Intervijas

4 jūnijs

Vārda dienas:
Elfrīda, Sindija, Sintija

Horoskopi

Svari
24. septembris
- 23. oktobris

Ik pa brīdi var pārņemt sajūta, ka tevī īsti neviens neieklausās vai pat apzināti ignorē. Taču šajā sakarā nevajadzētu pārāk pārdzīvot, tev gluži vienkārši būs tieksme visu nedaudz pārspīlēt, uztvert pārlieku saasināti. Zvaigznes iesaka rast uzticamu cilvēku, kuram izsūdzēt savas nebūšanas, no kura smelties morālu iedrošinājumu, uzmundrinājumu. Šonedēļ labākus rezultātus uzrādīs tie Svari, kuri nodarbojas ar starpniecības pakalpojumiem, nekustamo īpašumu.

Trešdiena
Diena
12 .. 14 C
Vakars
12 .. 14 C
Vējš
2 .. 4 m/s
Ceturtdiena
Nakts
8 .. 10 C
Rīts
14 .. 16 C
Vējš
1 .. 3 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Dmitrijs Oļehnovičs Jaunumi Politika | 18. jūlijs 2011 | 08:10

Prezidents Zatlers – oligarhu ieliktenis, prezidents Bērziņš – oligarhs?

Prezidenta Valda Zatlera lēmums par Saeimas atlaišanas referenduma ierosināšanu bija gaidāms, kaut arī lielākai daļai iedzīvotāju tas bija pārsteigums. V.Zatlera gājiens nav neloģisks, kaut arī, pēc daudzu ekspertu domām, to vajadzēja izdarīt daudz agrāk, vai arī nepārtrauktā ekonomiskā krīze nav nekas cits kā turpinājums politiskajai krīzei. Pirmo jūt katrs no mums, bet otra izpausme manāma tikai tiem, kas uzmanīgi seko līdzi notikušajam valstī.

Zatlers no lieliska ārsta četru gadu laikā kļuva par politiķi. Tomēr viņa lēmums ir lielākoties populistisks. Kāpēc? Kā pēdējais šajā ziņojumā bija vārds „oligarhi”, kas mietpilsonim liekas kā sava veida sarkana lupata. Var padomāt, ka oligarhi ir parādījušies tika 2011.gada pavasarī. Kas ir tie izslavētie trīs „A”? Tie ir tie cilvēki, kas gandrīz 20 gadu laikā noteica Latvijas politiku. Neaizmirsīsim, ka tieši viņi par savu ielikteni padarīja V.Zatleru,  par ko ļoti daiļrunīgi liecina „tautieša” J.Lagzdiņa (http://g.delfi.lv/images/pix/file18069290_foto.jpg) žests Latvijas tautai.

Vai 23.julija notiks referendums? Jā, bez šaubām. Nenoliedzams arī ir tas, ka tauta nobalsos par parlamenta atlaišanu. Bet vai tam ir kāda jēga? Cīņa ar oligarhiem – tā ir cīņa ar vēja dzirnavām. Klasiskajā vārda „oligarhs” izpratnē mēs diez vai varam runāt tikai par tiem, kas visbiežāk figurē šajos sarakstos. Galu galā, sekojot klasiskajai izpratnei (nauda + politiskā vara...), no jauna ievēlētais prezidents arī ir oligarhs.

Jauna politiskā spēka radīšana vēl nenozīmē jaunu cilvēku ienākšanu politikā. Un diez vai Zatlers spēs izveidot profesionāļu komandu, kas mācēs spēlēt, gan reālpolitikas laukumā, gan risināt saimnieciskos jautājumus, kas šobrīd ir daudz svarīgāk. Prasme skaisti runāt arī ir nozīmīgs faktors, jo mūsu tauta mīl ar ausīm.

No otras puses, referendums un tam sekojošās vēlēšanas man liekas ir pilnīgi nejēdzīga naudas tērēšana, galu galā Latvijas politikas pieredze noved pie visiem zināmā matemātiskā likuma par saskaitāmo mainīšanu vietām.

