Intervijas

6 jūnijs

Vārda dienas:
Ardis, Ingrīda

Horoskopi

Svari
24. septembris
- 23. oktobris

Ik pa brīdi var pārņemt sajūta, ka tevī īsti neviens neieklausās vai pat apzināti ignorē. Taču šajā sakarā nevajadzētu pārāk pārdzīvot, tev gluži vienkārši būs tieksme visu nedaudz pārspīlēt, uztvert pārlieku saasināti. Zvaigznes iesaka rast uzticamu cilvēku, kuram izsūdzēt savas nebūšanas, no kura smelties morālu iedrošinājumu, uzmundrinājumu. Šonedēļ labākus rezultātus uzrādīs tie Svari, kuri nodarbojas ar starpniecības pakalpojumiem, nekustamo īpašumu.

Piektdiena
Diena
18 .. 20 C
Vakars
16 .. 18 C
Vējš
3 .. 5 m/s
Sestdiena
Nakts
14 .. 16 C
Rīts
16 .. 18 C
Vējš
4 .. 6 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Jaunumi Personības | 17. marts 2009 | 17:26

Valērijs Hodukins: mūzika - vienmēr

Ņ.Margeviča

Valērijs Hodukins un akordeonistu orķestris atzīmē jubileju.

Daudzu cilvēku vidū ir laimīgie, kuri burtiski no bērnības izvēlas sev visas dzīves nodarbošanos un pašaizliedzīgi kalpo, apbrīnojot apkārtējos ar neizsīkstoši radošo talantu. Par tādu unikālo personu pilnīgi pamatoti var nosaukt muzikantu, pedagogu, kurš vairākus gadus pasniedz mūzikas arodskolā, visai Eiropai pazīstamo nemainīgo Daugavpils akordeonistu orķestra vadītāju Valēriju Hodukinu. Viņu, vairāku prestižu Itālijas, Vācijas, Lietuvas, Krievijas un citu valstu balvu ieguvēju, izvirzīja Latvijā nesen nodibinātās sabiedriskās prēmijas „Atzīšana” nominācijā „Mūzika” saņemšanai.

Valērija Hodukina bērnība un jaunība pagāja Ukrainā. Pēckara vācu okupāciju pārdzīvojušā Harkovā valdīja izsalkums, nebija mājīgi, un cilvēki tiecās pēc iespējas ātrāk nokārtot normālu dzīvi, kur nebūtu vietas šausmām un kara bēdām. „Man tajā laikā bija 7 gadi, kad vienreiz mūsu mājā notika brīnums: vecāki atnesa tirgū nopirkto trofejas akordeonu”,- atceras Valērijs. Mūsu saruna notika nelielajā mūzikas arodskolas kabinetā, kur uz sienām un skapī bija daudz afišu, fotogrāfiju, apbalvojumu. Tas viss – muzikantaun diriģenta V.Hodukina uzvaru un panākumu liecības, viņa radoša darba rādītāji. Pilnīgi atklāti, nekautrējoties, var teikt, ka Valērijs savu 70.gadu jubileju un 45.gadu radošā darba jubileju satiek kā bruņinieks spīdošā apbruņojumā, kurš no visas sirds velta sevi tikai savai Daiļajai Dāmai – mūzikai. Šajos gados viņa spēkiem mūsu pilsēta kļuva slavena Eiropā kā „akordeonu pilsēta”.

Vēl tālajā 1959.gadā Daugavpilī mūzikas arodskolas pasniedzējs G.Skakuns nodibināja akordeonistu orķestri. No 1964.gada un līdz šai dienai kolektīvu vada V.Hodukins, bet orķestris ir populārs tālu aiz Latvijas robežām. Muzikanti ar savu spilgtu talantu un virtuozu mūzikas spēlēšanu iekaroja blakus valstis un „vecās” Eiropas valstis. Bet no 1989.gada pie mums regulāri, vienu reizi divos gados, tiek rīkots starptautiskais akordeonu mūzikas festivāls „Daugavpils”. Gan orķestris, gan festivāls ir pazīstami mūsu pilsētas kultūras brendi.

