Intervijas

3 jūlijs

Vārda dienas:
Benita, Everita, Verita

Horoskopi

Lauva
23. jūlijs
- 23. augusts

Zvaigznes iesaka nedaudz kritiskāk izvērtēt sadarbības partneru piedāvājumus, tā kā tie var izrādīties ne līdz galam pārdomāti, slēpt sevī zemūdens akmeņus. Pareizāk rīkosies tie Lauvas zīmes pārstāvji, kuri pieturēsies pie labi zināmām, pārbaudītām vērtībām un atturēsies no nevajadzīgiem eksperimentiem. Finansiālajā plānā nav izslēgti negaidīti pavērsieni, proti, vari saskarties gan ar pēkšņiem izdevumiem, gan tikt pat negaidītām iespējām papildus nopelnīt.

Piektdiena
Diena
22 .. 24 C
Vakars
19 .. 21 C
Vējš
1 .. 3 m/s
Sestdiena
Nakts
14 .. 16 C
Rīts
18 .. 20 C
Vējš
.. 2 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Māra Nizinska Jaunumi Politika | 5. marts 2014 | 13:13

Ļoti humāni, vai ne?

Vīrieši, ja arī raud, asaras cenšas citiem nerādīt. Bet kad dzīves slogs kļūst nepanesams...

Ivans, lai arī dzīves grūtībās rūdīts cilvēks, nenoturējās: cilājot līdzpaņemtos papīrus, ik pa laikam notrausa asaru. Varbūt aiz apziņas, ka viņš, vēl nesen tāds šerps un stiprs, neko nespēj mainīt un savu problēmu kamolu nevar atšķetināt.

Galvenais viņa satraukuma iemeslsdzīvoklis. Kādreiz, padomju laikos, to piešķīra atzinību izcilam celtniekam, aktīvam družiņņikam (bija tajos laikos tādi brīvprātīgie kārtības sargi). Nu par šo dzīvokli viņš nespēj maksāt. Par janvāri, piemēram, siltuma rēķins — 197 eiro, kas ir vairāk nekā viņa pensija. Samainīt vai pārdot, nopērkot vietā mazāku, vecīši vairs nevarnav ne zināšanu, ne spēka tādai procedūrai. Tāpēc līdz šim maksāja, cik spēja, ziemā, parādus dzēsa vasarā.

Diemžēl Rēzeknes dome pieņēmusi lēmumu visiem parādniekiem rēķināt soda procentus... Ļoti humāni, vai ne? Rēzeknieši apbēdināti, rēzeknieši dusmīgi. Domes kungus gan tas īpaši neuztrauc: līdz pašvaldību vēlēšanām vēl tālu.

, tālu. Toties līdz Eiroparlamenta un Saeimas vēlēšanām laika pavisam maz.

Jābrīnās, ka Rīgas kungi par to, šķiet, nemaz nedomā. Ja domātu, diezin vai steigtos ar tādu lēmumu pieņemšanu elektrības tirgus liberalizācija. Aiz šī modernā vārdiņa slēpjas mums visiem pazīstamais manevrs: elektrības cenu celšana.

“Latvenergo” prognozē, ka cenas pieaugs par 15 — 20 procentiem, ekonomiste Ieva Brante apgalvo, ka par 40. Ministri vienā no valdības sēdēm atzinās: “Mēs nezinājām, ka cenas augs tik strauji,” tomēr no lēmuma neatsakās, turpinot mūs visus mierināt, sak, katrs varēs izvēlēties lētāko elektrības piegādātāju, piemēram, pienu tirgū.

Tikai kur tad ir tas tirgus, ja piegādātājs ir un paliek vienstas pats “Latvenergo”: Latvijai nav starpsavienojuma ar citiem elektrības ražotājiem, piemēram, ar Zviedriju.

Sociologi aprēķinājuši, ka elektrības sadārdzinājums palielinās mājokļa pabalsta saņēmēju skaitu. Ja pērn uz tādu pabalstu pretendēja 158 500 cilvēki, tad pēc 1. aprīļa šis skaitlis varētu pieaugt līdz 200 000...

Ja cilvēks kādu laiku nemaksā par ūdeni vai siltumu, parāds krājas, un to var dzēst, teiksim, vasaras mēnešos. Par elektrību būs jāmaksā uzreiz, pretējā gadījumā to atslēgs. Cilvēki būs spiesti taupīt: uz zāļu rēķina, nemaksās par ārstēšanu slimnīcā, ģimenes ar bērniem taupīs uz ēdiena, apģērba rēķina.

