Intervijas

4 marts

Vārda dienas:
Daila, Veronika, Dominiks

Horoskopi

Ūdensvīrs
21. janvāris
- 18. februāris

Šī nedēļa nav pati piemērotākā, lai uzsāktu jaunus projektus vai dotos ārzemju braucienos. Daudz labāk padosies labi zināmi, ierasti darbi, visdažādāko formalitāšu kārtošana, birokrātiskās lietas. Ja nepieciešams, vari apmeklēt valsts iestādes, pievērsties ar grāmatvedību, dzīves organizatorisko pusi saistītajam. Attiecību jomā tieksies pēc lielākas brīvības, nelabprāt uzņemsies jaunas saistības.

Trešdiena
Diena
5 .. 7 C
Vakars
1 .. 3 C
Vējš
4 .. 6 m/s
Ceturtdiena
Nakts
-1 .. 1 C
Rīts
-1 .. 1 C
Vējš
3 .. 5 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Jaunumi Kultūra | 4. maijs 2016 | 12:01

Normunds Rutulis: „Mūzika kā darbs un izklaide”

yotub.com

Normunds Rutulis (dzimis 1971. gada 4. septembrī) ir latviešu dziedātājs, mūzikas un radio producents, dziesmu autors, radio DJ un TV raidījumu vadītājs. 2015.gada 30. septembrī tika izdots Normuna Rutuļa un Hans Antehed quartet albums „Vēstule meitenei”. 29.aprīlī Normunds Rutulis un Hanss Antehed trio uzstājās Daugavpilī, Vienības nama koncertzālē. Normunds Rutulis pirms koncerta aizrautīgi intervijā stāstīja par albuma „Vēstule meitenei” izveidi, par savu motivāciju dziedāt, par atpūtu pēc kocerttūrēm un par saviem sapņiem, ko vēlētos piepildīt tuvākajā nākotnē.

