Intervijas

3 jūlijs

Vārda dienas:
Benita, Everita, Verita

Horoskopi

Jaunava
24. augusts
- 23. septembris

Panākumos lielu nozīmi spēlēs saskanīgas attiecības ar kolēģiem, priekšniecību. Tev var tikt uzticēti jauni pienākumi, kurus uztversi kā sava veida izaicinājumu. Pat, ja nonāksi saspringtākās situācijās, lieliski spēsi noorientēties un pieņemt pareizos lēmumus. Ģimenes lietās var valdīt neliels haoss, nenoteiktība. Lielākoties tas būs pamatojams ar tavu mainīgo garastāvokli un dažkārt pārlieku principiālo nostāju. Zvaigznes iesaka būt draudzīgākam, iejūtīgākam pret partneri.

Piektdiena
Diena
22 .. 24 C
Vakars
19 .. 21 C
Vējš
1 .. 3 m/s
Sestdiena
Nakts
14 .. 16 C
Rīts
18 .. 20 C
Vējš
.. 2 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Māra Nizinska Jaunumi Politika | 12. februāris 2014 | 13:56

Jaunās valdības laimes recepte

Nesen, analizējot jaunās valdības deklarāciju, kļūdījos, sakot, ka tā ir nekonkrēta, tukša. Jā, deklarācija patiešām par 90 procentiem ir kopš PSKP kongresu laikiem zināmo frāžu savārstījums: panākt, paplašināt, paaugstināt, ieviest, novērst utt. Tomēr frāžu mežģīnēs, ja tās paškurina, ievīstīti konkrēti darbiņi, par kuriem sabiedrība diezin vai var priecāties.

Viens no tādiemmedicīnas reforma: ārstēšot tikai nodokļu maksātājus. (Par to sīkāk parunāsim nākamreiz.) Otrsplānotā bilingvālās apmācības likvidēšana. Nu , ne šodien, ne rīt, 2018. gadā. Tomēr pilsoņus un nepilsoņus, kuru dzimtā valoda ir krievu, tas ne pa jokam satraucis. Ne tāpēc, ka viņu bērni nevarētu apgūt vidusskolu programmu latviešu valodā. Runa drīzāk ir par principu, par to, ka valsts vara iestājas pret vienas sabiedrības daļas tiesībām mācīties dzimtajā valodā.

Ulmaņlaikos, lai cik nacionāli noskaņots bija vadonis, Latvijā darbojās krievu, vācu, poļu skolas. Tagad nedrīkstēšot. Kāpēc nedrīkst, jēdzīgi paskaidrot nevar ne nacionālais Dzintars, ne pragmatiskā Laimdota, ne tiesībsargs Jansons. Kāds politiķis nesen pieļāva, ka tādējādi valdošie stimulē Latvijas krievu jauniešu aizplūšanu uz Krievijas augstākajām mācību iestādēm, atbrīvojot vietu... Kam? Ķīniešiem? Sudāniešiem?

Pragmatiķiem tiešām ir taisnība. Katru gadu simti spēcīgāko Latvijas jauniešu dodas studēt Maskavas, Pēterburgas, citu Krievijas lielpilsētu augstskolās. Vai viņi atgriezīsies? Ja Latvijas valdība būtu gudrāka, varētu nevis slēgt augstskolas (sarukušajai Latvijas iedzīvotāju saimei tik daudz nevajag), bet saglabāt gan šīs, gan jaunas atvērt. Un pelnīt naudu: Krievijā, Baltkrievijā, citās bijušajās PSRS republikās daudz ģimeņu, kas grib un var apmaksāt savu bērnu skološanu Eirosavienības valstī Latvijā.

Diemžēl mēs esam tik nacionāli, ka labāk slēdzam savas augstskolas, pārvēršot par nabagiem (ar algu 300 — 400 eiro) skolotājus, atlaižot profesorus, zinātniekus. Nekā nevaru aizmirst internetā izlasīto kāda 50 gadus veca bijušā Civilās aviācijas institūta pasniedzēja vaļsirdīgo stāstu. Speciālists, kādu Latvijā nav daudz, pirms pensijas bija spiests doties darba meklējumos uz Angliju un pirmspensijas gadus pavadīja, kādā ātrajā ēstuvē gatavojot apmeklētājiem omleti...

