Intervijas

8 marts

Starptautiskā sieviešu diena

Vārda dienas:
Dagmāra, Marga, Margita

Horoskopi

Svari
24. septembris
- 23. oktobris

Ik pa brīdi var pārņemt sajūta, ka tevī īsti neviens neieklausās vai pat apzināti ignorē. Taču šajā sakarā nevajadzētu pārāk pārdzīvot, tev gluži vienkārši būs tieksme visu nedaudz pārspīlēt, uztvert pārlieku saasināti. Zvaigznes iesaka rast uzticamu cilvēku, kuram izsūdzēt savas nebūšanas, no kura smelties morālu iedrošinājumu, uzmundrinājumu. Šonedēļ labākus rezultātus uzrādīs tie Svari, kuri nodarbojas ar starpniecības pakalpojumiem, nekustamo īpašumu.

Svētdiena
Diena
.. 2 C
Vakars
-1 .. -3 C
Vējš
8 .. 10 m/s
Pirmdiena
Nakts
-3 .. -5 C
Rīts
-4 .. -6 C
Vējš
4 .. 6 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Māra Nizinska Jaunumi Sabiedrība | 26. decembris 2012 | 12:06

Labo darbu laiks

rv.lv

Eiropa un Latvija aizvadījusi šīs ziemas sniegotāko nedēļu. Kaut arī visas radības ziemu gaida, taču ziema, kā vienmēr, pārsteidz mūs nesagatavotus: mašīnas iestrēgst netīrītos ceļos, koki krīt uz elektrolīnijām. Ceturtdien ātrās palīdzības mašīna iestrēga netīrītajā Zavoloko ielā. Vietu, kur pārlaist nakti, meklē bezpajumtnieki, bet Rēzeknes maznodrošinātie i salā, i putenī stāv rindā pēc siltas zupas.

Šī rinda, aukstam laikam iestājoties, nav sarukusi: cilvēku, kuriem svarīgs arī tāds atspaids, Rēzeknē mazāk nekļūst.

Kad pagājušā gadsimta 90. gadu sākumā brīvās Latvijas iedzīvotāju vairums pēkšņi atskārta sevi pie sasistas siles, sliktajā padomju iekārtā audzinātie jaunās dzimstošā kapitālisma iekārtas aktīvisti atrada iespēju atbalstīt nabagos, pēkšņi darbu un maizi zaudējušos. Atrada iespēju palīdzēt, viņus nepazemojot. Rēzeknē visi, kuri vēlējās, labdarības zupu varēja saņemt Dārzu ielā 7a (kur tagad arhīvs); Mājas virtuvē Pulk-veža Brieža ielā, pielāgotās telpās Jupatovkā. Bet bijušos ārstus, kultūras darbiniekus, tos, kuri labāk izvēlētos bada nāvi nekā pazemojošo stāvēšanu pēc bezmaksas zupas, dome atbalstīja, izsniedzot talonus. Tos varēja apmainīt pret šādiem tādiem produktiem komercbodē vai kādā ēdnīcā.

Šodien labdarības organizāciju vairāk nekā bija toreiz, 90-tajos. Arī pašvaldībām daudz vairāk iespēju parūpēties par likteņa pabērniem, par tiem, kuri zaudējuši darbu, kuri nelielo pensiju taupa siltuma rēķiniem un zālēm, par tiem, kam vairs nav savas pajumtes.

Šī palīdzība atkarīga ne tikai no municipālā maka biezuma. Daudz vairāk no tā, cik ievēlētie deputāti spējīgi rūpēties ne tikai par sevi. Decembris jau pusē, bet pilsētas dome nav vēl paguvusi izdomāt, dalīt šogad labdarības ēdienu Ziemassvētku laikā vai nedalīt. Ja dalīt, tad kur un kā cilvēki to varēs saņemt? Pilsētā papilnam tukšu telpu. Vai dažas no tām nevarētu pielāgot ēdiena izsniegšanai? Aicinu deputātu kungus vienreiz aizbraukt uz ziemeļu rajonu un paskatīties, kā sirmas māmuļas sniegā, lietū un vējā pie gāzes tvertņu nožogojuma gaida, kad pienāks viņu rinda saņemt zupas kausu. Bet turpat blakus jau gadiem ilgi stāv tukšs bijušais pārtikas veikals. Jā, privātīpašums. Bet, iespējams, īpašnieks piekristu ielaist telpā zupas virtuvi. Kaut vai par nekustamā īpašuma nodokļa atlaidi. Vai domei tik grūti to izdomāt?

