Intervijas

24 jūlijs

Vārda dienas:
Krista, Kristiāna, Kristīne, Kristiāns

Horoskopi

Dvīņi
21. maijs
- 21. jūnijs

Interesanta un aizraujoša nedēļa. Vienīgais, kas var likt zināmus šķēršļus panākumiem, ir tavs slinkums un nevēlēšanās mainīt kaut ko savā ikdienā. Ja pārvarēsi minēto problēmu, tad ātri vien spēsi sasniegt pavisam citu dzīves kvalitāti. Zvaigznes iesaka mācīties ne tikai no savām, bet arī citu kļūdām, kā arī rūpīgāk ieklausīties dzīves pieredzējušāku tuvinieku padomos. Nedēļa nogalē var rasties iespēja iesaistīties kādā aizraujošā piedzīvojumā.

Sestdiena
Nakts
13 .. 15 C
Rīts
17 .. 19 C
Diena
23 .. 25 C
Vakars
19 .. 21 C
Vējš
1 .. 3 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Jānis Silakalns Jaunumi Ekonomika | 1. novembris 2012 | 14:22

Atspēkojot mītus par eiro – kādas patiesībā varētu būt Latvijas iemaksas ESM?

Turpinu atspēkot mītus par Latvijas virzību uz dalību eirozonā. Latvijas ieguvumi un sagaidāmie izdevumi tika aprakstīti šajā ierakstā, savukārt pirms divām nedēļām analizējām eiro ieviešanas ietekmi uz cenām. Tagad parunāsim par mītu, ka Latvijai būs jāmaksā miljardi, lai piedalītos Eiropas stabilitātes mehānismā (ESM) un palīdzētu glābt krīzē nokļuvušās eirozonas valstis.

Nesen kāds nozīmīgas Latvijas kompānijas vadības pārstāvis reģionālajā presē pauda bažas par Latvijas dalības maksu ESM. Proti, uzņēmējs bija dzirdējis, ka Igaunijai gada laikā nāksies maksāt 1,3 miljardus eiro (0,91 miljardu latu) par dalību ESM un krīzē nokļuvušo valstu glābšanu, un līdzīgi tēriņi gaidāmi Latvijai pievienošanās eirozonai gadījumā.

nav taisnībaIgaunijas iemaksas ESM būs daudz, daudz mazākas, turklāt "izstieptas" vairāku gadu garumā. Un arī Latvija nemaksās miljardus.

Citējot Latvijas Bankas ekonomistes Vijas Mičūnes rakstīto, kopējo ESM kapitālu veido divas daļas: apmaksājamais kapitāls un kapitāls pēc pieprasījuma. Apmaksājamais kapitāls 80 miljardu eiro (56 miljardu latu) apmērā eirozonas valstīm ESM kapitālā būs jāiemaksā pakāpeniski (Igaunijas gadījumā tie būs 149 miljoni eiro (104,3 miljoni latu) vairāku gadu garumā), bet kapitāls pēc pieprasījuma ir 620 miljardi eiro (434 miljardi latu), tostarp Igaunijas daļa būtu līdz 1,2 miljardiem eiro (0,84 miljardiem latu).

ESM dalībvalstis var saņemt pieprasījumu noteiktā laikā apmaksāt kādu pieprasāmā kapitāla daļu, piemēram, gadījumā, ja kādai no ESM palīdzību saņemošai valstij radīsies grūtības segt savas saistības aizdevuma programmas ietvaros. Tomēr šādam scenārijam varbūtība ir maza, jo palīdzības piešķiršanas nosacījumi ir gana stingri. Tādējādi iespējamība, ka kapitāls pēc pieprasījuma dalībvalstīm nebūs jāiemaksā vai būs jāiemaksā daļēji, ir visai reāla.

Ja runājam par Latviju, precīzas summas vēl nav zināmas, tomēr patlaban tiek prognozēts, ka mūsu valstij ESM būs jāiemaksā nedaudz vairāk (ap 199 miljoniem eiro jeb 139,3 miljoniem latu piecu gadu laikā) nekā Igaunijai un arī kapitāls pēc pieprasījuma būs lielāks (ap 1,4 miljardiem eiro jeb 0,98 miljardiem latu). Tomēr atkārtošoseksperti sagaida, ka šādas iemaksas nemaz nebūs jāveic.

Turklāt iemaksu ESM var salīdzināt ar apdrošināšanas polises iegādi - grūtību gadījumā Latvija iegūs tiesības aizņemties no šī fonda.
 

Jānis Silakalns, Latvijas Bankas Starptautisko attiecību un komunikācijas pārvaldes Sabiedrisko attiecību daļas komunikāciju projektu vadītājs

Komentāri:

23. novembris 2012 11:11 - Jānis Silakalns

cienījamais DoH, Vēlētos kliedēt Jūsu bažas, ka būs jāmaksā simtiem miljoni latu, lai varētu aizņemties no ESM. Pirmkārt, Latvijas iemaksas ESM būs 40 miljoni eiro (28 miljoni latu) piecu gadu laikā, tātad kopā gandrīz 200 miljoni eiro (140 miljoni latu), tātad runāt par "simtiem miljoniem" ir nedaudz pārspīlēti. Otrkārt, naudu, ko iemaksāsim ESM, visticamāk, aizņemsimies starptautiskajos tirgos, respektīvi, šī nauda netiks ņemta ārā no budžeta un atrauta no citām vajadzībām. Treškārt, par Latvijas ieguldījumu ESM saņemsim procentus, kas daļēji kompensēs/kompensēs (pašlaik - pirms izšķirošo soļu speršanas finansējuma piesaistei - to, protams, grūti pateikt) mūsu izmaksas par iemaksas ESM nodrošināšanai ņemtā aizdevuma apkalpošanu. Ceru, ka šis papildu skaidrojums noderēs.

19. novembris 2012 22:39 - DoH

parEiro neviens miits netika atspeekots...:D "Turklāt iemaksu ESM var salīdzināt ar apdrošināšanas polises iegādi - grūtību gadījumā Latvija iegūs tiesības aizņemties no šī fonda." Aiznjemties..:D redziet redziet..:D jaamaksaa simtiem miljoni par to, ka varees aiznjemties..Kuraa apdrosinaasana atad taa ir? :D

Pievienot komentāru {2}