Lielā politika

Partijas saraksti saņēma numurus uz pašvaldības vēlēšanām-2021

2021.gada 12.aprīlī Daugavpilī notika Daugavpils pilsētas domes deputātu ka ... {3}

Konkurence vēlēšanās Daugavpilī, 10 kandidāti uz mandātu, rajonā - 5

2021.gadā, salīdzinot ar 2017.gada pašvaldību vēlēšanām, ir samazinājusies ...

Intervijas

18 maijs

Horoskopi

Mežāzis
22. decembris
- 20. janvāris

Šis tev būs interesants un veiksmīgs periods. Tavs noskaņojums ik pa brīdi kļūs patiesi radošs, inovatīvs. Arī profesionālie panākumi un atzinība no priekšniecības puses tev būs turpat vai garantēta. Saskarsmē ar līdzgaitniekiem valdīs harmonija, sevišķi jau attiecībās ar kolēģiem. Mīlas lauciņā nav izslēgtas nelielas domstarpības ar mīļoto, taču tās būs viegli atrisināmas, ja vien būsi pietiekoši piekāpīgs, pretimnākošs. Nedēļas nogale piemērota nelielam izbraucienam pie dabas.

Pirmdiena
Diena
19 .. 21 C
Vakars
14 .. 16 C
Vējš
2 .. 4 m/s
Otrdiena
Nakts
12 .. 14 C
Rīts
13 .. 15 C
Vējš
1 .. 3 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Jaunumi Personības | 29. aprīlis 2011 | 15:21

Žanna Stankeviča: „Es esmu poliete pēc pašas izvēles”

PKC

No 1. līdz 3.maijam Daugavpilī sabrauks poļi no Polijas, Īrijas, Lietuvas, Ukrainas, Baltkrievijas, kā arī no citām Latvijas pilsētām, lai piedalīties divos lielos pasākumos – Eiropas valstu poļu jaunatnes kongresā un Starptautiskajā poļu folkloras festivālā. Šajās dienās savu 20. gadadienu svinēs pazīstams Daugavpils folkloras deju kolektīvs „Kukuļečka” („Dzeguzīte”). Visus šos gadus to vada Poļu kultūras centra direktore Žanna Stankeviča. Par nacionālā rakstura īpatnībām, par jautrām dziesmām baznīcā un ar ko atšķiras zemņaki no piriem – intervijā portālam D-fakti.lv.

- Jūs tik labi pazīstat piļu kultūru, tradīcijas. No kurienes tas viss? Ģimenē tā audzināja?

- Nē. Vispār mans vecvectēvs bija vācietis un vecvecmāte uz pusēm latviete, uz pusēm poliete. Es esmu no jauktās ģimenes, mācījos Daugavpils 11.vidusskolā Ķīmijā. Protams skola bija krievu un mājās runājām krieviski. Es drīzāk esmu poliete pēc izvēles…

- Un ka tad viss sākās, arī „Kukuļečka” tai skaitā?

- Pēc izglītības es esmu horeogrāfs, mācījos Kaļiņingradā, vēlāk turpināju mācības Polijā. Bet tas bija vēlāk. Pirms 20 gadiem mana meita sāka mācīties tik tikko izveidotās poļu skolas pirmajā klasē. Bērniem izsniedza ļoti skaistus nacionālos tērpus. Es paskatījos, ka viņi pavisam neprot tajos staigāt uz skatuves. Un man sagribējās pamācīt. No tā laika arī mācu, jau 20 gadus (smejas). Es aizrāvos. Aizrāvos ar poļu folkloru, sāku pētīt poļu folkloras kolektīvus Latvijā, meklēt vietējo poļu folkloru. Par izbrīnu gandrīz neko neatradu atšķirībā, piemēram, no Lietuvas, kur bagātīgi pārstāvēta vietējā poļu kultūra. Pakāpeniski izveidojās mūsu kolektīvs. Ļoti priecājos, ka vairāki pirmie „dzeguzēni” atbrauks uz jubileju no Rietumiem. Mūsu sakari nav pārtraukti. 2.maijā būs jubilejas koncerts, tiks atvērta fotoizstāde.

- „Kukuļečkai” ir daudz apbalvojumu. Kāds Jums ir visdārgākais?

- Mēs esam daudzu festivālu laureāti Latvijā, Lietuvā, Baltkrievijā, Polijā, Zviedrijā, mums tiešām ir daudz balvu un diplomu. Pats nozīmīgāks – televīzijas „Polonija” apbalvojums par Polijas slavināšanu. To mēs saņēmām pirms 5 gadiem, kad ansamblis atzīmēja savu 15. dzimšanas dienu.

- Jūs tiešam slaviniet Poliju?

- Es varu pateikt, ka bērni izauga par patriotiem. Galvenais mūsu mērķis ir iepazīstināt cilvēkus ar poļu dejām un dziesmām. Jādara tā, lai cilvēkiem patīk tas, ko mēs darām.

