautiem, kad tie pagājuša gada rudenī viesojās Lietuvā.

Gluži desmit Dieva baušļi, arī skautiem un gaidām pastāvējuši savi desmit zelta noteikumi, proti, viņiem bija jābūt godīgiem, jāpalīdz citiem, jāsaudzē daba, jāmīl dzīvnieki u.tt. Noteikti bija jāzina arī skautu obligātie pienākumi, piemēram, siet mezglus, iekurt ugunskuru, jāapgūst morzes ābece. Vecuma diapazons bijis ļoti plašs, tāpēc katram vecumam bijušas savas pazīšanās zīmes - kaklauti un nozīmītes. Mazskautiem un skautiem ir zaļi kaklauti, bet roveriem zaļi ar zelta apmalīti. Lielgaidām - tumši zili kaklauti, gaidām - pelēki, bet guntiņām - dzelteni. Katras vienības vadītājam ir brūns kaklauts. Skautu simbols bija un ir lilija.

Sabiedrībā vēl joprojām valda maldīgs uzskats par skautiem militāru organizāciju. Šī kustība radās ar pavisam citu, bet ļoti cēlu mērķi - audzināt jauniešos ne tikai patriotismu, bet mācīties dzīvot patstāvīgi jebkuros apstākļos - izdzīvot mežā, gatavot sev ēdienu, mazgāt traukus, šūt, lāpīt un galvenais būt patstāvīgiem.
 

Viktors Andruškevičs, Latgales Media Centrs

Komentāri:

29. decembris 2011 11:35 - ANNA

ļoti labs raksts, nebiju nekad iedomājusies ka pie mums bija skautu vienība!

Pievienot komentāru {1}