Lielā politika

Partijas saraksti saņēma numurus uz pašvaldības vēlēšanām-2021

2021.gada 12.aprīlī Daugavpilī notika Daugavpils pilsētas domes deputātu ka ...

Konkurence vēlēšanās Daugavpilī, 10 kandidāti uz mandātu, rajonā - 5

2021.gadā, salīdzinot ar 2017.gada pašvaldību vēlēšanām, ir samazinājusies ...

Intervijas

23 aprīlis

Vārda dienas:
Georgs, Jurģis, Juris

Horoskopi

Auns
21. marts
- 20. aprīlis

Ja vēlies mierīgi sadzīvot ar apkārtējiem, tad noteikti atturies no vēlmes pamācīt līdzgaitniekus pareizai dzīvei. Vēlamāk pievērst uzmanību paša nebūšanām, izrādīt centienus sakārtot mīlas lauciņā notiekošo. Tev šonedēļ daudz labāk padosies individuālas aktivitātes nevis kolektīvs darbs. Sevišķi labi spēsi apliecināt tie Auni, kuri saistīti ar dzīves radošo pusi, strādā reklāmas, mārketinga lauciņā.

Ceturtdiena
Diena
10 .. 12 C
Vakars
6 .. 8 C
Vējš
4 .. 6 m/s
Piektdiena
Nakts
2 .. 4 C
Rīts
2 .. 4 C
Vējš
4 .. 6 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Māra Nizinska Jaunumi Politika | 27. marts 2014 | 13:50

Kas īsti apdraud Latgali

Esmu saņēmusi kādas “RV” lasītājas iebildes Nedēļas komentāram “Te tāda klusa nomale”. Lūk, šī vēstule.

Avīzi lasu reti. Taču, kad šis eksemplārs nonāca manās rokās, tas pārsteidza ar lauciniecisko un nekompetento skatījumu uz mūsdienu politisko situāciju. Nav tikai baltie un melnie, labie un ļaunie. Utis ir abām pusēm, tomēr uzskatu, ka cilvēks, kurš nav politologs un kurš pavisam noteikti nav speciālists tik svarīgā starptautiskā jautājumā, nedrīkst baltu patiesību publiskā telpā postulēt savu žēlabu pilno viedokli. Gan Latvijā, gan Rēzeknē ir audzis labklājības līmenis ļoti daudzās jomās. Tas vien, ka ir daudz cilvēku, kuri no padomju laikiem pieraduši, ka viņiem visu iebāž gatavu mutē, tagad nespēj atrast darbu, celt savu kvalifikāciju, celt savu pakaļu no iesildītās vietiņas pie šņabja glāzes, nenozīmē, ka valsts ir degradējusies. Valstī ir ļoti daudz jaunu un centīgu uzņēmēju. Mēs neesam lielrūpnieki, bet izceļamies ar savu kvalitāti, par ko no tiesas varam lepoties. Un to atzīst arī rietumu pasaule.

Ja Rēzeknē esam ievēlējuši tādu pašvaldību, kas apzināti kaitē saviem iedzīvotājiem, nekas cits neatliek sūdzēties par Eiropu, bet man tomēr liekas, ka šis viedoklis visvairāk balstās uz baumām un samērā negatīvo viedokli, kas ražīgi kultivēts Latgalē un Rēzeknē, kur ir acīmredzama mūsu labdabīgās kaimiņvalsts ietekme.

Nesaprotu arī, kāpēc regulāri tiek publicēta “Saskaņas centra” propaganda. Nez kāpēc Nils Ušakovs vēl nav izmaksājis solītās kompensācijas Zolitūdes upuriem. Un rēzekniešiem noteikti ir tik biezi maciņi, lai Rīgā par transportu maksātu divreiz vairāk? Lobēsim partiju un valsti, kas mums vienmēr ir palīdzējusi. Nīdējusi mūsu valodu, kultūru un tradīcijas gadsimtiem ilgi. Galvenais, lai esam ar pilniem vēderiem, vienalga kādai valstij piederam, ne?! Tie ir atklāti mēģinājumi sašķelt sabiedrību, un diemžēl “Rēzeknes Vēstis” to ne tikai atbalsta, bet arī popularizē.

Latgale ir īpaši apdraudēts reģions. Mēs varam būt kārtējā aizstāvāmā krievu diaspora. Jau tāpat krievvalodīgo cilvēku Latgalē ir daudz. Vajag arī pārējos ļautiņus sazombēt ar Krievijas valdošo uzskatu, lai pretinieku būtu tik maz, ka jau pēc gada jūs mierīgi varētu mācīt bērniem tīru krievu valodu un avīzi arī izdot tikai tajā, protams, pēc kārtīgas cenzūras pārbaudes.

Šo vēstuli lūdzu nepublicēt, bet būtu priecīga, ja viedokļi tiktu izteikti ar lielāku piesardzību. Nevajag slavēt Eiropu, nevajag pelt Krieviju, bet notikumu izklāstam būtu jābūt neitrālākam. Savā vēstulē esmu iekļāvusi pilnīgu pārspīlējumu, bet tāds viedoklis jau ir nostabilizējies manas vecmāmiņas un daudzu citu viegli ietekmējamu prātu vidū, tādēļ cenšos to aktualizēt. Atcerieties, kas ir jūsu lasītāji!

Varbūt pietiktu ar vienkāršu situācijas izklāstu. Krievija vēlas sev pievienot Krimu. Krievijai tā ir savu tautiešu aizstāvība, savukārt Eiropa to uztver kā agresiju. Un punkts. Katrs lasītājs lai pats izvēlas savu nostāju. Vai tā nebūtu labāk?

