Intervijas

23 oktobris

Vārda dienas:
Daina, Dainida, Dainis

Horoskopi

Mežāzis
22. decembris
- 20. janvāris

Tu neatlaidīgi strādāsi, saglabāsi skaidru mērķa apziņu, kura ļaus daudz precīzāk apzināties šā brīža prioritātes. Nedēļa veiksmīgāka Mežāžiem, kuri saistīti ar loģistikas, tirdzniecības un celtniecības jomu. Priekšniecība novērtēs tavus centienus. Nav izslēgts, liksi labus pamatus savai nākotnes karjeras attīstībai. Privātā dzīvē var nenākties tikt viegli panākt kopīgu valodu ar otro pusīti, galvenokārt jau tādēļ, ka jums būs pārlieku atšķirīgi uzskati par brīvā laika pavadīšanas iespējām.

Otrdiena
Nakts
4 .. 6 C
Rīts
3 .. 5 C
Diena
6 .. 8 C
Vakars
3 .. 5 C
Vējš
3 .. 5 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

06.oktobrī notiks 13. Saeimas vēlēšanas. Vai Jūs plānojat doties balsot?

 

Jaunumi Latvija | 8. oktobris 2018 | 21:18

Gada inflācija Latvijā sasniegusi 3,2%

ekonomika.lv

Latvijā šogad septembrī salīdzinājumā ar augustu patēriņa cenas pieaugušas par 0,6%, bet gada inflācija - šogad septembrī salīdzinājumā ar 2017.gada septembri - sasniegusi 3,2%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati, ziņo LETA.

Savukārt 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, septembrī audzis par 2,4%.

Statistikas pārvaldē informēja, ka 2018.gada septembrī, salīdzinot ar augustu, precēm cenas pieauga par 1%, bet pakalpojumiem vidējais cenu līmenis samazinājās par 0,3%, savukārt salīdzinājumā ar pagājušā gada septembri precēm cenas pieauga par 3,3%, bet pakalpojumiem - par 2,9%.

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2018.gada septembrī, salīdzinot ar 2017.gada septembri, bija cenu kāpumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, kā arī dažādu preču un pakalpojumu grupai.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā būtiskākā ietekme uz cenu kāpumu gada laikā bija svaigiem dārzeņiem (+16,3%). Cenas pieauga maizei (+6%), olām (+9,1%), augļu un dārzeņu sulām (+8,1%), svaigām vai atdzesētām zivīm (+12%), konditorejas izstrādājumiem (+2,3%), žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+0,9%), kā arī piena produktiem (+1,3). Savukārt cenas samazinājās cukuram (-22%), kafijai (-4,4%), augu eļļai (-8,8%) un mājputnu gaļai (-1,7%).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis gada laikā palielinājās par 5,7%. Alkoholisko dzērienu cenas palielinājās par 5,3%, sadārdzinoties stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, vīnam un alum. Tabakas izstrādājumu cenas pieauga vidēji par 6,3%.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas salīdzinājumā ar pagājušā gada septembri pieauga par 5%. Dārgāks bija cietais kurināmais, siltumenerģija, ūdensapgāde, dabasgāze, mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, mājokļa īres maksa, atkritumu savākšana, kā arī kanalizācijas pakalpojumi. Savukārt vidējais cenu līmenis samazinājās elektroenerģijai.

Ar transportu saistīto preču un pakalpojumu grupā būtiskākā ietekme uz cenu kāpumu bija degvielai (+17,2%). Dīzeļdegviela sadārdzinājās par 20,6%, benzīns - par 14,6% un auto gāze - par 4,8%. Cenas palielinājās arī personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, savukārt lētāki bija pasažieru aviopārvadājumi.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā vidējais cenu līmenis gada laikā pieauga par 4,5%, ko galvenokārt noteica autotransportlīdzekļu apdrošināšanas sadārdzināšanās. Cenas palielinājās arī personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem, frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumiem un finanšu pakalpojumiem.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu pieaugums bija ēdināšanas pakalpojumiem, apaviem, zobārstniecības pakalpojumiem, televīzijas abonēšanas maksai, telekomunikāciju pakalpojumiem, mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem. Toties lētāki kļuva kompleksie atpūtas pakalpojumi.

Tāpat statistikas pārvaldes dati liecina, ka mēneša laikā lielākā ietekme uz cenu izmaiņām bija cenu pieaugumam apģērbam un apaviem, pārtikai un bezalkoholiskiem dzērieniem, dažādu preču un pakalpojumu grupai, izglītībai, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem, kā arī cenu kritumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas palielinājās par 0,8%. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu grupā bija svaigiem dārzeņiem (+25%), taču cenas palielinājās svaigām vai atdzesētām zivīm (+11,3%), žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+1%), konditorejas izstrādājumiem (+1,7%), miltiem un citiem graudaugiem (+4,8%), gaļas izstrādājumiem (+3,2%) un maizei (+1,2%). Savukārt lētāki bija svaigi augļi (-6,1%), kafija (-3,7%), kartupeļi (-11,5%), augļu un dārzeņu sulas (-4,7%).

Sākoties jaunās sezonas preču tirdzniecībai, cenas apaviem pieauga par 16,3%, bet apģērbu vidējais cenu līmenis palielinājās par 3,1%.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas mēneša laikā samazinājās par 0,1%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kritums pasažieru aviopārvadājumiem un pasažieru pārvadājumiem pa jūru. Savukārt degvielai vidējais cenu līmenis palielinājās par 1,6%, tostarp dīzeļdegvielai - par 1,8% un benzīnam - par 1,5%.

Sākoties jaunajam mācību gadam, pieauga izglītības pakalpojumu cenas - par 2,7%. Vidējā cenu līmeņa pieaugumu galvenokārt noteica cenu kāpums augstākajai izglītībai.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumu grupai cenas mēneša laikā pieauga par 0,5%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums ēdināšanas pakalpojumiem.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā vidējais cenu līmenis palielinājās par 1,8%, ko noteica cenu kāpums personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums mēneša laikā bija ziediem, tabakas izstrādājumiem, stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem. Toties cenas samazinājās kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem, alum, mājokļa īres maksai un barībai lolojumdzīvniekiem.

LETA

Pievienot komentāru