Par kādu politikas tīrības cīņu var runāt „Vienotības” pārstāvji, kas paši mainījuši nevienu vien partiju?  Bet, slēpjoties aiz idejas par cīņu ar oligarhiem, viņi noteikti tiks pārstāvēti nākošajā Saeimā.

Bez šaubām, savu pārstāvniecību jaunajā parlamentā paplašinās radikāli noskaņoti nacionālistu spārns „Visu Latvijai!/LNNK”. Viņu paziņojums par 20 deputātu mandātiem jau neizskatās vairs tik iluzorisks un noteikti varam runāt par 120-130 tūkstošiem balsu (vadoties pēc datiem par parakstu vākšanu par izglītības reformu).

Šodien nav iespējams prognozēt „Saskaņas centra” rezultātus. Tas ir lielā mērā saistīts ar viņu pareizajām darbībām, īstenojot savu politisko programmu. Turklāt SC pieder nozīmīgi mēdiju resursi un varam pieņemt, ka Saeimā tiks pārstāvēti nemazāk kā 20 deputāti. Bet nav izslēgts, ka to skaits būs lielāks (J. Urbanoviča paziņojums par 40 deputātu vietām – noteikti ir pārspīlēts).

Zaļo un zemnieku savienība” - sava veida ne alianses organizācijas, kurām, saskaņā ar klasiskajām teorijām, būtu jābūt noskaņotām vienai pret otru. Manuprāt, ZZS pilnībā saglabās savu pārstāvniecību parlamentā. Ja Ventspils pilsētas mērs piekritīs iet uz vēlēšanām, tas nav izslēgts, ka arī ZZS ieņems vairāk vietu jaunajā Saeimā. Pārsteidzoši, bet, ieņemot valdībā visgrūtākos un atbildīgākos amatus, viņi ir pratuši vainu par notiekošo novelt uz saviem partneriem no „Vienotības”. Neaizmirsīsim arī par to, ka svarīgs jājamzirdziņš šajā apvienībā ir cīņa „ar parazītiem” – tik pat mītiskiem, kā tādas elles parādības Latvijas politikā kā „oligarhi”.

Par labu Latviju!” un АŠ2 zīmols pārstās eksistēt. Es nedomāju, ka minētie politiskie darbinieki tiks pārstāvēti nākošajā Saeimā. Vidzemes reģionā veidojas spēcīga politiskā partija, kas tajā gadījumā, ja tā piedalīsies vēlēšanās, varēs uz savu pusi pārvilkt daļu „tautiešu” elektorāta. A.Šlesers pats diskreditēja sevi ar daudziem maziem, vidējiem un lieliem skandāliem. Bet Šlesera pielīdzināšana dēmonam novedīs pie tā, ka 12. Saeimā (t.i. pēc 4 gadiem) viņš noteikti būs. Šlesers ir kļuvis par sava veida dēmonu, ar kuru var baidīt mazus bērnus, bet pamēģināsim spriest racionāli. Referenduma par Saeimas atlaišanu uzsākšana lielā mērā bija saistīta ar balsošanu par Šlesera deputāta neaizskaramības atcelšanu.  Protams, tas ir ļoti spilgts mūsu politiskās kultūras īpatnību piemērs. Pat tad, ja Šlesera mājās vai birojos bija kādi dokumenti, viņš divu dienu laikā laimīgs varēja atbrīvoties nekompromitējot sevi. Un izmeklēšana nonāktu pie tā, ko mēs redzējām epopejā „KNAB – seifs – Lembergs”.