- Žanna, kādas ir galvenās poļu nacionālas rakstura īpašības? Jūs bieži braucat uz Poliju, labi to pazīstat. Pastāv uzskats, ka poļi ir augstprātīgi un iedomīgi…

- Uzskats ir, taču es nekad ar tādām rakstura īpašībām nesaskaros. Saskāros ar citām. Lūk dzīvs piemērs. Mūsu kolektīvam pakaļ neatbrauca autobuss. Sanāca pārpratums. Un es saprotu, ka nakti mums nāksies pavadīt dzelzceļa stacijā. Pie mums pienāca taksists, uzzināja, kas notika. Uzreiz piezvanīja policijai, lai tā nodrošinātu mūsu apsardzi, un pats aizbrauca uz veikalu un sapirka bērniem ēdamo un limonādi. Un atdeva man to visu sakot „Visi bērni – mūsu”. Un tas nav vienīgais gadījums.

- Kaut kā grūti iedomāties tādu situāciju pie mums. Lai taksists skrietu uz „Supernetto”, lai pacienātu ar limonādi ārzemnieku pūli…

- Ja turpināt sarunu par rakstura īpašībām, tad poļi ir saimnieciski cilvēki. Viņi ļoti rūpējas par savām ģimenēm un mājām. Mīl un zina savu vēsturi, var stundām ilgi stāstīt par savu dzimto pilsētu. Viņi ir ticīgi cilvēki. Taču es pamanīju, ka Polijā reliģija ir kaut kāda… jautra. Baznīcās notiek koncerti, kur drīkst izpildīt jautras dziesmas. Baznīcās var redzēt afišas, kas aicina uz laicīgiem pasākumiem.

- Vai tā ir taisnība, ka mazā Polijā ir tik atšķirīgi reģioni, ka dažādu valsts daļu iedzīvotāji ne vienmēr viens otru saprot?

- Polijā ap 30 reģioniem, tie atšķiras ar tērpiem, ir arī dialekti. Poznaņas iedzīvotājs noteikti kartupeli nosauks par „piri”, bet Varšavas iedzīvotājs pateiks „zemņaki”, taču savstarpējām attiecībām tas netraucē. Mana „Kukuļečka” dejo 10 reģionu dejas. Labi būtu apvienot Latvijā visus 30. Tas ir iespējams, jo mūsu valstī ir 5 poļu skolas.

- Tagad parunāsim par citu tēmu. Vai Jūs interesējaties par politiku? Tagad vāc parakstus par valodām no divām pusēm…

- Es absolūti esmu vienaldzīga pret politiku. Vāc parakstus? Varbūt arī mums sākt vākt parakstus par poļu valodu? Ja nopietni, tad es redzu labus bilingvālās izglītības rezultātus uz mūsu poļu ģimnāzijas piemēra. Beidzot skolu bērni bez problēmām var turpināt mācības gan Latvijā, gan Polijā, gan citās valstīs, ja gribēs.

- Biežas pilsētas valdības maiņas kaut ka ietekmē Poļu kultūras centra dzīvi?

- Nē. Mēs stingri turamies uz kājām. Daraudzējamies ar visām nacionālām kultūras biedrībām. Baltkrievu centra vadītājs Boriss Ivanovs kādreiz pateica – politiķiem no mums ir jāmācās. Pēdējā laika es sajutu vicemēra Līvijas Jankovskas lielu atbalstu.

- Vai Jums atliek laiks hobijam un sapnim?

- Man ļoti patīk spēlēt boulingu. Manu rekordu ilgi varēja redzēt „Klondaikā”. Laiku pa laikam mēs ar vīru braucam uz Rīgu klausīties dēlu. Viņš beidz Mūzikas akadēmiju un spēlē kamerorķestrī. Meita jau pabeidza Polijas mūzikas liceju un palika dzīvot Polijā.

Sapņi ir saistīti ar „Kukuļečku”. Gribu tērpt visus oriģinālajos kostīmos. Tas nav viegli un ir ļoti dārgi. Vēlos iedibināt Latvijā stabilu poļu deju un dziesmu folkloras tradīciju.
 

Ludmila Vessele, D-fakti.lv

Komentāri:

3. maijs 2011 16:55 - Галина

Ваш интерес, участие и внимание к польской культуре,традициям и фольклору-заслуживает особую благодарность!Ярко,красочно и профессионально выступает "Кукулечка".Желаю Вам творческих успехов,энергии и радости с которой вы делитесь со всеми!Пусть в вашем молодом коллективе будет мир,процветание и победы на различных конкурсах!Удачи Вам!

1. maijs 2011 23:18 - Tomasz Otocki

Życzymy dobrych i udanych obchodów!

Pievienot komentāru {2}