Intervijas

6 marts

Vārda dienas:
Centis, Gotfrīds, Vents

Horoskopi

Jaunava
24. augusts
- 23. septembris

Panākumos lielu nozīmi spēlēs saskanīgas attiecības ar kolēģiem, priekšniecību. Tev var tikt uzticēti jauni pienākumi, kurus uztversi kā sava veida izaicinājumu. Pat, ja nonāksi saspringtākās situācijās, lieliski spēsi noorientēties un pieņemt pareizos lēmumus. Ģimenes lietās var valdīt neliels haoss, nenoteiktība. Lielākoties tas būs pamatojams ar tavu mainīgo garastāvokli un dažkārt pārlieku principiālo nostāju. Zvaigznes iesaka būt draudzīgākam, iejūtīgākam pret partneri.

Piektdiena
Diena
.. 2 C
Vakars
-2 .. -4 C
Vējš
5 .. 7 m/s
Sestdiena
Nakts
-5 .. -7 C
Rīts
-5 .. -7 C
Vējš
2 .. 4 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Māra Nizinska Jaunumi Politika | 29. oktobris 2012 | 09:27

Deputātiem nav jāatskaitās?

rv.lv

Šonedēļ mūsu redakcijas pasta kastītē bija iemesta anonīma vēstule. Rakstītājs solās “RV” vairs nelasīt, ja avīze arī turpmāk kritiski izteiksies par valdības vīriem un sievām.

Ja nelasīs, tad nelasīs. Katrs cilvēks ir brīvs savā izvēlē. Arī tie, kuri strādā redakcijās, principā drīkst izvēlēties, vai nu slavēt visu, kas notiek apkārt, vai vērtēt procesus ar kritisku aci.

Rakstīt slavas dziesmas varnešiem noteikti ir vieglāk, patīkamāk. Un arī ienesīgāk. Pēc ziņām, kas ir mūsu rīcībā, pašreizējā vara gan tur, augšā, gan arī te, Rēzeknē, dāsni maksā tiem medijiem, kas publisko pozitīvu informāciju par savu deputātu labajiem darbiem (ja tādi ir). Atgādināšu vien, ka tai apmaksātajai slavināšanai aiziet arī naudiņa, ko nodokļu veidā iekasē gan no anonīmās vēstules autora, gan no “Rēzeknes Vēstīs” strādājošajiem.

, gatavot pozitīvus materiālus avīzei varbūt tiešām ir izdevīgāk. Arī morāli vieglāk. Ja neraksta par negācijām, nav jāstaigā pa tiesām, pierādot, ka viss uzrakstītais atbilst patiesībai. Bet patiesība ir principa lieta. Demokrātiskā valstī, par kādu sevi uzskata Latvija, presei paredzēts sabiedrības interešu sargsuņa pienākums. Un, pildīt šo pienākumu, atkarīgs no žurnālista godaprāta. Preses pienākumsrunāt par to, kas sabiedrībai sāp. Bet katram lasītājam ir tiesības piekrist izlasītajam vai nepiekrist un skaļi par to pateikt.

, piemēram, Eiroparlamenta deputāts Kārlis Šadurskis, izlasījis vienu no “Rēzeknes Vēstu” nedēļas komentāriem, vēlējās iebilst un atsūtīja avīzei atskaiti par savu un citu eirodeputātu darbu Briselē (drīzumā to publicēsim). Mēs varam par to tikai priecāties: lai skaidro.

Vispār normālā sabiedrībā deputātiem (vienalga, vai tie ievēlēti Eiroparlamentā, Saeimā vai vietējā pašvaldībā) būtu regulāri jāatskaitās saviem vēlētājiem. Diemžēl Latvijā tas notiek visai reti. Lai gan valsts vīri un sievas sevi dēvē par demokrātiem, runāt ar tautu viņi neprot vai nevēlas. Varbūt tāpēc, ka nav nemaz tik viegli paskaidrot, kāpēc viens tāds kungs vai kundze savu personīgo labumu vai personīgās vajadzības vērtē augstāk par vēlētāju vajadzībām. Nerunāsim šodien par tādām augstām lietām nodokļu mazināšana vai pensiju indeksācija. Parunāsim par to, ko redzam katru dienu, sekojot savu vietējo priekšstāvjudeputātu aktivitātēm tepat Rēzeknē vai Viļānos.