Diemžēl šie atzinumi nespēj ietekmēt Latvijas politiķus. Viņi šajos 23 gados, nepārtraukti būdami pie varas, sapratuši: nekas slikts valsts apzadzējiem un korumpantiem te nedraud. Neliela spriedze politiķu aprindās jūtama vien pirms vēlēšanām. Ja pirms gadiem desmit viņi, gatavojoties vēlēšanām, domāja, kādus efektīgus klipus televīzijā rādīt (atceraties, zināma dāma jūras krastā glāsta zirgu), šodien vairāk tiek domāts par to, kādus labumus sev un čomiem iešķiņķot, kamēr vēlētāji nav pamodušies.

Un šķiņķo arī. Dombrovska kungam Saeima speciālu komisiju izdomāja un nodibināja. Tās darbs bijušā premjera vadībā līdz oktobrim mums izmaksās 50 000 eiro. Bijušajai premjera kancelejas vadītājai arī nav iemesla sūdzēties — speciāli viņai izgudrots jauns amats lidostas padomē, savus 50 tūkstošus viņa tur saņems. Lielu algu Satiksmes ministrijā turpina saņemt “Vienotībai” līdz kapam uzticīgais Olafs Pulks...

Bet vai nu visus valdošo čomus var uzskaitīt. Tādu papilnam Rīgā, pašvaldībās. Un silto vietu skaits pirms vēlēšanām vēl noteikti pieaugs. Savukārt tajās vietās sēdošie daļu naudas ziedos partijai, kas par viņiem parūpējusies.

Miljoni, ko valdošie tērē vēlētāju apreibināšanai, nav no gaisa nokrituši, bet gan “savējo” saziedoti no naudas, kas ietaupīta, nemaksājot strādniekiem, kuri ceļ “maximas” un tiltus; sašaurinot ceļus (tostarp arī ceļu pie “Rēzeknes dzirnavnieka”), par Eiropas naudu remontējot telpas, kuru nemaz nav (kā tas bija Rēzeknes slimnīcā) utt.

Nu bet pagaidām tauta dzīvo ar cerību, ka nākamās vēlēšanas mūsu mīļajā Latvijā kaut ko mainīs. Tādi mēs, vēlētāji, esam — mierīgi, labticīgi un... ļoti naivi.

Un vēl par vienu dāvanu, ko valdība ministres Circenes personā steidz sagādāt Latvijas iedzīvotājiem. Tie ir jaunie medicīniskās aprūpes noteikumi. Ja tu godīgi maksā nodokļus, dakteris tevi pieņems un apkalpos! Ja nē...

Pagaidām, šķiet, arī Circenes kundzei nav īsti skaidrs, kas un kā noteiks, esmu nodokļu maksātājs vai nē. Būs jāiet pēc “spravkas” uz nodokļu inspekciju vai pietiks ar darba devēja izziņu?

Bet vai kāds zina, cik daudzi “uzņēmēji” par strādājošajiem nodokļus nemaksā?! Ir izgudrotas un pašu valstsvīru iemēģinātas tūkstoš shēmas, kā cilvēkiem nemaksāt ne algu, ne nodokļus. (Mēs par to rakstām.) Bet iestādes — inspekcijas, kam būtu jākaro ar tādiem “uzņēmējiem”, šķiet, dibinātas tāpēc, lai uzticami ļaudis tiktu pie algas. Sēž, pārcilā papīrīšus. Piemērus? Lūdzu! Tīri svaigs!

Jau mēnesis pagājis, kopš Darba inspekcija saņēma sūdzību, ka “RE&Re” augstskolas būvniekiem nemaksā algu. Kas izdarīts? Nekas! Jo, redz, uzņēmēji inspekciju nerespektē — neatbild uz pieprasījumiem...

Pēc Circenes likuma ieviešanas šie strādnieki pie daktera netiks: viņi nemaksā nodokļus. Toties Darba inspekcijas dāmas un kungi varēs ārstēties. Protams, ja tiks pie daktera. Ārstu nav, sen aizbēguši uz ārzemēm. Mūsu poliklīnikā pat par maksu pie daudziem dakteriem šodien pieraksta rindā uz maija otro pusi.

Šogad — vēlēšanu gads, tāpēc par visām “dāvanām” (elektrības sadārdzināšanos, jauno ārstniecības likumu, draudu slēgt krievu skolas utt.) būtu jābrīnās: vai tiešām valdošie pilnīgi zaudējuši realitātes sajūtu...

“A kam viņiem tā tava sajūta,” saka Ratinīku Izidors. “Viņiem pielaupītās naudas pietiks da mūža gala.”

Izidoram taisnība. Bet varbūt viņi cer, ka tauta, lai tik aizdabūtu prom Latvijas labdarus, kuri te nu jau 23 gadus par mums rūpējas, visus valdošos draudzīgi aizbalsos uz Eiroparlamentu?
 

Māra Nizinska, Rēzeknes Vēstis

Pievienot komentāru