Intervijas

30 maijs

Vārda dienas:
Lolita, Vitolds

Horoskopi

Mežāzis
22. decembris
- 20. janvāris

Šis tev būs interesants un veiksmīgs periods. Tavs noskaņojums ik pa brīdi kļūs patiesi radošs, inovatīvs. Arī profesionālie panākumi un atzinība no priekšniecības puses tev būs turpat vai garantēta. Saskarsmē ar līdzgaitniekiem valdīs harmonija, sevišķi jau attiecībās ar kolēģiem. Mīlas lauciņā nav izslēgtas nelielas domstarpības ar mīļoto, taču tās būs viegli atrisināmas, ja vien būsi pietiekoši piekāpīgs, pretimnākošs. Nedēļas nogale piemērota nelielam izbraucienam pie dabas.

Piektdiena
Diena
16 .. 18 C
Vakars
13 .. 15 C
Vējš
5 .. 7 m/s
Sestdiena
Nakts
9 .. 11 C
Rīts
13 .. 15 C
Vējš
4 .. 6 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Jaunumi Vēsture | 15. decembris 2009 | 14:59

Daugavpilī dzimušais amerikāņu profesors

D-fakti.lv

14.decembrī Krievu kultūras centrā (Kalistratova namā) notika pazīstamā politiķa un sabiedriskā darbinieka Meletija Kalistratova vecākā dēla Gleba Kalistratova atceres pasākums.

Tieši 2000.gada 14.decembrī septiņdesmit septītajā dzīves gadā Kalifornijā mira profesors Glebs Kalistratovs.

Viņa dzīve nebija viegla arī līdz Meletija Kalistratova bojāejai, bet pēc viņa nošaušanas, 1941.gadā Daugavpils cietuma pagalmā, ģimenei nācās piedzīvot daudz grūtību. Tieši Glebam, kā vecākajam dēlam, vajadzēja atpazīt nošauto tēvu. 1944.gadā Meletija atraitne Marfa Petrovna kopā ar Glebu un jaunāko dēlu Alekseju aizbrauca uz rietumiem. Ceļā gandrīz gāja bojā, jo kuģi, uz kura atradās, apšaudīja padomju zemūdenes. Kādu laiku māte ar bērniem pavadīja Vācijas pārbēdzēju nometnēs. Glebs vēlējās studēt medicīnu, bet naudas izglītības iegūšanai trūka. Piecdesmito gadu sākumā ģimene pārbrauca uz ASV labākas dzīves meklējumos.

Amerikā Glebs izvēlējās citu profesiju: pabeidza Slāvistikas nodaļu Pensilvānijas universitātē, vēlāk pasniedza Kalifornijas universitātē. Viņš bija valodnieks un politologs, daudzu publicistisku rakstu autors, teica, ka interesi pret politiku mantojis no tēva. Glebs Kalistratovs bija precējies ar amerikānieti Sjūzenu Pattersoni, kura ieveda vīru ietekmīgajā kalifornijas sabiedrībā. Viņš izjuta tēvišķas jūtas pret Sjūzenas dēliem no iepriekšējās laulības – Džonu un Tomasu, kuri kļuva par veiksmīgiem finansistiem. Viens no viņiem pavadīja Glebu 1999.gadā braucienā uz Daugavpili.

Jā, 1999.gada septembrī viņš negaidot atbrauca uz Daugavpili. Iespējams, jūtot, ka šīs zemes dzīve viņam drīz beigsies. Tobrīd Glebs Kalistratovs jau bija apglabājis māti, sievu, jaunāko brāli (Aleksejs nespēja atbrīvoties no Korejas kara laikā piedzīvotā, tajā viņs piedalījās), aizgājis pensijā. Viņš atbrauca apraudzīt tēva kapu, apciemoja māju, kurā ģimene dzīvoja līdz traģiskajiem 1941.gada notikumiem. Plānoja palikt Daugavpilī trīs dienas, bet palika piecas. Bieži šajā laikā stāvēja Meletija Kalistratova memoriālajā istabā, skatījās uz tēva portretu un raudāja... Tie, kas ar viņu kontaktējās vizītes laikā, atceras: neskatoties uz fizisko vājumu (pārvietoties spēja tikai ar kruķu palīdzību), viņš bija enerģisks, asprātīgs, radošu ideju bagāts. Glebs neslēpa mīlestību pret amerikāņu demokrātiju, taču uzsvēra, ka nekad nav aizmirsis savu krievisko izcelšanos, centās uzturēt sakarus ar citiem krieviem ASV. Viņš ļoti priecājās, ka tēva māja kļuvusi par Daugavpils garīgo centru, kurā cilvēkus vienoja kultūras elpa.
 

D-fakti.lv

Pievienot komentāru