Intervijas

25 janvāris

Vārda dienas:
Zigurds, sigurds, Sigvards

Horoskopi

Dvīņi
21. maijs
- 21. jūnijs

Interesanta un aizraujoša nedēļa. Vienīgais, kas var likt zināmus šķēršļus panākumiem, ir tavs slinkums un nevēlēšanās mainīt kaut ko savā ikdienā. Ja pārvarēsi minēto problēmu, tad ātri vien spēsi sasniegt pavisam citu dzīves kvalitāti. Zvaigznes iesaka mācīties ne tikai no savām, bet arī citu kļūdām, kā arī rūpīgāk ieklausīties dzīves pieredzējušāku tuvinieku padomos. Nedēļa nogalē var rasties iespēja iesaistīties kādā aizraujošā piedzīvojumā.

Svētdiena
Diena
.. 2 C
Vakars
.. 2 C
Vējš
3 .. 5 m/s
Pirmdiena
Nakts
1 .. 3 C
Rīts
1 .. 3 C
Vējš
3 .. 5 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Jaunumi Vēsture | 21. novembris 2010 | 10:08

Baltajam dievnamam apritēja 105 gadi

21.novembrī apritēja 105 gadi kopš iesvētīja Bezvainīgi Ieņemtās Jaunavas Marijas baznīcu (tautā vienkārši dēvētu par Marijas baznīcu).

Teika stāsta, ka baznīcas pašreizējās atrašanās vietā bijis ezers, kurā noslīkušas bagāta tirgoņa dievbijīgās meitas. Viņš ezeru nosusinājis un tā vietā licis uzcelt baznīcu ar diviem torņiem.

1893.gadā sāka runāt par sv.Pētera baznīcas paplašināšanu, kas varētu izmaksāt 54,873 rubļus un 7 kapeikas.

Drīz pēc tam valdības iestādes saņēma daktera Rutķēviča lūgumu atļaut celt Dvinskā (Daugavpils) jaunu baznīcu norādītajā Jaunbūve rajonā, kuras izmaksas rēķināmas 56,664 rubļi un 93 kapeikas, nevis paplašināt veco baznīcu. Lūgums tika pamatots ar sekojošiem pierādījumiem un aspektiem:
1) Dvinskā bija 17 000 iedzīvotāju, no tiem 10 000 – strādnieki ar vidējo iztikas minimumu. Dzīvo viņi nesen uzceltajā Jaunbūves rajonā
2) vecā baznīca var ietilpināt 600 cilvēkus, tāpēc lielākā daļa ticīgo spiesta izvietoties apkārt baznīcai;
3) vecā baznīca ir attālināta no Jaunbūves par 3-4 verstīm un rada lielas pārvietošanās grūtības.

1898.gadā iekšlietu ministrs atļāva uzsākt ziedojumu vākšanu un apstiprināja dievnama skices un rasējumus.

Gubernators bija pret baznīcas būvēšanu, tomēr ap 1900.-1903.gadu tika dota atļauja celt pilsētas rajonā „Jaunbūve” jaunu katoļu baznīcu kā vecās filiāli.

1903.gada 15.februārī noslēdza līgumu starp Otrās katoļu baznīcas komiteju Dvinskā un Krāslavas zemnieku Osipu Rasčevski par to, ka pēdējais uzņemas veikt visus zemes darbus baznīcas celtniecībā.

Dievnamu iesāka celt 1903.gada aprīļa vidū. Tiešos celtniecības darbus vadīja inženieris Jozafats Hilodzinskis, bet jau 1905.gada 21.novembrī to iesvētīja Kazimirs Lučipinis.

Sākotnēji dievnams bija vecās baznīcas filiāle, taču 1912.gadā tā ieguva patstāvīgās draudzes baznīcas statusu.

Baznīcas ēku projektējis arhitekts Vilhelms Neimanis (1849-1919).

Bezvainīgi Ieņemtās Jaunavas Marijas baznīca ir viena no lielākajām Latvijā. Tā ir 42 metrus gara, 24,5 metrus plata. Tās platība ir 640 kvadrātmetri. Torņu augstums – 52 metri. Torņos atrodas trīs zvani: pirmais - Augustīns (74 pudus 25 mārciņas smags), otrais – Jānis (42 pudi) un trešais – Juris (24 pudi).

1909.gadā poļu ērģeļu celtnieks Ādolfs Homans baznīcā iestādīja lielas ērģeles ar divām manuālām un 28 reģistriem.

Baznīca ir eklektiskā laikmeta piemineklis. Tā ir ķieģeļu celtne ar kaltu akmeņu pamatu. Starp diviem 52 m augstiem torņiem atrodas augsts zelmenis, kurā ievietota liela Jaunavas Marijas statuja.

Klasicisma ietekme uz dievnamu nav apšaubāma. Ārējais dekors vienkāršs: tektoniskā celtnes masa ir izrotāta tikai ar diviem pīlāru pāriem un doriskā stila puskolonnām. Pie baroka elementiem var piešķirt tikai tievus torņus. Ar vislielāko savdabīgumu atšķiras austrumu fasāde ar masīvu apsīdu, nosegtu ar Latgalei retu kupolu.

Baznīcā ir četri altāri: galvenais Jaunavas Marijas Bezvainīgas Ieņemšanas, Jēzus Sirds, Sv. Stanislavā Kostkas/Sv. Kazimira un Jaunavas Marijas paradīšanās Lurdā altāris. Galvenā altārglezna ir slavenā spāņu mākslinieka Bartolome Estebana Muriļjo (1618.-1682.) gleznas “Bezvainīgā Ieņemšana” kopija. To 1906.gadā Pēterburgā darinājis Aleksandrs Sergejs Boravskis. Kolonnu korinfu kapiteļi tur sarežģītu baroka stila frontonu. Baznīcas griesti ir velvēti, velves balstās uz diviem pīlāru pāriem, kas baznīcu sadala trīs navās.

Sagatavoja Ilona Kravčenoka, D-fakti.lv

Pievienot komentāru