Intervijas

5 decembris

Vārda dienas:
Klaudijs, Sabīne, Sarma

Horoskopi

Auns
21. marts
- 20. aprīlis

Ja vēlies mierīgi sadzīvot ar apkārtējiem, tad noteikti atturies no vēlmes pamācīt līdzgaitniekus pareizai dzīvei. Vēlamāk pievērst uzmanību paša nebūšanām, izrādīt centienus sakārtot mīlas lauciņā notiekošo. Tev šonedēļ daudz labāk padosies individuālas aktivitātes nevis kolektīvs darbs. Sevišķi labi spēsi apliecināt tie Auni, kuri saistīti ar dzīves radošo pusi, strādā reklāmas, mārketinga lauciņā.

Piektdiena
Diena
1 .. 3 C
Vakars
1 .. 3 C
Vējš
6 .. 8 m/s
Sestdiena
Nakts
2 .. 4 C
Rīts
2 .. 4 C
Vējš
5 .. 7 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Jaunumi Vēsture | 23. jūlijs 2010 | 10:51

Dinaburgas-Daugavpils kazarmas

Foto no J.Beļikova grāmatas „Daugavpils 19. un 20. gadsimta mijā. Pasta atklātne”

1872.gadā Dinaburgā izvietoja 25.kājinieku divīziju un 25.artilērijas brigādi. Karaspēka daļas atradās Cietoksnī, priekštilta nocietinājumā un intendantūras pilsētiņā.

1893.gadā sakarā ar pilsēta pārdēvēšanu par Dvinsku, cietoksnis arī ieguva jaunu nosaukumu – Dvinskas. Laikam ritot, Dvinskas cietoksnis zaudēja savu stratēģisko nozīmi un 1897.gada 12.aprīlī ieguva jaunu kategoriju – „cietoksnis-noliktava”, kopš šī laika tas kļuva par savdabīgu arsenālu.

Radās nepieciešamība karaspēka daļas izvietot pilsētā. 19.gadsimta beigās un 20.gadsimta sākumā pilsētā uzsāka kazarmu būvniecību Jaunajā Forštatē (tagad centrs), Gajokā, Jaunbūvē. Kazarmas būvēja privātpersonas un iznomāja armijas vajadzībām.

Tās bija 2-3 stāvu ēkas, galvenokārt no sarkanā ķieģeļa. Lielākā daļa saglabājusies līdz mūsdienām un valsts šobrīd tās aizsargā kā valsts nozīmes arhitektūras pieminekļus.

20.gadsimta sākumā visas divīzijas daļas un brigādes pameta Cietokšņa teritoriju.

Beidzās Pirmais pasaules karš, vairāki pilsoņu kari un no jauna, tikai tagad jau Latvijas armijas vienības, izvietojās Cietoksnī, priekštilta nocietinājumā un intendantūras pilsētiņā.

Karā cietušās kazarmas stāvēja daļēji tukšas, nevienam nevajadzīgas, neapdzīvotas.

Tukšās ēkas sāka no īpašniekiem izpirkt pilsētas vadība un valsts pārvaldes institūcijas.

Petrogradas ielā 1/3 (tagad Saules) no 1923.gada 1.augusta atradās Valsts Skolotāju institūts. Mājā Nr.5 no 1924. gada bija 4.Ebreju pamatskola, bet no 1934.gada – 16.Ebreju pamatskola, no 1938.gada – visā ēkā tika izvietota Daugavpils Vēstures muzeja nodaļa, pēc kara – medicīnas iestāde, bet dotajā laikā – dažādas organizācijas.

Rīgas ielā 6 kopš 20.gadsimta 20.gadiem bija dažādas pagastu un rajona organizācijas.

Gajokā, tagad Dzelzceļu ielā 22/24 pagājušā gadsimta 20.gados tika izvietots Baltkrievu ģimnāzijas internāts, baltkrievu apdrošināšanas biedrība. Pēc kara te atradās dažādas celtniecības organizācijas, šobrīd – firmas.

Jaunbūvē, Kovenskas ielā 8 (tagad Kauņas iela) 20.gadu sākumā bija 2.Krievu pamatskola. Ēku pārbūvēja, piebūvēja klāt, mainījās skolu nosaukumi. Šobrīd te ir Daugavpils 12.vidusskola.

Tajā pašā ielā mājā Nr.25 tika izvietota Daugavpils Amatnieku skola un Dzelzceļa-tehniskā vidusskola. Tagad - Latgales Transporta un sakaru tehniskā skola.

Nikolajevskas kazarmās Smoļenskas ielā Nr.4 (tagad Siguldas iela) no 1924.gada 26.oktobra - Daugavpils Psihoneiroloģiskā slimnīca.
Pēc kara šajās ēkās tika izvietotas dažādas slimnīcas un hospitāļi, šobrīd šajā pašā kompleksā, tikai Lielā Dārza 60/62, ir Psihoneiroloģiskā slimnīca.

Tveras ielā 5 (tagad Valmieras iela) atradās dažādas skolas.

Ēku kompleksu Slāvu ielā 3/5 izpirka pilsētas vadība. Kopš 1927.gada namu Nr.1. nomāja „Orients”, firma nodarbojās ar linu pārstrādi. Pēc kara, apmēram līdz 60.gadu beigām, te bija Linu rūpnīca. Līdz 1927.gadam ēkas izmantoja kā bērnu patversmi un veco ļaužu pansionātu.

Kopš 70.gadu sākuma kompleksu Slāvu ielā pārbūvēja, to izmantoja ražošanas uzņēmums „Sistēma”.

Tāds ir neliels ieskats Dinaburgas-Daugavpils kazarmu vēsturē.

 

Gesels Maimins, D-fakti.lv

Pievienot komentāru