Intervijas

9 augusts

Vārda dienas:
Genoveva, Madara

Horoskopi

Vērsis
21. aprīlis
- 20. maijs

VĒRSIS Nevajadzētu ļaut neuzmanībai vai paviršībai radīt liekus kavēkļus. Jo īpaši piesardzīgam vajadzētu būt finansiālajos jautājumos. Saskarsmē ar apkārtējiem būsi draudzīgs un dzīvespriecīgs, kas vairos iespējas gūt jaunus paziņas, domubiedrus. Kopumā nedēļa vairāk piemērota radošu ieceru īstenošanai, kontaktu dibināšanai, dažādu kursu, semināru apmeklēšanai. Brīvdienās alksi pēc otrās pusītes sabiedrības.

Sestdiena
Diena
22 .. 24 C
Vakars
20 .. 22 C
Vējš
1 .. 3 m/s
Svētdiena
Nakts
16 .. 18 C
Rīts
20 .. 22 C
Vējš
1 .. 3 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Jaunumi Kultūra | 12. decembris 2019 | 20:22

Tapusi pirmā Daugavpils teātra bērnu izrāde latgaliski «Raganiņa»

Džeina Saulīte

Uz Daugavpils teātra skatuves 12. decembrī pirmizrādi piedzīvos iestudējums “Raganiņa”. Tas kļūs par pirmo Daugavpils teātra izrādi bērniem, kurā līdztekus ar latviešu valodu skanēs arī latgaļu mēle.

“Visa sava ceļojuma laikā raganiņa mācīsies latgaliešu valodu, un mēs ceram, ka tie bērni, kuri ikdienā nerunā latgaliski, izrādes gaitā mācīsies kopā ar galveno varoni. Ja bērns pēc izrādes noskatīšanās zinās vismaz vienu vārdu latgaliski, mēs būsim priecīgi.” Tā par jauno izrādi bērniem "Raganiņa” saka gan iestudējuma režisors Māris Korsiets, gan pārējie izrādes veidotāji.

Latgaliešu valoda uz Daugavpils teātra skatuves ir skanējusi visai bieži, taču pirmo reizi tas notiks bērniem veltītā iestudējumā ar nosaukumu “Raganiņa”.

“Iestudēt izrādi tīri latgaliski mēs tomēr baidījāmies. Būs puse uz pusi, latviski un latgaliski. Ne visi bērni saprot latgaliešu valodu, pie mums uz izrādēm nāk bērni arī no krievu skolām, bērnudārziem. Mums vajadzēja izvēlēties to vidusceļu. Taču, ja bērns pēc izrādes noskatīšanās zinās vismaz vienu, divus vārdus latgaliski – paļdis vai lyudzu, tas jau būs daudz,” ieceri atklāj tā režisors Māris Korsiets.

Egils Viļumovs kopā ar Māri Korsieti ir šīs lugas autori, un šajā abu radošajā tandēmā uz teātra skatuves jau ir tapuši vairāki iestudējumi bērniem, ieskaitot Vilka Vilmāra piedzīvojumu triloģiju.

“Ņemot vērā to, ka izrādes Daugavpils teātrī latgaliešu valodā ir ļoti populāras un pieprasītas, tādā veidā mēs pamazām audzināsim savu jauno skatītāju,” saka Egils Viļumovs.

Viņš šajā iestudējumā darbojas arī kā aktieris un ir arī izrādes scenogrāfs un kostīmu mākslinieks.

“Mēs nemēģināsim rādīt vienkārši smukus dabas skatus, bet tomēr pievirzīt šo tēmu, notikumus un raganiņas ceļojumu tieši mežam. Var teikt, ka tieši mežs būs tas ļaunais, ar ko mazā raganiņa cīnīsies, mēģinās tikt cauri negatīvismam, ko piekopj lielās raganas un audzināt sevi kā labo mazo raganiņu.”

Galvenās – Raganiņas lomā šajā iestudējumā iejutīsies aktrise Zanda Mankopa, bet viņas draudzenes vārnas Vallijas lomu atveidos Inese Ivulāne-Mežale.

“Man ir ļoti laba, mīļa loma, var izdauzīties uz skatuves un tajā pašā laikā padomāt par dzīvi un panākt savu, un būt par taisnību.

Izrāde ir par, to, ka mazais cinītis gāž lielo vezumu un ka labais vienmēr uzvarēs ļauno. Un par to, cik vērtīgi ir darīt labo,” saka Zanda Mankopa.

“Tas ir tāds neparasts piegājiens. Labo vēsti var nest jebkurā valodā. Tā ir mūsu vietas īpatnība, ka mums te ir gan krievi, gan latvieši, gan latgalieši. Tas ir tāds paņēmiens paspēlēties ar valodām, bet nav sakara ar vēsti kā tādu,” tā Inese Ivulāne-Mežale.

Svarīgākais, ka šo vēsti sajutīs un sapratīs mazie teātra skatītāji, saka izrādes veidotāji. Jo izdarīts viss, lai tos iepazīstinātu ar valodas skanējumu un lai jautrā noskaņā, ar asprātību un dziesmu starpniecību frāzes latgaliski iespiestos skatītāju atmiņā.

LSM
 

Pievienot komentāru