Ar cieņu, “RV” lasītāja

 

Paldies par komentāru komentāram. Kaut arī, jūsuprāt, esmu “laucinieciski nekompetentā”, varu piekrist, ka utis ir abām pusēm: gan tiem, kuri atbalsta Krieviju, gan tiem, kuri to aprej. Diemžēl, kas attiecas uz Latvijas politisko komentatoru komentāriem un kompetenci, par lielu viņu daļu var teikt: no kā rokas ēd, tādu dziesmu arī dzied. Viņi ēd no politiķu rokas, kuri valda Latvijā jau 23 gadus un iztukšojuši to, atbrīvojuši no rūpnīcām, bezmaksas veselības aprūpes, no cilvēkiem, kuri ik dienas aizbrauc no Latvijas, meklēdami iespēju izdzīvot.

Esmu piedzīvojusi divas okupācijas, arī karu un pēckaru. Jā, gan Ulmaņlaikos, gan vācu, gan krievu laikos bija šāda un tāda cenzūra. Šodien ir kaut kas briesmīgāks: pašcenzūra.

Cilvēki baidās brīvi paust savu viedokli, jo, pirmkārt, var zaudēt darbu, maizi, kaut kādas garantijas, siltu vietu politikā vai politiķu atbildības lauciņā; otrkārt, baidās, ka nozombēti sabiedrības locekļi (acīmredzot jūs arī piederat pie tiem) jebkuru atšķirīgo no valdošo politiķu viedokļa nories tiešraidē, avīzē, sapulcē internetā...

Kas attiecas uz valodām — padomju laikos brīvi skolās mācīja bērnus gan krievu, gan latviešu valodā. Un kāds, kurš nozombēts no galvas līdz kājām, šodien mēģina stāstīt, cik šajā ziņā bija slikti agrāk un cik labi šodien... Jūs šādu informāciju esat aizguvusi no politiķu roklaižu kūrētās preses.

Es tos laikus esmu pārdzīvojusi pati un varu vērtēt bez valdošo suflieru līdzdalības. Uz savas ādas esmu izbaudījusi katras varas jaukumus un nejaukumus. Man žēl jūs un jūsu paaudzes jauniešu, kurus pilnā mērā nozombējusi mūsdienu politiķu nopirktā prese un internets.

Žēl tāpēc, ka paģiras būs, un tās būs ļoti smagas. Pašreiz jums nav sava viedokļa, jūs kā papagailis runājat pakaļ labi algotiem politehnologiem. Tie savukārt strādā Latvijā valdošo jaunbagātnieku labā. Te es domāju tos, kuri savus miljonus sakrājuši ar mežonīgās prihvatizācijas palīdzību; tos, kuri, valdot Latvijā 23 gadus, izlaupot to, pārvērtuši valsti par nabadzīgāko Eiropā, par valsti bez savas rūpniecības, nu jau arī bez savas zemes, mežiem.

Ja atgriežamies pie Ukrainas un Krievijas, tad, pirms spriest par to, kurš tur labais, kurš sliktais, vajadzētu atbildēt uz jautājumu: kāpēc Latvija tik bezkaunīgi atbalstīja ASV iebrukumu Irākā, Afganistānā? Tas bija demokrātisks karš? Kāpēc tie iebrukumi attaisnojami, bet Krievijas rīcība nosodāma? Kāpēc Amerikai bija atļauts bombardēt Dienvidslāviju, kad tur notika revolūcija?

Par Latgales īpašo apdraudētību. Jums nav kauns runāt tādas muļķības? Uzķerties uz āķa, ko vientiešiem izmet mūsu propagandas spečuki? Un visbeidzot par to, ka Krievija apdraud latviešu valodas pastāvēšanu.

Ieskatieties mūsu avīzē biežāk, patlaban mēs publicējam mūsu avīzes 1953. gada, 60 gadus veca izdevuma, rakstus. “Rēzeknes Vēstu” priekštece toreiz iznāca gan latgaliešu, gan krievu valodā. Šodien saujiņa “mācītu un valdošajai elitei piederošu Latgales izcelsmes dāmu” izkropļojusi latgalisko tradicionālo rakstību līdz nepazīšanai, piesārņojot to ar svešiem divskaņiem. Kāpēc? Tāpēc, ka daži falši profesori, uzdodami valodas kropļošanu par inovāciju, varēja saņemt no valsts treknās barotavas naudu projektam “Latgaliešu valodas uzlabošana”.

Ja Latgali šodien kāds arī apdraud, tad tie ir naudaskārie neoliberāļi galvaspilsētā un pašvaldībā. Viņi gatavi kropļot mātes valodu, gatavi pārdot dvēseli tiem, kuri dāsnāk samaksās (arī Rēzeknē uzskatāmi darbojas šis fenomens). Turklāt viņi kliedz tik skaļi no daudzām tribīnēm (Saeimā, partiju kongresos, valsts un pašvaldību presē), ka ir galīgi apdullinājuši visus, kas citādos likumus un tikumus nav redzējuši. Tajā skaitā arī jūs, manu bērniņ!

Māra Nizinska, Rēzeknes Vēstis

Komentāri:

1. aprīlis 2014 22:47 - Ivars

Pats latgaliets.Latgales nav,vieni krieveļi un krustnešu pēcteči.

Pievienot komentāru {1}