Zvaigžņu viesi

Daugavpils teātris uzsāk sadarbību ar J. Kupalas Nacionālo akadēmisko teātri (Minska)

Noslēdzot 2019. gadu, ir panākta savstarpēja vienošanās par turpmāku sadarb ...

Intervijas

19 februāris

Vārda dienas:
Zane, Zuzanna

Horoskopi

Ūdensvīrs
21. janvāris
- 18. februāris

Šī nedēļa nav pati piemērotākā, lai uzsāktu jaunus projektus vai dotos ārzemju braucienos. Daudz labāk padosies labi zināmi, ierasti darbi, visdažādāko formalitāšu kārtošana, birokrātiskās lietas. Ja nepieciešams, vari apmeklēt valsts iestādes, pievērsties ar grāmatvedību, dzīves organizatorisko pusi saistītajam. Attiecību jomā tieksies pēc lielākas brīvības, nelabprāt uzņemsies jaunas saistības.

Otrdiena
Diena
6 .. 8 C
Vakars
3 .. 5 C
Vējš
5 .. 7 m/s
Trešdiena
Nakts
2 .. 4 C
Rīts
2 .. 4 C
Vējš
5 .. 7 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Aktuālākā problēma šodien Daugavpilī

 

Jaunumi Kultūra | 17. janvāris 2020 | 21:14

Daudzkrāsainie Kaļadki atgādināja par tradīcijām un paražām

BKC

2020.gada 10.janvārī Daugavpils Baltkrievu kultūras centrā (BKC) nosvinēja jau tradicionālus svētkus “Kaļadnija vjačorki” (“Ziemassvētku pasēdēšana”), kuru pamatā bija teatralizētas studijas “Pauļinka ”izrāde “U kaļadni večar”.

“Святкуем Калядкі -
Лавіце зярняткі!
Лавіце рукой,
Каб добры быў настрой!”

Ar tādiem vārdiem, mājīgā Baltkrievu namā, janvāra piektdienas vakarā Saimniece (viņas lomā bija Jevģenija Guļajeva) dāsni pārkaisa māju ar graudiņiem, novēlējot visiem skatītājiem veselību, labklājību un uzplaukumu. Viņa arī daudz stāstīja par Kaļadu svinēšanas tradīcijām Baltkrievijā, padalījās ar atmiņām no savas bērnības.

Ar vieniem no nozīmīgākajiem kristīgajiem svētkiem – Ziemassvētkiem ir saistīts ļoti liels tradīciju un parāžu skaits. Baltkrieviem jau gadsimtiem ilgi eksistēja milzīgs skaits sazvērestību, rituālu, zīlēšanas maģisku rituālu.

Ķekatnieki, vai kā vēl viņu sauca dažos Baltkrievijas reģionos – vološobniki, izpildīja ķekatu jautras dziesmas, priecēja Saimnieci un svētku viesus. Jaunas meitenes no vokāli-instrumentāla ansambļa “Praļeski” (mākslinieciskā vadītāja Anastasija Lukašonoka) dziedāja dziesmas par krāsainiem Koļadkiem un mīlestību, par kuru sapņo katra meitene, zīlējot Ziemassvētku vakarā uz savu izredzēto.

Ievērojot tradīcijas, visiem pasākuma klātesošajiem ķekatnieki arī bija iespēja pazīlēt uz jauno gadu, uzzināt, ko tas atnesīs katram, ar ko iepriecinās. Viesi ar prieku piedalījās tradicionālajā izpriecē un aizraujoši stāstīja, kā jaunībā atzīmēja Ziemassvētkus, dalījās ar savām atmiņām no bērnības.

Pasēdēšanās kulminācijā notika izrāde pēc Valentīnas Kozlovskas lugas “U kaļadni večar” teatralizētas studijas “Pauļinka” izpildījumā (mākslinieciskā vadītāja Inessa Kozlovska). Aizraujoša sižeta, dzirkstošais humors, amatieraktieru talantīga spēle nevienu neatstāja vienaldzīgu. Tā, ar sirsnīgam atminam un siltiem smaidiem, ātri paskrēja laiks!

Tā, ka pēc tradīcijas, šos janvāra vakaros vajag pulcēties kopā, lai pēc tam visu gadu būtu viens otram blakus ar atbalstu, visi gāja prom ar gaišu cerību, ka tieši tā arī būs!

Baltkrievu kultūras centrs

Pievienot komentāru