Paliek jauns politiskais spēks (Zatlera partija), kuras iespējas jau var novērtēt kā pozitīvas. Tomēr par to mēs varēsim runāt tikai pēc 17.jūlija. Tagad. Tautas acīs V.Zatlers izskatās kā sava veida glābējs cīņā starp gaismu un tumsu. Tomēr es nedomāju, ka tik tiešām pieteiktais politiskais spēks varēs ienest kaut ko jaunu. Negribu izskatīties kā pesimists, bet neaizmirsīsim par to, ka pēc 1,5 gadiem mums nāksies atdot daļu valsts aizdevuma. Pagaidām mēs redzam tikai uzspēlētas rūpes par Latvijas iedzīvotājiem, nevēlēšanos saprātīgi novērtēt izvērtušos ekonomisko, sociālo un demogrāfisko situāciju, un tajā pat laikā eksportēt dažāda veida padomus un pamācīt visu pasauli, kā ir jāuzvedas. Man liekas, ka V.Dombrovska grāmatā par to, kā Latvija pārvarēja krīzi, vajadzēja būt tikai vienam ierakstam – „Paldies Latvijas tautai par tās neizmērojamo pacietību”.

Dmitrijs Oļehnovičs, vēstures maģistrs

Komentāri:

31. jūlijs 2011 03:01 - ольга

Димон, ты хоть сам понимаешь что ты пишешь?

5. jūlijs 2011 23:03 - Андрей Закржевский

31 мая я написал на www.imhoclub.lv следующее: Представим себе, что слова самого Затлерса о наличии в стране мощного лобби олигархов -истина. Представим себе, что они управляют страной минимум десятилетие. Что из этого следует?  Затлерс, как и его предшественники, не мог получить должность  без этих самых олигархов. Никто на поставил бы на должность неуправляемого человека. Президент послушно проработал свой срок. Ни разу не взбрыкнул. Отработал на 100 процентов. Просто лапочка.    И вдруг такой фортель! Что могло произойти! Проснулся с мыслью «что же я творю?» и решил исправиться? Сомнительно. Узнал, что не переизберут и осмелел - глупо. Перечитал историю и решил стать похожим на Ульманиса I ? Тоже не верится - время другое да и масштаб личности... Я бы сказал, что эти пресловутые олигархи разыгрывают рождение новой политической силы - полностью подконтрольной и скорее всего, зависимой (может история с конвертами пациентов, может еще грешки какие). Полная аналогия с господином Репше,  которого против его воли, вытащили из теплого и очень хорошо оплачиваемого кресла в Банке Латвии и бросили под поезд большой политики. Мой сценарий такой: сейм изберет Берзиньша (послушный, удобный, формально  независимый). Вероятно, перед выборами, Затлерс должен эффектно отказаться от переизбрания. Желательно под дружные крики: «какой не меркантильный у нас президент», «за правду пострадал», «Отец Нации, спаси!».  Затлерс уйдет с гордо поднятой головой и славой Ульманиса I и даже Лачплесиса. Это позволит ему через 4 месяца собрать голоса всех колеблющихся и латышей и русских. Ни одна из предвыборных кампаний не сравнится с этой по эффективности, особенно в условиях жесточайшего цейтнота и отсутствия ДЕНЕГ (еще не наработали на 7 месяцев работы в сейме). Остальные: Зеленые/крестьяне и Единство останутся при своих голосах.  Выиграют от ситуации ТБ/ДНЛЛ и ЦС.  Явно проиграет ЗЛЛ (скорее не попадет в Сейм), что не отразится негативно на хозяевах и ключевых фигурах объединения. РЕЗУЛЬТАТ: судебная власть, КНАБ, прокуратура, президент, большинство сейма - в одном флаконе. ВЫХОД:  Учим географию, подыскиваем нормальную страну для жизни. P.S. От всей души желаю Нилу Ушакову выздороветь полностью и месяца через два прилететь в Ригу на самолете, собрав в аэропорту несколько десятков тысяч встречающих. Политика дело паскудное - нужно использовать эту ситуацию правильно. Поддержать Пожаловаться Ответить

5. jūlijs 2011 21:14 - Олехе новичу

100тысяч голосов дают 8 депутатских мест. Для справки.

5. jūlijs 2011 21:09 - fgh

Говорят ещё остался Целым клан воров у власти. Дохтор Затлерс их не видит. Так зачем "слепой" кадилом Размахался, всех пугая ???

Pievienot komentāru {4}