Intervijas

7 jūlijs

Vārda dienas:
Alda, Maruta

Horoskopi

Strēlnieks
23. novembris
- 21. decembris

Rūpīgāk koncentrējies veicamajiem pienākumiem un netērē laiku otršķirīgām lietām! Komunikācijā ar sadarbības partneriem centies būt nopietnāks un konstruktīvāk pamatot savu skatu punktu, nodrošināties ar pārliecinošu argumentāciju. Ja tev kārtojami ar tieslietām saistīti jautājumi, zvaigznes iesaka pieaicināt zinošu speciālistu, atturēties no kārdinājuma ietaupīt. No darba brīvajā laikā ieteicamas sportiskas aktivitātes, jo tās vislabāk palīdzēs tev atbrīvoties no liekās spriedzes.

Otrdiena
Diena
18 .. 20 C
Vakars
15 .. 17 C
Vējš
3 .. 5 m/s
Trešdiena
Nakts
13 .. 15 C
Rīts
14 .. 16 C
Vējš
2 .. 4 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Jaunumi Vēsture | 21. aprīlis 2010 | 10:46

Ādas rūpniecības aizsākums Dinaburgā

Deviņpadsmitā gadsimta beigās Dinaburgā (Dvinskā) darbu uzsāka ādas pārstrādes rūpnīcas. Pamati šai rūpniecībai tika likti Stropos (Vecajos Stropos). Stropu ciematiņš, kas ietilpa pilsētas teritorijā, atradās divu ceļu – Pēterburgas un Vitebskas, krustojumā. Pa šiem ceļiem uz pilsētas tirgu devās zemnieki no Latgales ziemeļiem un austrumiem, viņi veda uz tirgu arī nokauto lopu ādas. Stropos ādenieki pirka ādas, lai tās pārstrādātu savos uzņēmumos.

Pirmo šāda veida uzņēmumu 1886.gadā atklāja R.Svirinska, 1890.gadā – S.Minska, bet 20.gs. sākumā - S.Rezniks, B.Zekgeims u.c.. Katrā rūpnīcā strādāja ap 20 cilvēkiem, pamatā tas bija roku darbs. Šī rūpnīcas pastāvēja līdz I Pasaules karam.

1893.gadā Neviļas ielā 4(tagad Valkas), blakus Šosejas ielai (šobrīd 18.Novembra iela), tika atklāta lopkautuve, no kurienes ādeniekiem sāka pienākt liels daudzums ādu, un ādas pārstrādes rūpnīcas sāka veidoties lopkautuves tuvumā.

1893.gadā Pirmās ģildes tirgonis no Viļņas Giršs Mihelevičs (Mihailovičs) Grihiless atvēra Dvinskā pirmo Ādas rūpnīcu Šosejas ielā 193 (185-193). Rūpnīcā tika uzstādīta pirmā 24 zirgspēku tvaika mašīna. Sākotnēji šeit strādāja 85 cilvēki. Rūpnieka darījumi bija veiksmīgi. Jau 20.gadsimta sākumā rūpnīcā strādāja 187 strādnieki. Uzņēmumā ražoja zoles un „Hamburgas” preces. Tehnoloģija bija diezgan primitīva, ādu izstrādāšana tika veikta ar rokām. 1904.gada 19.septembrī G.M.Grihiless nomira, rūpnīcu turpināja vadīt viņa dēli.

Visaugstāko līmeni rūpnīca sasniedza 1909.gadā. Tajos gados rūpnīcā tika uzstādīta ādu stiepjamā mašīna un mašīna, kas izlīdzināja ādu. Uzņēmumā strādāja 244 cilvēki. Rūpnīca kļuva par vienu no lielākajiem uzņēmumiem pilsētā, produkcija tika ražota gan vietējam tirgum, gan eksportam. Pirmā pasaules kara laikā rūpnīca kopā ar iekārtām un strādniekiem bija evakuēta uz Ribinsku.
1897.gadā Š.D. Valdenbergs Šosejas ielā 211/213, pie Gubišes ezera, pretī Zaksa sērkociņu fabrikai, atklāja ādas rūpnīcu. Tur strādāja 38 cilvēki, uzņēmums šuva kažokus. Tas darbojās līdz Pirmajam pasaules karam.

Tobrīd pilsētā bija vairākas nelielas ādas ŗupnīcas: M.Dičinda, dibināta 1888.gadā, tur strādāja 5 cilvēki; B.Šapiro, dibināta 1899.gadā – strādāja 17 strādnieki.

Beidzās Pirmais pasaules karš, ādas rūpniecība pilsētā panīka, tika aizvērti visi uzņēmumi, taču jau 20.gs. 20.gados ādas rūpniecība lēnām sāka atdzimt.

1922.gadā Ādams Grihiless iegādājās jaunas iekārtas un atjaunoja rūpnīcas darbību, te strādāja 30-40 cilvēki. Viņi ražoja augšējos un apakšējos ādas apģērba gabalus.

Trīsdesmitajos gados rūpnīcā tika nomainīta vadība, bet 1940.gadā uzņēmums bija nacionalizēts.

1921.gadā pilsētas tirgus tuvumā, Maizes ielā 5, Š.Gellermans un H.Lazdāns nodibināja ādas rūpnīcu „Zvaigzne”. Te strādāja 20-25 cilvēki. Rūpnīca ražoja dažādus ādas veidus. Rūpnīca strādāja līdz Otrajam pasaules karam.

Pēc Otrā pasaules kara, bijušajā rūpnīcā „Grihiless”, ādas produkcijas ražošana tika atjaunota, bet 1963.gadā no jauna pārtraukta sakarā ar to, ka to pārveidoja par apavu ražošanas uzņēmumu.

Fotogrāfija no grāmatas „Daugavpils 19.un 20.gadsimtu mijā. Pasta atklātne”.

 

Gesels Maimins, D-fakti.lv

Pievienot komentāru