Mūsu valdība jau 20 gadus zāģē zaru, uz kura pati sēž, — atbrīvo Latviju no talantīgiem cilvēkiem. It latviešu tautas labā. It rūpējoties par latviešu valodu... Zaudētāji var būt ne tikai skolotāji, augstskolu pasniedzēji, studenti.

Nesen vilcienā RīgaMaskava gadījās būt vienā kupejā ar diviem jauniem puišiemliepājniekiem. Kad viņiem bija jāaizpilda iebraukšanas Krievijā deklarācija, viņi palūdza mani, jo... rakstīt (varbūt arī saprast?) krieviski vairs neprot... Bet katra valoda, ko neprotam vai negribam mācīties, ir neiegūta vai pazaudēta bagātība.

Tik daudz par jaunās valdības deklarācijas punktu izglītības attīstībā un krievu skolu slēgšanu 2018. gadā.

Nu , tas vēl tālu, diezin vai šī deklarācija, arī šī valdība tik ilgi dzīvos. Tāpēc jau pirmajās valdīšanas dienās ķērusies pie cita, sirdij un bankas kontam patīkamāka uzdevuma risināšanas. Runa ir par algu palielināšanu ierēdņiem. Valsts aparāts tik neefektīvi strādājot tāpēc, ka ierēdņi saņemot mazas algas. Pašreizējās algas valsts pārvaldē un pašvaldībās neesot konkurētspējīgas, ministriju činavnieki bēgot prom uz privātstruktūrām.

Nu nebūtu taču ļaudis smīdinājuši! Kur Latvijā ir tās bagātās privātstruktūras — koncerni, rūpnīcas, privātie institūti un kantori, kas ilgoties ilgojas pēc pašreizējiem valsts aģentūru, ministriju ierēdņiem?! “Latvijas Dzelzceļš”? “Latvijas meži”? Tās nav privātstruktūras. Kas atliek? “Re&Re”? “Arčers”? Vēl kāda ievārījumu ražotne, preses pārdošanas koncerns “Narvesen”, “Maxima”, kāds starpnieku kantoris? Diezin vai viņiem ministriju ierēdņi vajadzīgi. Tātad nav Latvijā privātuzņēmumu, kas būtu gatavi ministriju činavniekus pie sevis pārvilināt, piesolot algas, lielākas nekā tās, ko saņem ministriju un citu valsts un pašvaldību kantoru ierēdņi.

Valdībai, kas savas valdīšanas pirmajās dienās sāk runāt par algu pielikšanu ierēd-ņiem, vajadzētu paciemoties kaut vai Rugājos (Straujumas kundzes jaunu dienu zemē) un pajautāt vietējam zemniekam, cik viņš var maksāt piena pārraugam vai nolīgtajai slaucējai. Vajadzētu papētīt, cik tas pats slavenais “Re&Re” maksā celtniekiem.

Ja, pēc Straujumas domām, tūkstoš eiro ir nepietiekama alga ministrijas ierēdnim, tad ko lai saka celtnieks, kuram mēnesī izmaksā 70 — 100 eiro? Un tos pašus neregulāri.

Starp citu, pieļauju, ka valdības vīri un sievas labi zina, cik patiesībā uz rokas saņem celtnieki, skolotāji, kulināri, ceļu strādnieki. Vienkārši Latvijai līdz šim nav veicies ar valstsvīriem un valstssievām. Ievēlam tos, kuri prot vien skaisti runāt un dāsni tērēt nodokļu naudu savam un savējo labumam. Toties viņu ierēdņiem gan līdz šim ir veicies — tāda patriotiski dumja tauta, kurai var iestāstīt: ja iznīcināsim cukura nozari, dzīvosim laimīgi; ja pārdosim dzelzceļu, būsim vēl laimīgāki; ja uzcelsim lepnu koncertzāli, laimīgi būs pat tie, kuri par siltumu atdod visu pensiju un vēl paliek parādā...

Māra Nizinska, Rēzeknes Vēstis

Pievienot komentāru