Intervijas

23 marts

Vārda dienas:
Mirdza, Žanete, Žanna

Horoskopi

Vēzis
22. jūnijs
- 22. jūlijs

Nedēļas sākumā var aktualizēties dažādi braucieni, kontakti ar ārzemju sadarbības partneriem, kā arī nepieciešamība gūt papildus profesionālās iemaņas. Lielu nozīmi spēlēs harmoniskas attiecības ar priekšniecību, spēja gūt augstākstāvošo atbalstu savu ieceru īstenošanai. Nedēļas otrajā pusē vairāk darbosies vienatnē, taču arī individuāls darbs sniegs patiesi labus augļus. Brīvdienās centies nolikt malā darba darīšanas un koncentrēt savu uzmanību ģimenes dzīvē notiekošajam.

Piektdiena
Nakts
6 .. 8 C
Rīts
3 .. 5 C
Diena
6 .. 8 C
Vakars
1 .. 3 C
Vējš
5 .. 7 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Aktuālākā problēma šodien Daugavpilī

 

Jaunumi Latvija | 11. jūlijs 2018 | 18:41

Latvijā trūkst psihiatru. Bērniem psihiatriskā palīdzība grūti pieejama

Bērniem ar uzvedības un psiholoģiskajiem traucējumiem grūti saņemt nepieciešamo palīdzību ārstu trūkuma dēļ. Situācijas uzlabošanai deinstitucionalizācijas projektā ietverta arī palīdzība bērniem, kuriem ir garīga rakstura problēmas, tāpat tiek domāts par psiholoģiskās palīdzības pieejamību bērniem reģionos.

Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija” saruna par situāciju bērnu ar psihiskām saslimšanām ārstēšanā, par to, kas vēl būtu jāievieš, lai sniegtu labāko palīdzību slimo bērnu ārstēšanā un rehabilitācijā.

Bērniem ar uzvedības traucējumiem, emocionāla rakstura traucējumiem ir problēmas bērnudārzā, vēlāk skolā, ļoti svarīgi atrast šo problēmu cēloņus. Diemžēl, bet mums nav tik daudz ārstu, lai kvalitatīvi sniegtu palīdzību un veiktu agrīnu diagnostiku.

Agrīna diagnostika ir efektīvāks un lētāks process.

Arī tad, kad vecāki ir informēti par bērna diagnozi, paiet ļoti ilgs laiks, līdz vecāki šo diagnozi pieņem un sāk darboties ar bērnu.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Bērnu psihiatrijas klīnikas virsārste, psihiatre Anete Masaļska skaidro, ka bieži vecāki noliedz diagnozi, aizcērt durvis un dodas pie cita speciālista, tā zaudējot laiku.

Biedrības “Dižavanagi’ vadītāja Ilze Durņeva uzsver, cik svarīga ir atbalsta sistēma vecākiem.

“Izglītotiem jābūt ne tikai speciālistiem, bet arī vecākiem, lai vecāki varētu sniegt kvalitatīvāku palīdzību slimajam bērnam.”

Tad, kad bērns dodas pie speciālista, arī vecāki var saņemt psihologa palīdzību. Šajā konsultācijā var mācīties pieņemt situāciju un gūt padomus rīcībai dažādās situācijās, kuras piedzīvo slimie bērni. Anete Masaļska skaidro, ka mums ir pieejami visi medikamenti, bet palīdzības sniegšana ir ne tikai medikamenti, bet vesela komanda, kura palīdz bērnam un vecākiem. Jāsaprot arī, ka šādā situācijā medikamenti neko neārstē, tikai novērš kādas indikācijas, nedaudz nomierina bērnu, lai speciālistiem vieglāk strādāt un iespējams panākt labāku sadarbību ar speciālistiem.

Vizīti pie speciālista jāgaida ilgi, bet parasti vecāki no mediķa saņem arī ieteikumus, ko var uzsākt rehabilitācijā bez atsevišķa slēdziena.

Labklājības ministrijas pārstāvis Aldis Dūdiņš dalās ar priecīgu ziņu slimajiem bērniem un viņu vecākiem - deinstitucionalizācijas projektā viena no komponentēm attiecināta uz bērniem ar invalidaitāti un arī psihiskiem traucējumiem. Pieejami dienas aprūpes centra pakalpojumi, ir sociālie dienas centri ar speciālistu palīdzību, atbalstu var saņemt arī bērnu vecāki. Ir pieejami arī aprūpes pakalpojumi dzīvesvietā, var saņemt palīdzību līdz 10 stundām nedēļā. Tāpat ir “Atelpas brīža” pakalpojumi, kas sevī ietver īslaicīgu bērna ievietošanu institūcijā, lai vecāki fiziski un emocionāli atpūstos.

Deinstitucionalizācijas projektā pakalpojums paredzēts 3400 bērniem.

Veselības ministrijas pārstāve Ineta Būmane skaidro, ka ministrija strādā, lai stiprinātu ambulatoros pakalpojumus, arī veidojot centrus reģionos. Svarīga arī ģimenes ārstu loma, tāpēc vecākiem svarīgi iziet apmācību. Šobrīd 22 ārstniecības iestādēs sniedz psihiatra palīdzību bērniem. Diemžēl multidisciplinārās komandas pieejamas tikai BKUS, bet tur ir lielas rindas.

LSM
 

LSM

Pievienot komentāru