Intervijas

17 jūnijs

Latvijas Republikas okupācijas diena

Vārda dienas:
Artis, Artūrs

Horoskopi

Mežāzis
22. decembris
- 20. janvāris

Šis tev būs interesants un veiksmīgs periods. Tavs noskaņojums ik pa brīdi kļūs patiesi radošs, inovatīvs. Arī profesionālie panākumi un atzinība no priekšniecības puses tev būs turpat vai garantēta. Saskarsmē ar līdzgaitniekiem valdīs harmonija, sevišķi jau attiecībās ar kolēģiem. Mīlas lauciņā nav izslēgtas nelielas domstarpības ar mīļoto, taču tās būs viegli atrisināmas, ja vien būsi pietiekoši piekāpīgs, pretimnākošs. Nedēļas nogale piemērota nelielam izbraucienam pie dabas.

Ceturtdiena
Diena
24 .. 26 C
Vakars
20 .. 22 C
Vējš
1 .. 3 m/s
Piektdiena
Nakts
14 .. 16 C
Rīts
21 .. 23 C
Vējš
1 .. 3 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Māra Nizinska Jaunumi Politika | 29. janvāris 2014 | 17:36

Jaunās valdības plāni un darbi (tikai uzskaitījums)

Nu, lūk, mums, bārenīšiem, ko tik nodevīgi atstājis daudzu dievinātais mieramika Dombrovskis, tomēr ir jauna valdība! Latvijā neparasta, jo galvgalī stāv sieviete, kura visnotaļ gan ģimenē, gan darba vietā pierādījusi sevi kā apdomīgu, pragmatisku saimnieci. Tikai...

Vai viņai pēc sava prāta ļaus lietas kārtot partija, kurā Straujumas kundzei bija steigšus jāiestājas? Ir taču piedzīvots, ka tie, kuri nejauši novirzījušies no Solvitas, piedodiet, partijas ģenerālās līnijas, tiek izslēgti vai vienkārši ignorēti. Rau, provincē dzīvojošie “vienotībnieki” jau publiski sūdzas par to, ka partijas spice par viņiem neinteresējas, viņus neinformē, viņu viedokli ignorē. Viss tiekot sarunāts šaurā lokā. Vai ne tāpēc “Vienotības” pirmorganizācijas daudzos novados, ne tikai Latgalē, bet arī Kurzemē, Vidzemē, klusi izčākst...

Bet, saka, atkal nav mūsu darīšana, bet partijas iekšējā lieta. Toties “Vienotības” nominētā valdība gan lems par jautājumiem, kas ir būtiski katram Latvijas iedzīvotājam. Vai šis uz deviņiem mēnešiem veidotais Ministru kabinets gribēs un spēs kaut ko mainīt korupcijas saēstajā pārvaldes sistēmā?

Izskatās, ka . Jo arī jaunā valdība, ejot vecās pēdās, savu darbību iesāk, jau tas Latvijā pieņemts, ar garumgaras deklarācijas sacerēšanu. Izlasot to, vecāka gadagājuma cilvēki noteikti atcerēsies Brežņeva laiku partijas kongresus un to lēmumus. Tie sastāvēja no tikpat nekonkrētiem solījumiem un formulējumiem: panāksim, uzlabosim, sasniegsim, pārsniegsim, paaugstināsim...

Arī Straujumas kundzes valdības deklarācija diemžēl sastāv no tādām nekonkrētām frāzēm un solījumiem. Zinot, ka šai valdībai atvēlēta vien deviņus mēnešus gara dzīve, vai bija nopietni ierakstīt deklarācijā tādu globālu uzdevumusolījumu: “Uzlabosim demogrāfisko situāciju Latvijā, vienlaikus mazinot emigrāciju.”

Ak, Laimdotas valdība, kur sēž tie paši ministri! Kā jūs to demogrāfiju deviņu mēnešu laikā uzlabosiet? Kādu līdzekli jaunajām sievietēm piesolīsiet, lai tās nekavējoties varētu ieņemt un pēc deviņiem mēnešiem, pildot Laimdotas deklarāciju, dzemdēt?

Vēl jaunajām ģimenēm apsolīta palīdzība pirmā mājokļa iegādei. Bet kur nauda?

Dombrovska pieņemtajā budžetā tā nav paredzēta.

