Intervijas

3 jūlijs

Vārda dienas:
Benita, Everita, Verita

Horoskopi

Ūdensvīrs
21. janvāris
- 18. februāris

Šī nedēļa nav pati piemērotākā, lai uzsāktu jaunus projektus vai dotos ārzemju braucienos. Daudz labāk padosies labi zināmi, ierasti darbi, visdažādāko formalitāšu kārtošana, birokrātiskās lietas. Ja nepieciešams, vari apmeklēt valsts iestādes, pievērsties ar grāmatvedību, dzīves organizatorisko pusi saistītajam. Attiecību jomā tieksies pēc lielākas brīvības, nelabprāt uzņemsies jaunas saistības.

Piektdiena
Diena
22 .. 24 C
Vakars
19 .. 21 C
Vējš
1 .. 3 m/s
Sestdiena
Nakts
14 .. 16 C
Rīts
18 .. 20 C
Vējš
.. 2 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Māra Nizinska Jaunumi Politika | 18. jūlijs 2012 | 17:39

No Izidora mutes — Dieva ausī

Jūlijs — atvaļinājumu laiks politiķiem un tiem, kam ir kāds cits darbs. Bezdarbniekiem, protams, arī. Oficiālā statistika gan apgalvo, ka bezdarba līmenis Latvijā sarūk. Bet visiem skaidrs, ka tā ir vien tāda fikcija, kas varētu derēt par ilustrāciju tikai Dombrovska kunga grāmatai par sekmīgu krīzes pārvarēšanu Latvijā.

Piebildīsim, ka pašmāju lasītājiem grāmata nav domāta. Jo, lai cik bieži valdības pārstāvji teiktu “Medus, medus”, bezdarbnieku mute saldāka nekļūst. Īpašs sakāmais par tiem, kuri vairs nav pat bezdarbnieku uzskaitē, tiem, kuri brauc prom no Latvijas.

Starp citu, šonedēļ valdība nākusi klajā ar paziņojumu, ka jau tuvākajā laikā ekonomiski depresīvajos reģionos tiks ieviests pārcelšanās pabalsts. Uz to varēšot pretendēt vispirms tie, kuri ilgstoši ir bez darba. Pabalsta piešķiršanas instrukcijas gan vēl nav izstrādātas. Ir vien skaidrojums, ka tādu pabalstu droši varēšot saņemt depresīvajos novados dzīvojošie (lai pārceltos uz attīstītiem novadiem), tātad arī latgalieši, jo Latgali pat valdība atzinusi par depresīvu reģionu.

Atbalsts ir atbalsts, nauda ir nauda. Ja dod, tad ņem un saki paldies. No otras puses, padomāsim, vai tas nav pēdējais cēliens lielajā plānā pilnībā atbrīvot Latgali no iedzīvotājiem? Vai ne tādā veidā līdz galam tiks īstenoti mūsu Rietumu draugu plāni, par kuriem ar satraukumu savulaik jau runāja daži tautfrontieši. Jau toreiz, Atmodas sākumā, Rietumu valstu ekonomiskajās kartēs Latvija, it īpaši Latgale, bija iezīmēta Eiropas medību lauki. Un vai mēs visi neesam liecinieki tam, šis plāns tiek īstenots? Jau šodien ārzemnieki te nopirkuši un apmežojuši simtiem tūkstošu hektāru zemes. Vietējie, kas te vēl aizķērušies, ārzemniekiem traucē. Un vai nav , ka, izdomājot pārcelšanās pabalstus, valdība nolēmusi palīdzēt Rietumu labdariem izvilināt no šejienes palikušos: brauciet, ļautiņi, prom no Latgales, netraucējiet te izvērsties Eiropas kapitālistiem. Tas zemtekstā.

Bet, no malas skatoties, viss okei, viss tīri pieklājīgi: valdība vēlas palīdzēt tiem, kuri grib darbu atrast ārpus depresīvajiem rajoniem. Tādu palīdzību sniegt valdībai ir daudz vienkāršāk. Vienkāršāk nekā, teiksim, izstrādāt programmu ražotāju atbalstamtiem, kuri vēl palikuši depresīvajos rajonos. Ļoti vajadzētu sakārtot likumdošanu ražošanas (rūpnieciskās un lauksaimnieciskās) stimulēšanai.