Normunds skaidroja, albumu izveidot ierosināja Hans Antehed... „Viņš mani uzmeklēja, Hanss uzmeklēja mani. Šis viņam ir trešais latviešu mūzikas projekts. Pirms tam bija „Latvian sentements” un „More latvian sentements”, kur viņš sadarbojās kopā ar Ievu Kerēvicu, Jolantu Gulbi, Denisu Paškeviču. Un šis bija trešais projekts, kuru viņš bija nolēmis jau sen veidot un vienā no saviem iepriekšejiem projektiem viņš gribēja arī mani uzaicināt, jo bija noaranžējis ”Nekur nav tik labi mājās” dziesmas versiju un tad mēs satikāmies papļāpājām un sapratām, ka mums ir diezgan daudz kopīgu ideju. Nolēmām, ka jāizveido atsevišķs projekts. Viņam patīk latviešu estrādes klasika, es arī diezgan labi to pazīstu un mēs piemeklējām dziesmas, un tas process arī notika. Viss muzikālais materiālspavadījums, instrumenti tika rakstīts Zviedrijā, bet vokāldziedājums un miksējums Rīgā, un es pats apstrādāju to gala skaņu.”
- Kad sākāt veidot albumu?
- 2013.gadā. Pirms trīs gadiem mēs iepazināmies un tad 2014. gadā viņs izdeva savu „More latvian sentements”. Tad mēs sākām to lēnā garā visu bīdīt un pagājušā gada 30. septembrī mēs izdevām abumu „Vēstule meitenei”.
- Koncertūrei un albumam ir romantisks nosaukums „Vēstule meitenei” vai tas ir veltījums kādai meitenei?
- Es nezinu, jo dziesma ir sena. 1974. gadā to pirmo reizi ieskaņoja Viktors Lapčenoks ar Raimonda Paula dziesmu, un Vitāla Ogas vārdiem. Es nezinu, vai maestro rakstot melodiju, ir domājis par kādu dāmu. Es esmu pieskaitāms pie tiem retajiem, kuri vismazāk pieverš uzmanību dziesmas vārdiem, tas man ir pēdējā vietā. Es nekad īsti neesmu domājis, ka kādu konkrētu dziesmu es dziedu konkrētam cilvēkam. Ir man daži skaņdarbi, kas man asociējas ar kādu konkrētu personu, bet šī dziesma noteikti , tas tāds vairāk veltījums vispār sievietēm un skaistai mūzikai, romantikai...
- Kas Jūs motivē jaunu dziesmu veidošanai?
- Esmu sakomponējis, sarakstījis melodijas divām dziesmām, tas ir kopdarbs ar Kristapu Krievkalnu „Sirdspuksts” un „Draugu dziesma”, ko mēs dziedājām kopā ar Stībeli unu Busulitas bija trio. 2007 gadā albūmā „Magones zieds” es iekļāvu tās dziesmas, bet es nekomponēju, jo tajā ziņā es esmu haotisks, līdz ar to es nonāku pie slēdziena, ka tas jau ir kaut kur dzirdēts un tas būs plaģiāts Es nekomponēju, bet dziesmas savam repertuāram piemeklēju pats. Tas ir tas tāds atsevišķs darbs, dziesmas es piemeklēju pēc melodijas, pēc harmonijas, pēc aranžējuma veida. Šajā albumā viss ir Hansa redzējums, viņš ir aranžējis šis dziesmas un tas ir viņa skatījums... Bet es vairāk vados, pirmkārt pēc melodijas, tas man ļoti svarīgi ir dziesmā, harmonija ļoti svarīga. Harmoniju var mainīt, bet melodiju komponists ir sakomponējis. Tas ir viņa „bērniņš” un tad man patīk vienmēr to visu apdarināt ar saviem deķīšiem, podziņām, sedziņām un cepurītēm, salikt tam „bērniņam” virsū visu. Tapēc, es arī šad un tad darbojos arī elektroniskajā mūzikā, remiksējot, aranžējot elektroniskās mūzikas.”
- Jūs esat gan dziesmu izpildītājs, gan autors, gan arī mūzikas un radio producents, gan TV raidījumu vadītājs, gan arī dīdžejs radio. Kura no visām nodarbēm jums lābāk iet pie sirds?
- Protams, dziedāt, tas ir forši! Par dziedātāju... man vēl ir daudz ko mācīties un es mācos, praktizējos un attīstu savu vokālu, iepazīstu vokālo tehniku, kas ir diezgan grūts instruments , jo cilvēkam kļūstot pieaugušākam, pieredzējušākam, vismaz vīriešiem, es nezinu sievietēm, balss materiāls līdz kādam brīdim nostiprinās un pēc tam, ja tu viņu netrenē, viņs sāk bojāties. Īpaši pēc 40 vīriešiem ir nepieciešamība ar balsi arvien vairāk strādāt.Es pēc sevis spriežu. Es dziedāju pēc , ko man Dievs ir devis, es neslīpēju daudz savu talantu,es tikai praktizējos. Tagad es beidzot esmu saņēmies un ikdienā sildu un ievingrinu balsi, mēģinu dažādas lietas, kuras man neizdodas koncertos. Radio – es mazliet baidos no radio ētera, baidos izteikties nepareizi, baidos paklupt un tas mazliet mani sasaista radio ēterā un arī dziedot ir ļoti svarīgi atbrīvot prātu, respektīvi nedomāt ne par ko citu, bet tikai domāt par šo dziesmu, domāt par tehniku, jo balss saites ir dažāda veida: var dziedāt caur degunu, var no krūtīm dziedāt. Koncerta laikā es parasti domāju par to, praktizējos. Ir arī protams nedrošības