“Bet ceļš pie mūzikas nebija vienkāršs, - turpina mans sarunas biedrs. - Redzot to akordeonu, kurš pievilka skatu ar ārzemju krāšņumu, lakotām pogām, pat ar kaut kādu uztraucošo aromātu, es iemīlējos tajā no pirmā acu uzmetiena. Un nolēmu, ka spēlēšu uz tā visu savu mūžu. Pabeidzu mūzikas skolu, bet Harkovas mūzikas arodskolā nebija akordeonu klases, jo tajā laikā PSRS akordeons nebija tik populārs kā, piemēram, bajāns. Akordeons tika uzskatīts par pietiekami „jaunu” eiropeisko izgudrojumu. Daži vēsturiskie avoti min, ka 1822.gadā Berlinē izgudroja meistars F.Baušmans, bet pēc citām ziņām akordeons - vīnes meistara Damiāna radījums, kurš arī deva nosaukumu jaunajam izgudrojumam. Oficiāli šī instrumenta izgatavošanas patentu 1856.gadā saņēma Entonī Fas, arī meistars no Vīnes.
Es uzzināju, ka turpināt mācīties spēlēt akordeonu var Tallinā. Bet tā sanāca, ka šis sapnis piepildījās tikai pēc dažiem gadiem. Es biju ieguvis celtniecības specialitāti un pat pastrādājis vienā projektu institūtā, bet tad vienā jaukā dienā ar lidmašīnu ierados Daugavpilī (tajā laikā vēl lidmašīnas te lidoja) un devos uz Tallinu, jo uzzināju, ka vietējā mūzikas arodskolā ir akordeonu klase”.

Tā sanāca, ka Latgalē Valērijs Hodukins palika uz visiem laikiem. 1964.gadā mūzikas arodskolas absolvents V.Hodukins pieņēma piedāvājumu palikt te strādāt par akordeonu klases pedagogu. Pasniedzēja darbu muzikants savienoja ar mācībām Viļņas konservatorijā, tad pabeidza Ļeņingradas valsts kultūras institūtu. Tajā laikā Hodukins ir akordeonistu orķestra vadītājs un diriģents, instrumentālā ansambļa „Gamma” dibinātājs un muzikants. Viņš pasniedz, plaši koncertē, strādā par vairāku mākslas konkursu žūrijas locekli, raksta metodiskos norādījumus, referātus. Visā daudzveidīgā darbībā viņu atbalsta mīļotā sieva un kolēģe Valentīna un viņu dēls Aleksejs - tagad arī pazīstamā instrumentālā ansambļa „Lardo” muzikants.

Valērijs stāsta par savu dzīvi atturīgi, bez jebkāda patosa un narcisma. Bet viņa balsī parādās īpašas notis, kad viņš atceras savus skolniekus: „Daudzi no viņiem ir kolēģi: Anatolijs Petkevičs, Inga Runča, Tatjana Saratova, Sergejs Petrovs un daudzi citi. Daži veiksmīgi pasniedz, spēlē ansambļos tālu-tālu no Latvijas. Es visus viņus atceros, lepojos ar viņu panākumiem un veiksmēm. Pateicoties mūsu akordeonistiem Daugavpils ir ierakstīta pašā autoritatīvā Vācijas direktorijā, kurā var smelties informāciju par galvenajiem mūzikas konkursiem Eiropā. Mūsu muzikanti tika apbalvoti ar galveno balvu ievērojamā akordeonistu konkursā Itālijā, tad – Vācijā. Līdz ar to pilnīgi pamatoti var minēt, ka Daugavpils muzikanti cienīgi pārstāvēja pilsētu Eiropā, kā arī veicināja mīļotā instrumenta statusa paaugstināšanu: akordeons un bajāns tagad nav tikai tautas, bet ir atzīti par klasiskiem instrumentiem. Mani tas priecē. Es joprojām, neskatoties uz tik garu akordeonam veltītu mīlestības stāstu, apbrīnoju viņu un tajā slēptās iespējas. Es uzskatu, ka šim instrumentam ir paredzēta ilga dzīve un publikas neizsīkstošā mīlestība. Ļoti gribās, lai mūsu Daugavpils akordeonistu orķestris dzīvotu un attīstītos. Tas tiešām ir pelnījis uzmanību un cieņu. 1991.gadā Daugavpilī noritēja akordeonistu salidojums un kopējā orķestrī spēlēja vairāk par 500 muzikantiem. Tas bija grandiozi.”

Mans sarunas biedrs uz sekundi pievēra acis, atkārtoti pārdzīvojot laimīgus momentus, bet man šajā sirmmatainā, pieredzējušā cilvēkā pēkšņi parādījās mazs puika, kurš ar roku nedroši pieskārās melnbaltām „trofejas brīnuma” pogām.

20.martā plkst. 18:00 Latviešu kultūras centrā notiks Daugavpils akordeonistu orķestra jubilejas koncerts Valērija Hodukina vadībā. Mākslas kolektīvs atzīmē 50-gadu jubileju, bet Maestro - 70-gadu jubileju.

 

 

Albīna Davidenko

Pievienot komentāru