Intervijas

3 jūlijs

Vārda dienas:
Benita, Everita, Verita

Horoskopi

Auns
21. marts
- 20. aprīlis

Ja vēlies mierīgi sadzīvot ar apkārtējiem, tad noteikti atturies no vēlmes pamācīt līdzgaitniekus pareizai dzīvei. Vēlamāk pievērst uzmanību paša nebūšanām, izrādīt centienus sakārtot mīlas lauciņā notiekošo. Tev šonedēļ daudz labāk padosies individuālas aktivitātes nevis kolektīvs darbs. Sevišķi labi spēsi apliecināt tie Auni, kuri saistīti ar dzīves radošo pusi, strādā reklāmas, mārketinga lauciņā.

Piektdiena
Diena
22 .. 24 C
Vakars
19 .. 21 C
Vējš
1 .. 3 m/s
Sestdiena
Nakts
14 .. 16 C
Rīts
18 .. 20 C
Vējš
.. 2 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Māra Nizinska Jaunumi Sabiedrība | 4. jūlijs 2012 | 11:46

Par "Latvenergo" tarifiem un ne tikai

rv.lv

Urrā! Jāņu nedēļa atnesusi visiem Latvijas iedzīvotājiem patiesi patīkamu ziņu: Administratīvā tiesa, izskatot vairāku privātpersonu un organizāciju sūdzības, atzinusi, ka “Latvenergo” tarifi nav pamatoti un sociāli atbildīgi.

Atgādināsim, ka jaunos tarifus Saeima pieņēma un apstiprināja 2011. gada februārī; ka tie Latvijā sacēla sašutuma cunami. Pēc Rēzeknes iedzīvotāju ierosmes visā Latvijā tika savākti simti tūkstoši parakstu “pret”. Jo kā gan drīkst celt tarifus valstij (t.i., visiem Latvijas iedzīvotājiem) piederošs uzņēmums, kas strādā ar miljonos mērāmu peļņu?!

Parakstu tūkstošus “Rēzeknes Vēstis” toreiz nosūtīja Saeimai. Saeimas valdošās koalīcijas augstās dāmas un kungi atsūtīja mums atbildes vēstules. Katra no tām — tukšvārdības un divkosības paraugs: tarifi, lūk, esot celti, domājot par valsts un tās iedzīvotāju labklājību, un viss ir likumīgi un pamatoti.

Izrādās, Āboltiņas kundze un citi toreiz valdošās koalīcijas kungi vai nu apzināti meloja, vai ir galīgi nejēgas likumības un tiesiskuma jautājumos. Tāpat kā toreiz meloja “neatkarīgais” Regulators, apstiprinot nepamatotos elektroenerģijas tarifus. Bet tieši par to, par paklausību, par pietāti pret politiķiem, bet ne tautu valdība Regulatora dāmām un kungiem maksā pasakainās algas. Lai lielais, paklausīgais Regulators varētu vieglāk visu regulēt, valdība savulaik likvidēja mazos regulatorus provincē. No Rīgas labāk esot redzams, cik Ludzā maksāt par ūdeni, bet Makarovkā par siltumu vai elektrību.

Nu tiesa nav piekritusi “Latvenergo” un Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas uzskatam, ka zemniekam par to pašu kilovatu jāmaksā vairāk. Valdības vadītājs Dombrovskis un ministrs Vilks esot šokā un spriedumu pārsūdzēšot augstākā tiesu instancē. Viņi pārliecināti, ka Latvijā taisnība vienmēr tam, kurš valdībā...

Nu ja, ka pārsūdzēs. Ir jau aprēķināts, ka paaugstinātais tarifs ļāvis “Latvenergo” gada laikā, no 2011. gada aprīļa līdz 2012. gada aprīlim, no Latvijas iedzīvotājiem, uzņēmējiem, zemniekiem papildus iekasēt 45 miljonus latu. Un, ja pašreizējais tiesas spriedums par tarifu palielināšanas nelikumību paliks spēkā, “Latvenergo” (tātad valsts) būs spiests atmaksāt elektrības lietotājiem nelikumīgi iekasētos 45 miljonus. “Tas nav iespējams, tas nav iespējams!” daiļrunīgs kļuvis Dombrovskis.

