Intervijas

14 oktobris

Vārda dienas:
Vilhelmīne, Minna

Horoskopi

Strēlnieks
23. novembris
- 21. decembris

Rūpīgāk koncentrējies veicamajiem pienākumiem un netērē laiku otršķirīgām lietām! Komunikācijā ar sadarbības partneriem centies būt nopietnāks un konstruktīvāk pamatot savu skatu punktu, nodrošināties ar pārliecinošu argumentāciju. Ja tev kārtojami ar tieslietām saistīti jautājumi, zvaigznes iesaka pieaicināt zinošu speciālistu, atturēties no kārdinājuma ietaupīt. No darba brīvajā laikā ieteicamas sportiskas aktivitātes, jo tās vislabāk palīdzēs tev atbrīvoties no liekās spriedzes.

Pirmdiena
Nakts
7 .. 9 C
Rīts
13 .. 15 C
Diena
17 .. 19 C
Vakars
12 .. 14 C
Vējš
1 .. 3 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Aktuālākā problēma šodien Daugavpilī

 

Jaunumi Vēsture | 15. decembris 2009 | 14:59

Daugavpilī dzimušais amerikāņu profesors

D-fakti.lv

14.decembrī Krievu kultūras centrā (Kalistratova namā) notika pazīstamā politiķa un sabiedriskā darbinieka Meletija Kalistratova vecākā dēla Gleba Kalistratova atceres pasākums.

Tieši 2000.gada 14.decembrī septiņdesmit septītajā dzīves gadā Kalifornijā mira profesors Glebs Kalistratovs.

Viņa dzīve nebija viegla arī līdz Meletija Kalistratova bojāejai, bet pēc viņa nošaušanas, 1941.gadā Daugavpils cietuma pagalmā, ģimenei nācās piedzīvot daudz grūtību. Tieši Glebam, kā vecākajam dēlam, vajadzēja atpazīt nošauto tēvu. 1944.gadā Meletija atraitne Marfa Petrovna kopā ar Glebu un jaunāko dēlu Alekseju aizbrauca uz rietumiem. Ceļā gandrīz gāja bojā, jo kuģi, uz kura atradās, apšaudīja padomju zemūdenes. Kādu laiku māte ar bērniem pavadīja Vācijas pārbēdzēju nometnēs. Glebs vēlējās studēt medicīnu, bet naudas izglītības iegūšanai trūka. Piecdesmito gadu sākumā ģimene pārbrauca uz ASV labākas dzīves meklējumos.

Amerikā Glebs izvēlējās citu profesiju: pabeidza Slāvistikas nodaļu Pensilvānijas universitātē, vēlāk pasniedza Kalifornijas universitātē. Viņš bija valodnieks un politologs, daudzu publicistisku rakstu autors, teica, ka interesi pret politiku mantojis no tēva. Glebs Kalistratovs bija precējies ar amerikānieti Sjūzenu Pattersoni, kura ieveda vīru ietekmīgajā kalifornijas sabiedrībā. Viņš izjuta tēvišķas jūtas pret Sjūzenas dēliem no iepriekšējās laulības – Džonu un Tomasu, kuri kļuva par veiksmīgiem finansistiem. Viens no viņiem pavadīja Glebu 1999.gadā braucienā uz Daugavpili.

Jā, 1999.gada septembrī viņš negaidot atbrauca uz Daugavpili. Iespējams, jūtot, ka šīs zemes dzīve viņam drīz beigsies. Tobrīd Glebs Kalistratovs jau bija apglabājis māti, sievu, jaunāko brāli (Aleksejs nespēja atbrīvoties no Korejas kara laikā piedzīvotā, tajā viņs piedalījās), aizgājis pensijā. Viņš atbrauca apraudzīt tēva kapu, apciemoja māju, kurā ģimene dzīvoja līdz traģiskajiem 1941.gada notikumiem. Plānoja palikt Daugavpilī trīs dienas, bet palika piecas. Bieži šajā laikā stāvēja Meletija Kalistratova memoriālajā istabā, skatījās uz tēva portretu un raudāja... Tie, kas ar viņu kontaktējās vizītes laikā, atceras: neskatoties uz fizisko vājumu (pārvietoties spēja tikai ar kruķu palīdzību), viņš bija enerģisks, asprātīgs, radošu ideju bagāts. Glebs neslēpa mīlestību pret amerikāņu demokrātiju, taču uzsvēra, ka nekad nav aizmirsis savu krievisko izcelšanos, centās uzturēt sakarus ar citiem krieviem ASV. Viņš ļoti priecājās, ka tēva māja kļuvusi par Daugavpils garīgo centru, kurā cilvēkus vienoja kultūras elpa.
 

D-fakti.lv

Pievienot komentāru