Intervijas

11 augusts

Latvijas brīvības cīnītāju piemiņas diena

Vārda dienas:
Liega, Olga, Zigita, Zita

Horoskopi

Svari
24. septembris
- 23. oktobris

Ik pa brīdi var pārņemt sajūta, ka tevī īsti neviens neieklausās vai pat apzināti ignorē. Taču šajā sakarā nevajadzētu pārāk pārdzīvot, tev gluži vienkārši būs tieksme visu nedaudz pārspīlēt, uztvert pārlieku saasināti. Zvaigznes iesaka rast uzticamu cilvēku, kuram izsūdzēt savas nebūšanas, no kura smelties morālu iedrošinājumu, uzmundrinājumu. Šonedēļ labākus rezultātus uzrādīs tie Svari, kuri nodarbojas ar starpniecības pakalpojumiem, nekustamo īpašumu.

Otrdiena
Diena
20 .. 22 C
Vakars
16 .. 18 C
Vējš
4 .. 6 m/s
Trešdiena
Nakts
12 .. 14 C
Rīts
14 .. 16 C
Vējš
2 .. 4 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Jaunumi Latvija | 9. janvāris 2020 | 21:01

Par 2020.gada dzīvnieku izvēlēts Eirāzijas bebrs

mamals.ru

Par 2020.gada dzīvnieku izvēlēts Eirāzijas bebrs, kas ir lielākais grauzējs Latvijā, aģentūru LETA informēja Latvijas Dabas muzeja pārstāve Polīna Šķiņķe.

Gada dzīvnieka nominēšana notika šodien Latvijas Dabas muzejā, piedaloties Dabas aizsardzības pārvaldes vecākajam ekspertam Vilnim Skujam, Latvijas Valsts mežzinātnes institūta "Silava" pētniekam Jānim Ozoliņam un Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza uzraugam Mārtiņam Zilgalvim.

Šogad Dabas muzejs atzīmē 175.pastāvēšanas gadadienu, un daudziem Latvijas skolēniem muzejs asociējas tieši ar Eirāzijas bebru. Muzejpedagoģe Eleonora Zuimača pastāstīja, kā pirms 23 gadiem organizēja pirmās izbraukuma nodarbības "Muzejs mūsu bagāžā" uz attālām lauku skolām, kurām bija sarežģīti nokļūt Rīgā. "Bebrs brauca līdzi. Bērniem bija prieks paglaudīt, redzēt tuvumā, aptaustīt asti un ieskatīties zobos. Mūs jau zināja un atpazina pēc bebra," stāstīja Zuimača. Kopš tā laika apmeklētāji un skolēni pasākumos un nodarbībās līdz nepazīšanai "nomīļojuši" vairākus speciāli šim mērķim sagatavotus bebru izbāžņus.

Kā apgalvo dabas pētnieki, Eirāzijas bebrs, kura latīniskais nosaukums ir "Castor fibe", ir viena no diskusijas raisošākajām Latvijas zīdītāju sugām. No vienas puses, bebrs ir nekaitīgs radījums, kas dzīvo ūdenī un labprāt izvairās no cilvēkiem. No otras puses, iekārtojot savu dzīves vidi, tas nereti rada sarežģījumus un zaudējumus mežsaimniekiem un lauksaimniekiem. Savukārt Rīgā, lai pasargātu kanālmalas apstādījumus no bebru zobiem, nākas nodrošināt tur mītošos bebrus ar piemērotu barību, norāda zoologi.

Bebru populācija Latvijā ir stabila un tie iekļauti nelimitēti medījamo dzīvnieku sarakstā. Nirstot tas spēj aizvērt nāsis un ausis. Bebra raksturīgākā pazīme ir zobi, kas aug visu mūžu un graužot pašuzasinās. Turklāt, sakļaujot šķeltās lūpas aiz priekšzobiem, bebrs var grauzt arī zem ūdens. Bebra barība ir ūdens un piekrastes augi, ziemā - lapu koku miza un zari. Zivis bebri neēd.

Bebra gadā muzejā notiks vairāki pasākumi, pirmais - ģimenes diena "Noslēpumainais gada dzīvnieks" sestdien, 25.janvārī. Uzzināt vairāk par bebru un apskatīt to dabiskā izmērā var muzeja ekspozīcijā "Latvijas zīdītāji".

Arī šogad iedzīvotāji tiek aicināti reģistrēt bebru vērojumus vietnē "www.dabasdati.lv" un iekļaut gada dzīvnieku izglītojošos pasākumos un citās norisēs.

LETA

Pievienot komentāru