Intervijas

5 decembris

Vārda dienas:
Klaudijs, Sabīne, Sarma

Horoskopi

Lauva
23. jūlijs
- 23. augusts

Zvaigznes iesaka nedaudz kritiskāk izvērtēt sadarbības partneru piedāvājumus, tā kā tie var izrādīties ne līdz galam pārdomāti, slēpt sevī zemūdens akmeņus. Pareizāk rīkosies tie Lauvas zīmes pārstāvji, kuri pieturēsies pie labi zināmām, pārbaudītām vērtībām un atturēsies no nevajadzīgiem eksperimentiem. Finansiālajā plānā nav izslēgti negaidīti pavērsieni, proti, vari saskarties gan ar pēkšņiem izdevumiem, gan tikt pat negaidītām iespējām papildus nopelnīt.

Piektdiena
Diena
1 .. 3 C
Vakars
1 .. 3 C
Vējš
6 .. 8 m/s
Sestdiena
Nakts
2 .. 4 C
Rīts
2 .. 4 C
Vējš
5 .. 7 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Jaunumi Politika | 21. novembris 2011 | 14:56

Jānis Lāčplēsis: „Pašvaldību ieņēmumu apjoms palielināsies”

Publicitātes foto

Latvijā novembrim ir patriotisma nokrāsa. Latgales reģionu Saeimā pārstāv politiķis ar simbolisku uzvārdu. Par parlamentu, valsts budžetu, nodokļu politiku un jauno reģionālo partiju intervijā ziņu portālam D-fakti stāsta 11. Saeimas deputāts Jānis Lāčplēsis.

-Pēc statistikas datiem Latvijā Jums ir 30 uzvārda brāļu. Vai šis simboliskais Tēvzemes sarga uzvārds uzliek arī kādus pienākumus?

-Uzvārds uzliek pienākumus. Politiskās karjeras laikā ir bijuši gadījumi, kad bija vēlme pieņemt populistiskus lēmumus, bet es to nedarīju. Noteikti piedalos svinīgajos pasākumos, kas veltīti 18. Novembrim, šogad tas ir jaunā statusā - Saeimas deputāts.

- Jūs bijāt 7. Saeimas deputāts, tagad vienpadsmitās. Kas ir mainījies parlamenta un deputātu darba principos un organizācijā?

- Es neteiktu, ka notikušas kardinālas izmaiņas. Mainījusies situācija, valsts ir gājusi uz priekšu, iestājusies ES, attiecīgiir pilnveidojusies likumdošanas bāze. Bet parlamenta darbības principi un mehānismi ir palikuši līdzšinējie. Personāla vidū ir daudz pazīstamu darbinieku, kuri līdz šim laikam strādā Saeimā. Klēpjdatori bija arī tad, bet ne visi deputāti tos lietoja. Tātad, esmu atgriezies vidē, kurā adaptācija nav vajadzīga.

- Jūs strādājat valdošajā frakcijā „Vienotība”, budžeta un nodokļu komisijā. Ko no budžeta kosalidācijas var gaidīt Latgales reģions? Daugavpils vadība jau ir paspējusi iedzīvotājiem paziņot, ka stingrāk savilktā ekonomiskā josta var kļūt par cilpu uz daugavpiliešu kakliem.

- Šobrīd pie valsts budžeta strādā valdība, un tikai pēc tam šo galveno valsts finanšu dokumentu izvērtēs Saeimas deputāti. Starptautiskie kreditori ir aizbraukuši, bet pārrunas turpinās telefoniski. Manuprāt, vajadzētu samazināt konsalidācijas līmeni.

 - 2012. gada budžets būs lielāks par iepriekšējā gada budžetu. 2011. gada ienākumi būs par 20% lielāki. Tomēr arī izdevumi ir milzīgi. Būs jāsamazina starpība starp ienākumiem un izdevumiem. Tiek minēta konsalidācija, kura ir 100 – 150 mijonu Ls robežās. Sabalansēt situāciju var tikai ekonomiskā attīstība. Pārējie valsts kases papildināšanas veidi, it īpaši nodokļu celšana, nav pieļaujama.

Pašvaldību kopējais ienākumu apjoms palielināsies. Bet tās vēlas saglabāt gan 82% no ienākumu nodokļa, gan dotācijas, kuras paredzētas krīzes periodam. Vairāk vēlas visas tautsimniecības nozares. Svarīgi, nauda tiks sadalīta starp pašvaldībām.

Ja Daugavpils pilsētas dome pratīs saglabāt iepriekšējā gada budžeta veidošanas mehānismus, tad problēmām nevajadzētu būt. Cita lieta, ja nav jaunu lielu municipālo projektu. Arī uzsāktajos projektos būtu vēlami mazāki zaudējumi.

- Pēc Valsts ieņēmumu dienesta aprēķiniem, iedzīvotāji nodokļos nav samaksājuši vairāk par 138 miljoniem latu. pareizāk būtu mainīt nodokļu administrēšanu?

