Zvaigžņu viesi

Daugavpils teātris uzsāk sadarbību ar J. Kupalas Nacionālo akadēmisko teātri (Minska)

Noslēdzot 2019. gadu, ir panākta savstarpēja vienošanās par turpmāku sadarb ...

Intervijas

20 janvāris

1991. gada barikāžu aizstāvju atceres diena

Vārda dienas:
Oļgerts, Aļģirds, Aļģis, Orests

Horoskopi

Skorpions
24. oktobris
- 22. novembris

Pie apvāršņa var parādīties, kāda ļoti simpātiska pretējā dzimuma būtne, kura tā vien piesaistīs tavu uzmanību. Precētajiem Skorpioniem vajadzētu būt godprātīgiem, nekrist kārdinājumā. Savukārt brīviem zīmes pārstāvji, pie vēlēšanās, spēs piedzīvot patiesi krāšņu romānu. Darba lietās viss ritēs savu gaitu, attiecīgi nekādi lielie uztraukumi, pavērsieni nav gaidāmi. Lai profesionālajā plānā viss būtu patiesi labvēlīgi, centies uzturēt harmoniskākas attiecības ar kolēģiem.

Svētdiena
Diena
3 .. 5 C
Vakars
2 .. 4 C
Vējš
4 .. 6 m/s
Pirmdiena
Nakts
1 .. 3 C
Rīts
.. 2 C
Vējš
3 .. 5 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Aktuālākā problēma šodien Daugavpilī

 

Mihails Ļežepjokovs Jaunumi Sabiedrība | 23. janvāris 2012 | 08:46

Laime ir tad, kad nav nelaimes

Visus D-fakti.lv lasītājus sveicu Jaunajā gadā! Un, protams, visiem vēlu laimi. Un pat vairāk, pacentīšos paskaidrot Jums, mani dārgie lasītāji, kas tad ir laime.

Cilvēces traģiskā kļūda ir , ka laimes izpratni tiešā veidā ir saistījusi ar vēlmju piepildīšanos, tādējādi pakļaujot sevi pastāvīgai nelaimei.

Jūs jautāsiet: ”Kur tad nelaime?” Atbildēšu: ”Gaidīšanā, kad vēlmes piepildīsies”. Runa nav par dabiskām vēlmēm, kuras ir noteikusi daba, bet gan par tām, kuras nosaka mūsu tieksme pēc prestiža. Gaidīšana burtiski aprij mūsu laiku. Bērnībā laiks vilkās: garš rīts, bezgalīga, piesātināta diena un nebeidzams vakars. Pieaugušajiem rīts un vakars saplūdis vienā mirklī. Laiks skrien, jo cilvēks to nenovērtē, vien gaida to brīdi, kad tiks piepildīti viņa sapņi, lai (beidzot!) kļūtu laimīgs.

Kāpēc es uzskatu, ka cilvēku izpratne par laimi ir saistīta ar savu vēlmju piepildīšanos? Jebkuri testi to apstiprinās. Arī vienā no maniem semināriem visas dalībnieku (to bija vairāk par 100) atbildes uz jautājumu “Kas vajadzīgs, lai būtu laimīgs?” bija saistītas tikai ar vēlmju piepildīšanos: atrast interesantu, labi apmaksātu darbu, nopirkt automašīnu, dzīvokli, vasarnīcu, atrast uzticīgu un mīlošu vīru u.c.

Pievērsiet uzmanību – visas atbildes skar tikai nākotni. Bet tagadnētikai laimīgas dzīves gaidīšana. Kāpēc tad cilvēki nevar būt laimīgi tagad? Ja mums ir iespēja sasniegt iecerētotas jau ir pluss. Patiesībā, ja mēs runājam par sapņiem, kurus var piepildīt, pateicoties pieliktajiem pūliņiem, tad tie nemaz nav sapņi, bet gan darbs. Kāpēc vēlēties to, kas noteikti būs, ja rezultāts atkarīgs no mums pašiem. Kāpēc lai es sapņotu atpūsties okeāna krastā, ja esmu nopelnījis naudu un nākamajā mēnesī varēšu to realizēt? Bet, ja manas algas nepietiks, lai sev to atļautu, es par to sapņošu.