Rēzeknē jau sen nobriedusi nepieciešamība paplašināt nakts patversmi, lai bezpajumtniekiem sala laikā nav jālūdz žēlastība pārlaist nakti pašreizējā naktsmītē uz grīdas. Šī iestāde pilsētai jau sen par šauru, jo dzīves pabērnu, kam nav sava jumta virs galvas, ir pietiekami. Vai spēsim varas pārstāvjiem iestāstīt, ka viņu visupirmais pienākums — rūpēties par vājākajiem, kuslākajiem, no likteņa sitieniem neaizsargātajiem?

Latgales ciemos un pilsētās tādu ir vairāk nekā citur Latvijā. Nāk ziema. Vecāka gadagājuma viensētu iedzīvotājiem jārēķinās ar to, ka ne vienmēr varēs izkļūt ārā no viensētas pēc maizes vai zālēm. Tante Broņa Viļānu pagastā katru rītu bažīgi skatās uz celiņu, kas no viensētas ved uz lielāko, pagasta ceļu. Viņa var cerēt vienīgi uz pusotru kilometru tālāk dzīvojošo kaimiņu: varbūt iztīrīs.

Pagasts? Bet Viļānu pagasta nemaz nav. Nav neviena, kam varētu pasūdzēties vai palūgt palīdzību. Viļānu novadam citas funkcijas, katru večiņu uzklausīt neesot novada dienesta pienākums. Tā arī dzīvo bijušā lielākā pagasta cilvēki — bez sava sociālā dienesta, bez pašu pagasta pārstāvniecības domē. Ja vasarā no Brivciem vai Blūzmām vēl var uz centru aizbraukt, tad ziemā...

Bet ko nu par Blūzmām. Viļānu novada domes degungalā atrodas Rīgas ielas 27. nams ar cauru jumtu un brūkošām sienām (“RV” par to rakstīja). Diemžēl novada domei nav vēlmes palīdzēt šī nama iemītniekiem (invalīdam un bērnu mātei): redakcija saņēmusi Viļānu novada domes atbildi, ka iedzīvotāji paši vien vainīgi, nevajadzēja tur dzīvokļus izvēlēties. Bet kā tad ar līdzjūtību? Ar pienākumu palīdzēt tam, kam palīdzība nepieciešama?

Mēs esam iemācījušies tekoši un daiļi runāt par skaisto, kluso Adventa laiku, par labdarību... Vai tad labu darīt (gan Adventa, gan citā laikā) nav arī katras pašvaldības pirmais un galvenais pienākums?

Māra Nizinska, "Rēzeknes Vēstnesis" galvenā redaktore

Komentāri:

4. janvāris 2013 08:42 - Валерий Самохвалов

Все совершенно верно - добро спасет мир. Как говорит Мара Низинская: "Мы научились красиво говорить... А разве делать добро (и в Адвент, и в другое время) — не первая и главная обязанность ... каждого отдельно взятого человека?" Согласен и с этим. Но вот вопрос: почему сама Мара Низинская, когда я, помощник российской передачи "Жди меня", обратился к ней, чтобы в газете, которую она возглавляет, печатать списки людей, потерявших или потерявшихся в сложной жизненной ситуации, она, вопреки своей же идее, отказала в этой малости. Более того, не удостоила меня ответом о причинах отказа, хотя чуть ранее была согласна сотрудничать. На вопросы не отвечала, бросала трубку телефона. А когда я приезжал в Резекне, сказывалась очень занятой. Было это два года назад. За это время я без ее помощи и участия нашел много людей - теперь на моем счету более 400. Но могло быть и больше, если бы не цинизм и равнодушие людей, имеющих склонность говорить одно, а делать другое. Вернее, ничего не делать, чтобы хоть чем-то помочь кому-то, кто в такой помощи нуждается. Печально. Грустно.

Pievienot komentāru {1}