-Jāsāk ar nelegālās ekonomiskās darbības samazināšanu. Un šeit, manuprāt, ir trīs galvenie momenti.

Pirmkārt, nultās deklarācijas ieviešana. Jautājumu atgrieza Saeimā izskatīšanai un 2012. gadā tas tiks atrisināts.

Otrkārt, kontrabandas līmeņa reāla samazināšana. Tas iespējams tikai veiksmīgi cīnoties ar  visu organizētās kontrbandas sistēmu. Bet saucamā sīkā, sadzīviskā kontrabanda pazudīs, kad uzlabosies ekonomiskā situācija.

Treškārt, vairāk uzmanības jāvelta problemātiskajām nozarēm. Šobrīd ir celtniecība. Kompāniju galvenie pasūtītāji ir valsts un pašvaldības, ES, kuri garantē firmām savlaicīgu samaksu un darba apjomus. Tomēr tieši celtniecībā vērojama visaugstākā nelegālā nodarbinātība un problēmas ar nodokļiem. Sitāciju var izmainīt likums par  PVN reverso pielietošanu celtniecībā, un tad nodokļi tieši nonāks valsts budžetā  Pie tam ir uzskatāms piemērsmežrūpniecība, kurā likumdošanas maiņai jau gada laikā ir pozitīvi rezultāti.

- Jūs esat deputātu grupas sastāvā, kura veicina sadrbību ar Baltkrievijas parlamentu. Kādas ir Latvijas un Baltkrievijas sadarbības perspektīvas?

- Baltkrievijaviens no Latvijas ekonomiskajiem partneriem, un  sadrbības iespējas mums ir lielas. Īpaši ieinteresēti ir pierobežas reģioni gan Latvijā, gan Baltkrievijā. Jāstrādā, lai nerastos nevajadzīgi šķēršļi LatvijasBaltkrievijas attiecību dēļ. Mums, pirmkārt, jārūpējas par savām interesēm un programmām, jālobē LatvijasBaltkrievijas attiecību attīstīšanas jautājumi ES.

Jā,  vēl es esmu deputātu grupas sastāvā, kura veicina sadarbību ar Azerbaidžānas parlamentu.

- Jums ir viens palīgs – Daugavpils pilsētas domes Attīstības departamenta vadītāja un Daugavpils Latviešu biedrības vadītāja Sarmīte Ķikuste. Vai cilvēks, kas aktīvi darbojas  politikā un sabiedriskajā dzīvē, tiks galā ar vēl vienu pienākumu?

- Sarmīte Ķikuste – pieredzējusi politiķe, kura var risināt parlamenta deputāta uzdevumus. Iespējams, ar laiku man būs divi palīgi, lai risinājumi būtu efektīvāki.

-Parlamentā Jūs ievēlēja Latgales iedzīvotāji. Cik aktīvi Jūs lobēsiet to intereses parlamentā un varas gaiteņos?

- Minēšu vienu piemēru. Latgales plānošanas reģions vērsās pie manis pēc palīdzības, iesniedzot man Latgales reģiona attīstības deklarāciju. Tās teksts pilnībā iekļauts valdības deklarācijā. Tas ir pirmais solis, kurš paver pārrunu iespējas. Tālākais lielā mērā atkarīgs no pašvaldībām un Latgales plānošanas reģiona.

Latgales attīstības deklarācija satur miljoniem vērtus plānus un idejas. Mēs visi saprotam, cik reāli tie ir šobrīd. Tāpēc jānosaka prioritārās programmas, un es esmu gatavs tās lobēt. Diemžēl, Latgales pašvaldību programmas ir vērstas uz infrastruktūru attīstīšanu un nav saistītas ar ražošanas attīstību, ekonomisko un saimniecisko darbību. Bet tieši uzņēmējdarbības atbalsts ir galvenais uzdevums, jo tas dos darbu un algas iedzīvotājiem, ienākumus valstij, mazinās sociālo slogu pašvaldībām.

-Tagad Latvijas sabiedrībā tiek aktīvi apspriests krievu valodas statuss., un paralēli pēkšņi radusies interese pret latgaliešu valodu. Jūsu viedoklis par šiem jautājumiem.

- Uzskatu, ka krievu valodai nav jāpiešķir otrās valsts valodas statuss Latvijā, jo tas apdraudēs latviešu valodas lietošanu. Nevienam nav noslēpums, ka lielajās republikas pilsētās ir liela krievvalodīgo iedzīvotāju koncentrācija. Krievu valoda ir pašpietiekama, tajā runā miljoniem cilvēku daudzās pasaules valstīs. Latviski runā 1,5 miljons cilvēku, un Latvija ir vienīgā valsts pasaulē, kurā latviešu valoda dzīvo un attīstās. Kur tad lai to saglabā, ja ne Latvijā?!