“Sapņi, sapņi, kāpēc jūs tik saldi?”

Vēlēšanās tamdēļ ir tik jaukas, ka ir iespēja sapņot. Tāpēc jau cilvēki bieži nedara neko, lai sasniegtu vēlamo. Būtu jau labi, ja viņi sapņotu vien, bet sapņojot cilvēki sagādā sev ciešanas un ir dziļi nelaimīgi, dzīves apdalīti, jo uzskata, ka viņu laime pilnībā atkarīga no , piepildās  vēlēšanās.

Bieži gadās arī – pat tad, kad vēlēšanās nav piepildāmas vai ir jāpieliek milzīgas pūles to sasniegšanai, cilvēks, saņemot to, par ko ir sapņojis, negūst apmierinājumu. Jo tiklīdz ir piepildīta viena vēlēšanās, tūlīt tai seko nākamā. Un robežu tām nav. Īpaši tagad, kad masu saziņas līdzekļi dzīves līmeņa latiņu mākslīgi ceļ uz augšu. Kad cilvēki redz, dzīvo mūsu „zvaigznes”, viņi apzinās, cik viņu dzīvokļi ir nožēlojami, cik neprestiži ir viņu automobiļi un cik neinteresanti viņi dzīvo. Vēl vairāk, jebkura vēlēšanās padara mūs atkarīgus no cilvēkiem un daudziem apstākļiem: iedos man „to” vai neiedos, varēšu nopelnīt „tam” vai nevarēšu. Atkarība mums atņem brīvību, tātadpadara nelaimīgus. Tas ir slazds: no vienas pusesļoti gribas būt laimīgiem, no citasšīs vēlmes nav sasniedzamas, bet tas tik tiešām padara mūs nelaimīgus.

Cilvēks jūtas nelaimīgs un tāpēc kļūst saērcināts. Diemžēl šis stāvoklis var kļūt hronisks. Un iemeslu ir pietiekami, lai mēs kļūtu ērcīgi. Dažreiz cilvēki vēlas to, kas viņiem principā nav sasniedzams. Piemēram, daudzi vīrieši vēlas kļūt bagāti, bet sievietes iziet pie bagāta vīra. Šādā gadījumā īgnumu var izjust visu laiku.

Apvienoja neiespējamo

Tātad, šobrīd mēs esam audzināti , ka mūsu attīstība notiek tikai vēlmju plaknē, tādējādi atbalstot savu atkarību no emocijām. Vēlēšanās ir mūsdienu cilvēku būtība.

Bet es jums palīdzēšu atrast izeju no šīs problēmas. Lai to izdarītu, ir jāierauga, kas pamatshēmā„laime atkarīga no vēlmju piepildīšanās”ir kļūda. Kļūda ir , ka cilvēki ir apvienojuši dažādu jēdzienu nozīmes. Noteiksim, ko cilvēki saprot ar vārdu „laime”? Jebkurš cilvēks par laimi atzīst bērnu veselību un stabilu materiālo stāvokli. Redziet, laime nav emocionālais stāvoklis, bet gan dzīves apstākļi. Tātad, sekojot šiem noteikumiem, ja bērni ir veseli un jūs neesat ubags, jūs nedrīkstat sevi uzskatīt par nelaimīgu.

Laime jāskata tikai saistībā ar nelaimi. Atmetot to, kas ir nelaime, cilvēks var saprast, vai viņš ir laimīgs. Bet vēlmju piepildīšanās attiecas uz emocionālo plakni: priecājos, ja vēlmes piepildījās, bēdājos, ja . Cilvēka emocionālo stāvokli mēs taču neuzskatīsim par prātīgu, ja no sarūgtinājuma viņš jūtas nelaimīgs, bet prieku uzskata par laimi. Tāpēc, ja nevēlamies būt neprātīgi, mums jāsaprot, ka „laimenelaime” ir viena plakne, bet „prieks, kas rodas no vēlmju piepildīšanās vai sarūgtinājums par to, ka tās nav piepildījušās”cita plakne, un šīs plaknes savā starpā nav saistītas.