Bez tam var gadīties, ka ar 45 miljonu atmaksu nekas nebeigsies. Gluži otrādi, tas var būt sākums prasību lavīnai tiesā arī citās sfērās. Piemēram, kā tas nāk, ka Latvijas politiķu peltā un apspļaudītā Krievija mums gāzes cenas samazina, bet “Latvijas Gāze” tās ceļ un ceļ? Nabaga, nabaga “Latvijas Gāze”, kas katru gadu beidz ar miljonos skaitāmu peļņu, ar dividenžu izmaksu akcionāriem un dāsniem ziedojumiem politiķiem...

Ko un kā skaita Regulators, apstiprinot gāzes un apkures tarifus? Visi Latvijas iedzīvotāji šodien jau sakrājuši parādus par siltumu, bet valdību tas neuztrauc. Ja tiesa atstās spēkā lēmumu par elektrības tarifiem, noteikti atradīsies cilvēki, kuri iesniegs prasību atzīt par nelikumīgiem arī apkures tarifus un nepamatoto gāzes cenu pastāvīgu celšanu.

Šodien gan vēl grūti viennozīmīgi pateikt, kā beigsies šī tiesāšanās ar “Latvenergo”. Valdība, protams, spiedīs. Vai tiesneši izturēs spiedienu? Tomēr priecāsimies jau par to, ka Latvijā vēl palikušie cilvēki nav nospiesti uz ceļiem; ka ne visi mūsu varai pietuvinātās un (diemžēl) izkurtējušās inteliģences pārstāvji ēd no valdības rokas (tusējas VIP ballītēs un saietos); ka ir vēl tādi, kuri nebaidās pazaudēt darbu un tiesības rokoties ar pašu Āboltiņas kundzi vai atrādīties politisko miljonāru tusiņos.

Šie, vēl nenopirktie, protestē, kritizē, tiesājas ar valsti. Atcerēsimies, vecākās paaudzes inteliģences pārstāvji iesūdzēja tiesā to pašu Dombrovski par melošanu, par manipulēšanu ar likumiem. Un panāca, ka netaisnīgais likums par pensiju “apcirpšanu” pēc tiesas lēmuma bija jāatceļ, bet nelikumīgi ieturētā nauda jāatmaksā. “Latvenergo” nelikumīgo tarifu noprotestēšana ir nākamais solis šajā virzienā. Dievs dos, būs vēl arī citi soļi. Jācer, ka dziedošā, paklausīgā un politiķu krāptā un muļķotā tauta sāk mosties, lai sevi aizstāvētu. Jo cik tad var skatīties, kā pašu ievēlētie vadoņi zog, melo un šmaucas.

Paldies Dievam, ka mūsu lielie reformētāji no tiesiskuma koalīcijas vēl nav ķērušies pie pamatīgas tiesu reformēšanas. Pārmaiņas šajā sistēmā droši vien vajadzīgas, jo nav pareizi, ka tiesas procesi velkas gadiem ilgi. Tomēr pagaidām tiesas Latvijā ir vienīgais instruments, ar kuru politiķi nevar manipulēt, kā viņiem tīk. Ja arī šai instancei politiķi piesies savus raustāmos diedziņus... Nav izslēgts, ka mēģinās, lai galīgi un pilnīgi apcirptu tautas tiesības iebilst, kaut ko teikt. Nupat Saeimas vairākums draudzīgi atņēma tautai tiesības ierosināt likumus. Bet referenduma ierosināšanai turpmāk būs jāsavāc (par savu naudu) nevis 10 000 parakstu, kā līdz šim, bet 150 000. Tas, protams, nav reāli. Tautai pateikts: stāvi pie ratiem un klusē! “Ja jūs, tauta, neesat ar mums, jūs esat antipatrioti. Bet, ja esat antipatrioti, tad klusējiet un klausieties, ko saka vienīgie tiesiskie vienotie zaķi, vilki un lācīši.

Starp citu, tur, augšā, briest jauns šmugulis ar vienīgās valsts bankas — Hipotēku un zemes bankas — steidzīgu pārdošanu. Dienu pirms Līgo Saeimas vairākums vieglu sirdi nobalsoja par 25 miljonu budžeta latu uzdāvināšanu šai bankai — pamatkapitāla palielināšanai... Bet par to sīkāk — nākamreiz.

Māra Nizinska, Rēzeknes Vēstis

Pievienot komentāru