Intervijas

8 jūlijs

Vārda dienas:
Ada, Adele, Antra

Horoskopi

Ūdensvīrs
21. janvāris
- 18. februāris

Šī nedēļa nav pati piemērotākā, lai uzsāktu jaunus projektus vai dotos ārzemju braucienos. Daudz labāk padosies labi zināmi, ierasti darbi, visdažādāko formalitāšu kārtošana, birokrātiskās lietas. Ja nepieciešams, vari apmeklēt valsts iestādes, pievērsties ar grāmatvedību, dzīves organizatorisko pusi saistītajam. Attiecību jomā tieksies pēc lielākas brīvības, nelabprāt uzņemsies jaunas saistības.

Otrdiena
Diena
18 .. 20 C
Vakars
15 .. 17 C
Vējš
3 .. 5 m/s
Trešdiena
Nakts
13 .. 15 C
Rīts
14 .. 16 C
Vējš
2 .. 4 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Jaunumi Politika | 23. februāris 2009 | 11:50

Valdību apmētāja ar sniega pikām un zābakiem

d-fakti.lv

Pēc Irākas žurnālista piemēra tradīcija mētāt zābakus valdības pārstāvjos ceļo pa pasauli. Latvija kļuva slavena pateicoties Daugavpilij, kur ar zābakiem un sniega pikām apmētāja pilsētas domes deputātu karikatūras. Protesta akciju organizēja jaunā sabiedriskā organizācija ‘’Kustība par pilsētas attīstību’’, kura pagājušā gada vasarā paziņoja par sevi ar iniciatīvām par ceļu satiksmes uzlabošanu pilsētā.

 Sporta šovu, mētājot zābakus premjerministra portretā, un līdz ar to protestējot pret ierēdņiem un pievienotās vērtības nodokļa palielināšanu, organizācija plānoja izvest vēl janvārī. Daugavpils pilsētas un rajona policijas pārvalde pasteidzās atrunāt pilsētniekus no 13.janvāra notikumu atkārtošanas, nereaģēt uz provokācijām, ievērot likumu un kārtību, izmantot tikai demokrātiskus paņēmienus politisko un sabiedrisko mērķu sasniegšanā. Tad organizatori atsauca savu iesniegumu no domes tādēļ, ka netika ievēroti masu akcijas pieteikuma iesniegšanas termiņi. Pēc mēneša ‘’Kustības par pilsētas attīstību’’ dalībnieki izpildīja visas juridiskās normas, apmaksāja pašvaldības nodevas un sagatavojās publiskajam pasākumam. Akciju atbalstīja neatkarīgā Latvijas policijas darbinieku arodbiedrība.

Pasākuma datums – 21.februāris - nebija izvēlēts nejauši, jo pamatprotests bija vērsts pret pievienotās vērtības nodokļa palielināšanu līdz 21 procentam. ‘’Sociāli nepieciešamo ekonomisko prasību’’ sarakstā, kuru izvirzīja protesta akcijas organizētāji, tika minēts, ka ir nepieciešams samazināt pievienotās vērtības nodokli uz maizi, pienu, zālēm, komunālajiem pakalpojumiem, kā arī medicīnisko pakalpojumu sadārdzināšanas neiespējamība.
Sestdienas pusdienās Daugavpils Centrālajā parkā sapulcējās vairāki simti pilsētnieku. Pirmajai vārds pie mikrofona tika dots pensionārei ar veco avīzi rokās. Viņa atgādināja, kā 18 gadus atpakaļ tajā pašā parkā cilvēki atbalstīja mītiņu par Latvijas neatkarību. Politiķi solīja vienlīdzību un valsts ekonomisko uzplaukumu, bet īstenībā izrādījās, ka tauta ir sadalīta uz pilsoņiem un nepilsoņiem, vienlīdzības un uzplaukuma tuvu nav.
Tie, kuri uzstājās akcijā, runāja par nepanesamiem rēķiniem par komunālajiem pakalpojumiem, par zemām algām un pensijām, par bērniem – viesstrādniekiem, par esošo valdību, kura noveda tautu līdz nabadzības līmenim. Tajā laikā, negaidot īpašu aicinājumu ‘’sporta spēļu’’ sākumam, cilvēki sāka mētāt sniega pikas un atnestos vecos apavus pilsētas domes deputātu karikatūras attēlos. Pirmais, neizturējis tautas dusmas, krita attēls ar pilsētas mēra Ritas Strodes karikatūru. Viņu pacēla un turpināja apmētāšanu. Tika visu 15 pilsētas domes deputātu attēliem. Tikai viens no viņiem – bijušais mērs Rihards Eigims piedalījās akcijā, un, apstājoties blakus savam karikatūras attēlam, uzņēmis uz sevis dažas sniega pikas. Stends ar Saeimas attēlu, kura tika stādīta priekšā kā mājdzīvnieku bars, arī bija pelnījis sniega piku un apavu mētāju uzmanību.  Kaut kas bija atnesis sēru vainagu ar lenti ar uzrakstu ‘’Latvijas valdībai no pateicīgas tautas’’.
Šajā dienā policijas darbinieki strādāja pastiprinātā režīmā, pasākums parkā tika filmēts. Par laimi, Rīgas scenārijs Daugavpilī nebija atkārtojies.  
Kā atzīmēja ‘’Kustības par pilsētas attīstību’’ vadītājs Ruslans Jefimovs, akcija noritēja mierīgi un diezgan augstā līmenī. Saeimai no Daugavpils tiks nosūtīta atklāta vēstule – protests, 100 kilogrami veco apavu un no pensionāriem josta ar uzrakstu ‘’Cienījamie deputāti, Jūs lūdzāt ciešāk savilkt jostas, vairāk savilkt viņas jau nevar, tālāk - tikai nāve’’.

Žanna Romanovska

Pievienot komentāru