Tātad, lai noteiktu „Vai es esmu laimīgs?”, jātiek skaidrībā ar to, kas tad ir „nelaime”. Tūlīt pat tad arī izveidosim šo sarakstu: bērnu vai tuvinieku smaga slimība, karš, pilnīgs naudas trūkums, tuvinieku nāve, mājokļa zaudēšana. Un globālie satricinājumi, ja tie ir skāruši jūs: ugunsgrēks, plūdi, zemestrīce. Bet tagad atbildietvai ar jums bieži tas notiek?

Lai jūs ilgu laiku varētu būt pilnīgi laimīgi, es ieteikšu jums katru rītu veikt šādu vingrinājumuatcerēties iepriekšizveidoto sarakstu. Tātad, pamodāmies un atcerējāmies, ka smagas slimības mums nav, kara nav, badā nemirstam, jumts virs galvas ir, nāvīgi slimu mājās nav, tātad, iemeslu justies nelaimīgiemarī nav! Tad vispārpieņemtā shēma, ka laime ir saistīta ar vēlmju piepildīšanos, sāks izjukt.

Bet ja nelaime pēkšņi notiks? Tad visu atlikušo dzīvi cilvēks būs nelaimīgs? Nelaimes emocija arī nevar vilkties bezgalīgi, ja vien mēs mākslīgi to nestimulējam. Nelaime notika un pagāja. Pat ar tuvinieku nāvi mēs samierināmies pēc kāda laika.

Tas, ko jums piedāvāju es, ir unikāla laimes formula, loģiska un vienkārši izpildāma. Tagad jums ir reāla iespēja izrauties no hroniski smagā nelaimes stāvokļa. Bet šī loģika jums vēl ir jauna, un katru reizi, kad atkal gribēsies skumt par nepiepildītām vēlmēm, ir jāatgriežas pie tās, jāķeras pie viņas, ka slīcējs ķeras pie glābšanas riņķa.

Ceru, ka šis raksts palīdzēja jums justies mazliet laimīgākiem. Jo laimetas ir ne tikai tad, kad tevi saprot, bet liela mērākad es saprotu citus. Ne velti saka: saprasttātad piedot.

Esiet veseli!

www.cilvekaekologija.lv

Mihails Ļežepjokovs, psihologs un praktiķis, daudzu psiholoģisku bestselleru autors, starptautiskās sabiedriskās kustības „Cilvēka ekoloģija” dibinātājs

Komentāri:

21. aprīlis 2013 18:49 - Владимир Корниенко

Мысли у моего учителя (три года учился в его школе и у него лично) правильные. Однако с формулировками туговато. В этой статье очевидно получается Михаил Лежепёков предлагает определение счастья по принципу: чтобы узнать куда мне нужно идти, давайте определим куда мне не нужно. Это ложный метод нахождения определений. Невозможно узнать название города, отсекая другие - известные не нужные. Гораздо правильней будет спросить жителей этого города.

28. decembris 2012 17:52 - Юрий

Спасибо за Ваше мнение. Но, по-моему, состояние "Счастье"-относится к духовной сфере или состоянию Души. Желания же относятся к материальной сфере или состоянию Тела. Логические рассуждения тоже относятся (через Ум) к состоянию Тела. На состояние Души влияет Любовь к Миру и его отдельным частям. На состояние Души не влияют ни Тело, ни Логика.

4. aprīlis 2012 13:21 - Mag

Я занимаюсь тем, что исполняю желания людей. У меня это получается. Михаил Лежепеков, конечно, может рассказать о сути такого понятия, как счастье, но людей не переделать - они все века живут только с идеей реализации своих идей, планов. Я тот, кто любит мечтателей. Я тот, кто любит чужую сказку делать былью. Идите ко мне все страждущие материальных благ!!!