Protams, viegli teikt, sakārtot likumdošanu. Kā tagad lai sakārto to likumu mudžekli, kas 22 gadus, no pašiem Atmodas sākumiem, pieņemti nevis valsts, bet savējo cilvēku, klanu un partiju interesēs. Kā piemēru ņemsim to pašu celtniecību. Tā ir nozare, kur apgrozās miljoni un pat miljardi, gan no valsts budžeta, gan Eiropas fondiem. Neoficiāli pat valsts amatpersonas atzīst, ka puse no šīm fantastiskajām summām tiek nozagta, piesavināta, izsaimniekota. Par otru pusi, kas palikusi, falšu konkursu gaitā izvēlētas savējo firmas salipina kaut ko un kaut kā. Vai ne tāpēc lepnām sporta zālēm, kas sabūvētas visur, kur vietējai varai bija “blats” valdībā, jau otrajā gadā pēc nodošanas jumts ir caurs, šķobās un brūk?

Piemērus? Tos var atrast katrā novadā. Un tas notiek tāpēc, ka valdības, kādas tās bijušas, mērķtiecīgi un pakāpeniski uzlaboja būvniecības uzraudzības likumus. Piemēram, likvidējot Būvinspekciju. Tagad būvniecības kvalitāte atkarīga no tā, cik godīgs vai pērkams ir pasūtītāja izvēlētais būvuzraugs. Un vai nu īpaši jāsaka, ka naudas apguvēji ir ieinteresēti uzraudzības līgumus slēgt ar personām, kuras jau pierādījušas, ka prot pievērt acis tur, kur jāpiever. Protams, par adekvātu atlīdzību. Un ko tu daudz vari prasīt no būvuzrauga — individuālā darba veicēja?

Diemžēl arī kroņa maizē esošās inspekcijas ir ar dažādiem likumiem un noteikumiem savās tiesībās ierobežotas (likumi tām atļauj neiejaukties, neredzēt, nepiefiksēt pārkāpumus). Rezultātā...

Viens pensionēts speciālists redakcijai nesen stāstīja par to, kā Viļānos būvēja ūdensvadu. Viņaprāt, pārkāpumi tur bija tādi, ka pēc gada būs atkal jārok un jāremontē. Bet kuru gan pašvaldībā vai Latvijā tas uztrauc?!

Un lielās Rēzeknes būves, kur varētu būt darbs un maize simtiem rēzekniešu (nevajadzētu ne projām braukt, ne no valdības pārcelšanās pabalstu gaidīt)? Diemžēl...
Redakcijas rīcībā nonācis dažādu vietējo nelielo uzņēmumu saraksts, kam lielais, konkursā uzvarējušais būvuzņēmējs bija piedāvājis darbu — vest, kraut, rakt utt. Darbi veikti, bet nopelnītā naudiņa, ap 500 tūkstošiem latu, — tu-tū. Galvenais uzņēmums nemaksā un negrasās maksāt. Un Latvijas likumi tādi, ka pat caur tiesu šie mazie uzņēmumi diez vai kaut ko atgūs. (Sīkāk par to — nākamreiz.)
Tādu, lūk, valsti esam izveidojuši. Un tagad raudam: lauki tukši, Latgale tukša un vēl tukšāku to darīs pārcelšanās pabalsti.

Starp citu, Latgale gadsimtu gaitā daudzas postažas piedzīvojusi. Ne vienreiz vien to tukšojuši nežēlīgi kari, mēri un bada laiki. Pašreiz to tukšo pašu izaudzināti un pašu amatos iecelti politiķi.

...Bratuškinu Izidors, ar kuru aprunājos par politiku, satikusi kapusvētkos, allažiņ man pārmet pesimismu. “Navaidi, gon vyss nūsaregulēs. Kaidi nakryškōni te tik nav nazkod vaļdējuši. A Latgola pastōv.”

Kā saka, no Izidora mutes Dieva ausī.
 

Māra Nizinska, Rēzeknes Vēstis

Komentāri:

25. jūlijs 2012 10:22 - Rezekniete

Labi būtu,ja kāds tomēr Rēzeknē pateiktu,kur cilvēkiem meklēt un atrast darbu,jo bezdarbnieku ir vairāk kā puse no pilsētas iedzīvotājiem.

21. jūlijs 2012 15:51 - Александр Камбаров

Спасибо,т.Мара!Статья понравилась.Только читают-ли газету те,которых вы разоблачаете перед всем народом?

Pievienot komentāru {2}