situācijas, es baidos konkrētu noti paņemt un tad es neņemu to augsto noti ja es jūtu, ka nevarēšu paņemt. Dziedāšana visu laiku ir jāattīsta, jebkurā citā sfērā, jebkurā jomā, tāpat jāattīstās. Televīzija - arī tas ir tāds interesants izpausmes veids. Televīzijā ir mazliet sarežģītāk, tur tevi netikai dzird, bet arī redz. Tad ir jāpiedomā pie stājas, jādomā ko tu runā, es parasti sagatavoju teksus, tēzēs un tad runāju. Pēc raidījuma esmu aizmirsis kas bija jārunā, bet es to neiegaumēju, tajā brīdī es konkrēti atceros par ko man jārunā. Bet dziedāšana – to es visvairāk esmu darījis savā mūžā un tapēc man ir salīdzinoši ērti justies uz skatuves. Mūsdienās Latvijā, kad mēs katrs darām desmit darbus visu laiku jādomā par citām lietām. Jāspēj ir tieši priekšnesuma laikā atbrīvoties: strādāt ar mūziku, domāt par dziesmu. To es vēl tagad trenējos.
- Tad jūs uzskatāt dziedāšanu par izklaidi, atpūtas veidu vai tomēr par darbu?
- Gan atpūta, gan izklaide, gan arī darbs. Darbs ir protamsizklaidēt cilvēkus. Es attiecos nopietni pret darbu, man ir savi principi, kuriem es nevaru pārkāpt dziedādams, vai gatavojoties dziedāšānai un tos es ievēroju. Tas ir darbā, ka tev ir jābūt vienmēr formā, jāgatavojas pirms uznāciena. Lai normāli savākties uz koncertu vajadzīga atpūta. , tas viss kopā ir gan izklaide, atpūta no savas puses. Bet vispār ja ir tādi nopietni koncerti, kur ir augsts emocionālais līmenis, tad ir dikti grūti, piemēram aizmigt, kad ir līdz vieniem, diviem naktī jāspēlē klubos. Tas arī prasa sava veida spēju pieslēgties un atslēgties no visa.”
- jūs parasti atpūšaties pēc koncertiem?
- Ja godīgi, es nemaz nemāku atpūsties, es pārāk daudz rūpējos par citiem. Un saistībā ar savu ģimeni es vienmēr cenšos izdarīt visu viņu vietā. Tas, ko viņiem pašiem būtu jādara. Tādā veidā es daru ļaunu gan viņiem, gan sev. ir viena no manām rakstura īpašībāmlaba un no otras puses mazliet traucē. Līdz ar to es atpūsties nevaru, jo līdz ko man ir brīvs laiks, tad man ir tāpat izplānotas kādas lietas, kas ir jāizdara. Bet vislabāk man šķiet atpūsties guļot, ja ir iespēja izgulēties 9 stundas, tad ir labi, es gan kļūstot vecāks vairs nevaru nogulēt 10 stundas, ko es kādreiz varēju mierīgi. , izgulēties ir vislabākais, tad ķermenis, balss, kājas, rokas viss atpūšas. Aizbraucot uz ārzemēm, es esmu prom no sabiedrības, nav nekādi ikdienas darbi, ja kādam ir interese par mani tad es to pārceļu uz laiku kad būšu atpakaļ Latvijā. braukšana uz ārzemēm man patīk, tas vienīgi ir finansiāli neizdevīgi, bet jārēķina vienkārši, kad var atļauties aizbraukt kaut kur, ceļot patīk un izbraukšana ārpus valsts ir ļoti vērtīga, laba atpūta.
- Jūs esat daudz sasniedzis, koncerti albumi... Pastāstiet, kādi ir jūsu mērķi, kurus vēlētos sasniegt tuvākajā nākotnē?
- Tas noteikti saistīts ar mūziku, jo mūzika man ir kļuvusi diagnoze. Es mūzikā esmu no 80. gadu sākuma, no 1983. gada. Nopietnāk es sāku tieši 1984. gadā, vienā skolēnu grupā spēlēt, starpcitu kādu laiku spēlēju bungas, pēc tam dziedāju un spēlēju bungas vienlaicīgi. Tas ar mūziku saistīts, kaut kāds liels projekts. Man ir tāds sapnis uzstāties Arēnā Rīga - sarīkot savu koncertu, ar labu scenogrāfiju, kuru es pats sagatavotu, jo es parasti pats arī gatavoju scengrāfijas koncertiem un režisēju lielos koncertus. Pēdējais lielais koncerts man bija 2009 .gadā Dzintaru koncertzālē. Tas man arī bija diplomdarbs Kultūras koledžā. Uz koncerttūrēm es braukāju gandrīz katru gadu. Gribu izveidot kādu ļoti grandiozu sarīkojumu, kādu lielisku videoklipu. Varētu arī labu audioierakstu studiju izveidot, jo šobrīd es strādāju mājās, tur ar saviem remiksiem un tas arī reizēm sit ārā no sliedēm, jo tur pat blakus ir ģimenes dzīve.
Galvenā Normunda atziņa:
„Es pēc iespējas mazāk cenšos stresot, tas nav viegli, bet lēnā garā izdodas necepties par kaut kādiem sīkumiem, galu galā mēs jau esam laimes krekliņos visi dzimušimēs redzam viens otru, dzirdam, mēs varam pieiet viens otram klāt, no rīta pamosties... Kad paskaties, citur pasaulē cilvēki briesmīgi dzīvo, tad mēs tiešām esam Dieva aplaimoti. tas ir un to es dažreiz lieku lietā, lai atcerētos cik labi es dzīvoju - esmu laimīgs!”
 

Līga Koņuševska, Daugavpils Universitāte Starpkultūru attiecības 1.kursa studente

Pievienot komentāru {8}