Intervijas

23 augusts

Vārda dienas:
Ralfs, Valgudis, Vitālijs

Horoskopi

Vēzis
22. jūnijs
- 22. jūlijs

Nedēļas sākumā svarīgi pēc iespējas precīzāk ievērot augstākstāvošo norādes, neizrādīt neapmierinātību ar priekšniecības lēmumiem. Iespējams, tiksi mudināts apgūt jaunas iemaņas, lai varētu uzņemties atbildīgākus pienākumus. Sākot ar nedēļas vidu, var pieaugt interese par garīgajām lietām, reliģiju. Nav izslēgts, kāds Vēža zīmes pārstāvis nolems apmeklēt astrologu vai gaišreģi. Nedēļas izskaņā tavu prātu pilnībā nodarbinās mājas dzīvē notiekošais.

Piektdiena
Nakts
11 .. 13 C
Rīts
15 .. 17 C
Diena
21 .. 23 C
Vakars
16 .. 18 C
Vējš
1 .. 3 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Aktuālākā problēma šodien Daugavpilī

 

Jaunumi Kultūra | 1. jūnijs 2019 | 19:30

Iet pa Jefrosinijas Leles gleznu gaišo ceļu

CBK

2019.gada 22.maijā Daugavpils Baltkrievu kultūras centrā (BKC) Baltkrievu kultūras dienu ietvaros tika atklāta gleznu personālizstāde “Gaišais ceļš uz sevi”, kuras autore ir Jefrosinija Lele – BKC mākslas studijas “Kolorītā pasaule”, Latgales brīvo mākslinieku asociācijas, Baltkrievu kultūrizglītības biedrības “Uzdim” biedre.

Jefrosinija Lele ir dzimusi Baltkrievijā. Visa bērnība tika aizvadīta baltkrievu ciematā, starp nezināmo, bet tik sirdij mīļo dabu, kas ir atstājusi neizmērojamas pēdas uz smalko radošumu un vēl joprojām atspoguļojas mākslinieces gleznās. Tālajos 1960-tajos gados, mākslinieces ģimene pārcēlās dzīvot uz Latviju.

J.Lelei jau bērnībā patika zīmēt, tā piedalījās skolas izstādēs, noformēja sienas avīzes. Pieaugusī dzīve aizbīdīja hobiju uz aizmugures plānu. Strādāja par dzelzceļa operatori un tikai pirms došanās pensijā, kad pavisam nejauši uzdūrās uz otiņas, atcerējās par aizraušanos un tajā pilnībā iedziļinājās.

Glezniecību apguva patstāvīgi, izzinot speciālo literatūru un slavenu mākslinieku darbus. Milzīgu ietekmi uz viņu, kā mākslinieci, izrādīja sava amata profesionālis, zīmēšanas skolotājs. Un visspēcīgāko iespaidu, ar savām jūras ainavām, atstāja krievu mākslas skolas pārstāvis Ivans Aivazovskis. Jefrosiniju Leli jau bērnībā bija pakļāvusi jūra. Viņas pirmās atmiņas par jūru bija saistītas ar skolas ekskursiju uz Rīgas jūras līci. Satraukums un bijība pret jūru, neatstāj viņu vēl pat šodien; tieši tāpēc daudzas viņas gleznas ir saistītas ar jūras tematiku un ieņēma atsevišķu vietu izstādē, kura sastāvēja no 35 gleznām.

Ekspozīcijā Jefrosinija Lele iekļāva arī Baltkrievijas un Latgales dabas ainavas, attēlotas dažādos gadalaikos. Mākslas darbi tika izpildīti romantisma stilā un gleznoti eļļas tehnikā; ir jūtams, ka māksliniece glezno ar milzīgu patiku un prieku, tajās ieliekot visu savu dvēseli.

Komentējot savu darošo daiļradi, Jefrosinija Lele, ar nelielu uztraukumu, kurš mijās ar prieku, atzīmēja, ka katram cilvēkam ir sava iekšējā gaisma, talants un savs ceļš. Gleznas veidošanu viņa salīdzina ar bērna rašanos pasaulē. Katrs darbs ir dziļi pietuvināts sirdij, pārpildīts ar emocijām un pārdzīvojumiem, katrā ir ielikts milzīgs darbs un rūpes. Kā pierādījums šiem vārdiem – atklātas 10 personālizstādes un mākslinieku kopīgās izstādes.

Ar pašiem siltākajiem un patiesākajiem sveicieniem, ziediem un dāvanām, pasākuma vaininieci, izstādes autori, sveica BKC vadītāja Žanna Romanovska (ar kuras palīdzību 2016.gadā Baltkrievu mājā, Ziemassvētku priekšvakarā, tika atklāta mākslinieces pirmā izstāde “Gaisma logā”), Baltkrievu kultūrizglītības biedrības “Uzdim” valdes loceklis Valērijs Ambrosovs, BKC mākslas studijas “Kolorītā pasaule” vadītāja Velta Loce.

Sirsnīgi izskanēja arī apsveikumi no biedrības “Uzdim” senajiem biedriem – vecākās kultūras darbinieces Jevgenijas Guļajevas un Baltkrievijas rakstnieku savienības biedra Staņislava Volodjko; Andreja Praneviča izpildījumā skanēja dziesmas ģitāras pavadījumā. Pasākuma vadītājas Marija Pometjko un Gaļina Sontocka ar dzejas rindām, apbrīnojamiem un mākslinieciskiem stāstiem par brīnišķīgajiem darbiem, savienoja harmoniskā mozaīkā visus radošā vakara puzles gabaliņus. Ar muzikāliem priekšnesumiem skatītājus priecēja baltkrievu tautas dziesmu ansamblis “Kupaļinka”, kā arī skatītājus sildīja patīkamā atmosfēra draugu lokā.

Jefrosinijas Leles gleznu izstāde “Gaišais ceļš uz sevi” būs apskatāma līdz 16.augustam, Baltkrievu kultūras centrā, Alejas ielā 68-1A, no plkst. 9:00 līdz 17:00.

Ieeja bezmaksas.
 

CBK

Pievienot komentāru