Jaunās valdības deklarācijā ir bezgala daudz solījumu, kam nekas nav paredzēts Dombrovska valdības pieņemtajā budžetā. Nu, kā šī jaunā valdība var solīt pedagogu algu paaugstināšanu, investīcijas zinātnē un pētniecībā, minimālās algas palielināšanu, ja par to tā skopi runāts budžetā, konkrēti eiro šiem izdevumiem tur nav ierakstīti. Laikam jau, ņemot vērā saukli “Kā gan var nesolīt”, tā pati minimālās algas palielināšana deklarācijā ir tāda miglaini puķaina.

Citēju: “Nacionālajā trīspusējās sadarbības padomē uzsāksim diskusijas par iespējām celt minimālo algu.” Un tālāk: “Veiksim investīcijas zinātnē un pētniecībā, meklēsim papildu iespējas sporta attīstībai, pedagogu algu paaugstināšanai.”

Aha! Diskutēs, meklēs. Mēs, tauta, jau esam pieredzējuši, zinām, ka situācijās, kad naudas nav, politiķi rosina diskusijas, lai maldinātu cilvēkus. Sak, redz, mēs darbojamies jūsu labā, mēģinām risināt jums, tautai, vitāli svarīgus jautājumus.

Cilvēkā, kurš uz savas ādas izbaudījis mūsu medicīnas jaukumus (rindas pie ārstiem, rindas uz izmeklējumiem, ierobežotas iespējas tikt slimnīcā utt.), diez vai vairos optimismu šāds deklarācijas punkts: “Stiprināsim ģimenes ārstu komandas darbu, paplašinot sadarbību starp ģimenes ārstu un pacientu.”

Interesanti gan, kā Circenes kundze pildīs šo punktu? Sasauks ārstus un pacientus vienuviet, liks, lai paspiež viens otram roku un dod solījumu, ka slimie ārstus īpaši netraucēs?

Ja jau nebija ko teikt par medicīnu, tad labāk būtu tajā deklarācijā nerakstīt neko. Jo vairāk tāpēc, ka ne jau Straujuma viņai atvēlēto deviņu mēnešu laikā ko var mainīt. Mūsu medicīna 20 gadu laikā visu iepriekšējo zaglīgo valdību pūliņu rezultātā tā sareformēta, ka visprātīgāk būtu visu kroplo sistēmu nojaukt un sākt no jauna. Deviņos mēnešos, kas atvēlēti šai jaunajai — vecajai valdībai, tas nu nekādi nav izdarāms.

Pirms komentāra rakstīšanas, gribēju paanalizēt katru deklarācijā ierakstīto punktu. Bet šī doma bija jāatmet. Kāda tur analīze, ja deklarācijā vispārējiem vārdiem ierakstīti uzdevumi, kuru izpildei pat, pēc optimistu aprēķiniem, vajadzīgi vismaz 5—7 gadi un nauda. Daudz naudas. Bet tā jau sadalīta pērnā gada decembrī, kad tika apstiprināts Dombrovska — Vilka nominētais budžets. Un tajā budžetā nav teikts, piemēram, par to, ka medicīnai tiks atvēlēts vairāk naudas; ka mazāks kļūs nodokļu slogs darbaspēkam.

Jaunajai uz deviņiem mēnešiem ieceltajai valdībai būs jārīkojas jau pieņemtā budžeta stingrajos rāmjos.

Bet tas, kas sarakstīts deklarācijā, ir skaista pasaka. Saskaņā ar tradīciju, kādu kopš atjaunotās Latvijas laika piekopusi katra valdība.

Žēl. Žēl, ka mums nav tradīcijas ierakstīt deklarācijā (vienkāršiem vārdiem, bez patosa) vismaz dažus punktus no tā, ko priekšā saka prakse, pati dzīve. Kāpēc arī šajā deklarācijā nav ne vārda par to, kad valdība vismaz uzsāks cīņu ar korupciju? Un tā būtu jāsāk ar sapuvušās, korupcijas saēstās tā sauktās iepirkumu sistēmas mainīšanu. Tieši šī sistēma ir tā, caur kuru politiķu un viņu draugu personīgajās kabatās aizplūst ceļiem, medicīnai, kultūrai u. c. nozarēm paredzētā vai Eiropas iedotā nauda.

Starp citu, deklarācijā nav arī punkta, ka vajadzētu pasteidzināt Zolitūdes traģēdijas izmeklēšanu, sodīt vainīgos. Acīmredzot tas nav šīs valdības prioritāšu sarakstā. To apliecina arī komēdija, kas visu Latvijas cilvēku acu priekšā norisinās KNABā. Šī traģikomēdija ir visvisizteiksmīgākā ilustrācija mūsu līdzšinējo valdību deklarācijām.

Māra Nizinska, Rēzeknes Vēstis

Pievienot komentāru