Divus gadus sūrstējis un sāpīga vāts samilzis Rēzeknes slimnīcas pastāvēšanas jautājums. Vai cienījamie deputāti ne redzēja, ne dzirdēja? Cienījamie deputāti pamodās tikai tad, kad ārsti un pacienti sāka rakstīt kolektīvas protesta vēstules? Cerēsim, ka tās pamodinājušas domi, ka vēl nav par vēlu, , piemēram, bija par vēlu savulaik glābt uzņēmumu “Komunāls R”.

Atgādināšu, ka arī tā iepriekšējā dome dzīvoja vienā mierā, neredzot, kā tās domes deputāti bieži kafijoja pie “Komunāla R” vadības klātajiem galdiem, un pamodās vien pēc tam, kad uzņēmums jau faktiski bija bankrotējis...

Kad nāk vēlēšanas, visi sarakstos iekļuvušie svēti solās aizstāvēt pilsētas un tās iedzīvotāju intereses. Kad ievēlam, viņi ieņem dažādus, nereti speciāli viņiem izveidotus amatus. Daži, lai tiešām strādātu, citi — lai saņemtu naudu. Un tieši tie nedarītāji tad arī ir tie klusētāji: lai kas notiktu, viņi klusē. Zināja taču visi mūsējie, ka slimnīcā notiekošie procesi nav pozitīvi.

Cien. deputātiem nebija un nav noslēpums, kā tika izvēlēts Eiropas naudas apguvējs, slimnīcas renovētājs, kas tur saimnieko jau vairākus gadus. Zina taču, ka tieši šim veiksmīgajam renovētājam speciāli sagādāts objekts ziemeļu rajonā, no kurienes materiāli nonākot personīgo māju siltināšanai.

Vai deputātu pienākums nebija savlaicīgi par visu to interesēties? Rēzeknieši pacieš daudz dažādu neērtību tās pašas Eiropas naudas apgūšanas dēļ. Bet katrai pacietībai ir savas robežas.

Vai, teiksim, viļānieši. Ko lai viņi saka par domi, kas tā arī nav atrisinājusi atkritumu apsaimniekošanas jautājumu, “pinas” sociālās palīdzības problēmās?

Rēzeknes domes priekšsēdis kopš savas ievēlēšanas sola samazināt siltuma tarifus. Patiesībā tie aug un esot visaugstākie mūsu valstī. Vai tad ierindas deputātiem nevajadzētu par to uztraukties? Un sākumā vismaz pieprasīt atskaiti gan no galvenā solītāja, gan no kolēģes, kura atbildīga par dzīvojamo māju siltummezglu nesakārtošanu. Diemžēl nepieprasa, neapspriež: tā ērtāk, mierīgāk. Un ienesīgāk...

Starp citu, Rēzekne nav nekāds izņēmums. Latvijā 20 gados izveidota ierēdnieciski birokrātiska sistēma, kurā visu nosaka valsts (pašvaldības) naudas poda īstenie apsaimniekotāji. Tāpēc tikai savējie uzvar konkursos uz naudīgiem amatiem (piemēram, banku uzraugi vai bankrotējušo banku administratori), konkursos par Eiropas un vietējās naudas apgūšanu utt.

Bet nekas nav mūžīgs zem šīs saules. Latvijas politiķus apbēdināja, bet daudzus mūsu valstī iepriecināja ziņa, ka Lietuvā nupat notikušajās vēlēšanās tauta pateica pārliecinošu “nē” līdz šim valdījušajiem labējiem liberāļiem. Un pie reizes nobalsoja pret Visaginas AES, kurā arī Latvijas politiķi gatavi ieguldīt miljardu latu, necerot ne uz kādu atdevi (elektrība tāpat būtu jāpērk par tirgus cenu).

Tautas nobalsošana, referendums, tomēr ļoti vajadzīgs pasākums. Un ne jau tikai supersvarīgos jautājumos. Ja Latvijā būtu tiesības rīkot referendumu arī pašvaldībās, kā tas ir Šveicē, mūsu deputāti vairāk ausītos, rosīgāk strādātu, personīgi interesētos, ko domā vēlētāji, kas viņiem patīk vai nepatīk un kas jāizdara, lai vēlētāji būtu apmierināti.
Varbūt kādreiz nonāksim arī līdz tam?

Māra Nizinska, Rēzeknes Vēstis

Komentāri:

18. novembris 2012 23:52 - 1234567

....... когда то весь сейм Домбровскиса.... народ просто уволил..... и что ? Снова сейчас седят эти же воры ! Потому что безнаказанность правит ! Пока народ просто физически их не погонит от туда поганой метлой всех.... ничего хорошего в этом государстве не будет ! Да и конституцию нужно менять всю радикально..... за эти 22 года там таких "законов" понаписали...

Pievienot komentāru {2}