Esmu pārliecināts, ka nav jāmaina bilingvālās izglītības sistēma. Jaunajai paaudzei nav problēmu ar divām, pat trim valodām. Izglītības pāreja tikai uz latviešu valodu – tā ir muļķība.

Krievu valodai ir tiesības tikt pielietotai pašvaldībās, un tas notiek, galvenais – pareizi organizēt procedūru.

Tauta parakstās par otrās valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai, un tai ir tādas konstitūcijā noteiktās tiesības. Jā, parakstu vākšanu finansē valsts, bet demokrātija maksā naudu.

Kas attiecas uz latgaliešu valodas aktualizēšanu, tad es uzskatu, ka cīņa par tās statusu ir modes lieta. Es zinu latgaliešu valodu un redzu, kā tā bieži tiek izmantota sadzīvē,  jauniešu vidū, uz estrādes. Tomēr es neredzu latgaliešos vēlmi ieviest izglītību latgaliešu valodā. Cik latgaliešu valodas fakultatīvu pašlaik ir reģiona skolās un augstskolās? Tikai daži. Lūk, arī atbilde uz jautājumu!

-Vēlēšanās  Jums bija iezīmēti 3557 plusi, bet kopvērtējumā Jūs zaudējāt vienīgi  populārajam pretkorupcijas cīnītājam Aleksejam Loskutovam. Vai reģions Jūs ieraudzīs, vai par Jūsu pastāvīgo darbavietu kļūs Rīga?

- Kā Saeimas deputāts piektdienās un pirmdienās es strādāju Latgales reģionā, īpašu uzmanību veltu dzimtajai Daugavpilij. Lai tikšanās ar deputātiem kļūtu regulāras, organizēšu sabiedrisko pieņemšanas telpu Daugavpilī. No aktīvās politiskās dzīves un saziņas ar iedzīvotājiem atteikties negrasos.

- Vēl līdz 11. Saeimas vēlēšanām izskanēja Jūs vēlme veidot reģionālo partiju, kura startēs pašvaldību vēlēšanās 2013. gadā. Vai šī ideja tiek attīstīta?

- Plānveidīgi, bet bez reklāmas.Šobrīd sociāli ekonomiskā situācija ir noteikusi nepieciešamību izveidot tādu politisko spēku, kurš pārstāvētu Latgales reģionu varas gaiteņos, aistāvot tā ekonomiskās intereses. Jā, ir pašvaldības struktūra, bet vajadzīga arī politiskā, kura lobētu Latgales intereses.

Minēšu vienkāršu piemēru. Praktiski pēc katrām vēlēšanām Saeimā tika veidotas formālas Latgalē ievēlētu deputātu apvienības. Notika pāris tikšanās, bet pēc tam katrs deputāts gāja un balsoja pēc partijas principa, bet ne reģiona interesēs. Faktiski, Latvijā nav nevienas partijas, kuras programmā būtu notiektas Latgales prioritātes.

Reģionā ir aktīvi pašvaldību līderi, cilvēki, kuriem ir autoritāte. Notiek pārrunas, un jauna partija tiks izveidota. Tā nav mana partija, bet es esmu gatavs piedalīties procesā. Domāju, ka pēc Jaunā gada tiks uzsākta partijas juridiskā noformēšana.

-Tādējādi, jaunā reģionālā partija uzreiz iegūs savu pārstāvi parlamentā, un, vēl jo vairāk, valdošajā koalīcijā.

-Sanāk, ka tā.

 

Žanna Romanovska, D-fakti.lv

Komentāri:

2. decembris 2011 09:19 - dfg

Варвара (02.12.2011 08:47) А попы опять промолчали. Чем они так заняты, что про праздник забыли. А может они и не попы вовсе , а так клоуны в рясах ? Старовер Никонов бился в комиссии за включение православного Рождества в отмечаемые даты. Алексий Жилко даже приехал и на сеймовской комиссии жесико выступил. А вот от митрополита Александра был явлен "иудушка" ТИХОМИРОВ (Колька как его кличут) и промямлил, что мы мол рррлуские и так его празднуем и "нам" все равно. Что это за зверь "нам" так и не смог объяснить ни православным , ни староверам. Так ухмыляясь и ушел с заседания комиссии. Результат всем известен. Иуда он и есть Иуда ! --------------------------------------------------------------------------------

22. novembris 2011 05:44 - Аватар

Да этот сайт уже продался, хоть теперь понятно кому.

21. novembris 2011 10:34 - АВАТАР

складывается впечатление, что у Яниса разочарование. потому что понял что у правительства одна цель - обдирать. борьба с теневой экономикой эффективна только при понижении налогов. поднять производство можно только при понижении налогов. на счёт языка правильно сказал. что значит партия будет не ваша? вы же собирались создавать партию?

21. novembris 2011 09:32 - D-fakti.lv

Читателю-корректору спасибо! Исправила.

21. novembris 2011 09:27 - Романовской Ж.

Жанна, а правильно ли Вы написали слово "поменьше"?

Pievienot komentāru {5}