3. aprīlis 2012 13:58 - Найтири

Все-таки хорошо, что есть интернет! Я не зря потратила время, найдя эти статьи. Михаил Лежепеков, наверное, счастливый человек. Если ему все известно про нас, людей очаровательных, то наверное, и живется ему легко. Нет иллюзий, разочарований. Весь вечер сортировала свои несчастья, стараясь оставаться при этом в рамках здравого смысла. Действительно, мне удалось проделать эту работу, и пока этих ужасов не произошло, я счастлива! Спасибо!!!

3. marts 2012 22:18 - Жанна

Я давно слежу за идеями Михаила Лежепекова. И не просто слежу, а применяю на практике. Конечно, хорошо бы у самого Михаила Лежепекова поучиться, но у меня пока нет времени - я учусь на психолога. Но на практике я убедилась, что его методики классно работают даже на уровне самостоятельного решения проблем. Я теперь тоже не впадаю в депрессию от того, что счастье- вещь непостоянная и его трудно залучить в свои сети. Просто надо отделить масло от воды, то есть не путать понятие счастье с исполнением желаний... Михаил Лежепеков, спасибо за выход!!!

27. februāris 2012 19:04 - Александр

Я брожу по земле в поисках счастья неужели его мне не найти? когда пройдёт пора ненастий засияет солнце впереди когда пройдёт пора ненастий? засияет солнце над головой когда обрету я покой? Эти безнадёжные строчки в песне я написал в юности. Спасибо Михаил Михайлович за статью,сейчас переосмыслив я более считаю себя счастливым ,чем несчастным.

21. februāris 2012 22:24 - Alonka

Super statja! Ja v vostorge, nikogda ne slishala ob etom metode. Dejstvitelno vse genialnoe- prosto. Spasibo za etu tochku zrenija. Est nad chem zadumatsa....

21. februāris 2012 15:14 - mae4ka

Никогда не любила формулы. А эту формулу, которую предлагает Михаил Лежепёков, кажется действительно стоит выучить. А то ведь всю жизнь торопимся к счастью, но так его и не видим. Как из окна поезда - все проносится мимо.

4. janvāris 2012 14:08 - Helena

Всё утро опять думала над статьёй. Поразительно, что наше счастье зависит не от чуда. судьбы, удачи или богатства, а от умения логически мыслить.

3. janvāris 2012 23:45 - Koe-kto

Прямо таки задела за живое.. эта... не могу назвать даже... Оказывается, счастье то совсем сов-сем рядом.....это же просто удивительнооо! Вчера прочееел, а сегодня с- утречка перебирал и отсекал все, что можно считать несчастьем. И что вы думаете? Счаааастлиииив.......

3. janvāris 2012 21:36 - Helena

Оказывается,счастье совсем рядом,надо только его увидеть.Счастья и здоровья всем в Новом году!

3. janvāris 2012 15:53 - Даша

Как говорил А.П.Чехов "Краткость - сестра таланта". Оказыватся формула счастья очень краткая, лаконичная. Точно, все гениальное просто. Но сама никогда бы не додумалась до этого.

3. janvāris 2012 15:48 - kowka1989

polnostju soglasna s avtorm dannoj statji...............mi sami kuznecui svoego s4astja!!!!!!!!!!! nado prosto ogljanutsja vokrug............esli u tebja estj semja, deti, rabota etyo uze s4astje, tvoi blizkie ne bolejut, eto toze s4astje, ti priwel domoj eto i to malenjkoe s4astje v nawem nespokojnom mire. LJUDIIIIIIIIIIIII ogljanitesj vokrug!!!!!!!!!!!!!!!!!! v nawej strane bolee menee tiho eto i to s4astje!

3. janvāris 2012 14:51 - Irina

Спасибо за очень нужную статью.

3. janvāris 2012 09:27 - Karina

Если у кого горе настоящее, то его уже ничего не интересует... Семьям погибших молодых людей в Краславском районе дай Боже сил пережить этот ужас. А мы все время в погоне за какими-то призрачными мечтами. Но если задуматься, то станет ясно, что для счастья надо совсем немного. Спасибо автору этой замечательной статьи.

Pievienot komentāru {17}