Intervijas

3 jūlijs

Vārda dienas:
Benita, Everita, Verita

Horoskopi

Lauva
23. jūlijs
- 23. augusts

Zvaigznes iesaka nedaudz kritiskāk izvērtēt sadarbības partneru piedāvājumus, tā kā tie var izrādīties ne līdz galam pārdomāti, slēpt sevī zemūdens akmeņus. Pareizāk rīkosies tie Lauvas zīmes pārstāvji, kuri pieturēsies pie labi zināmām, pārbaudītām vērtībām un atturēsies no nevajadzīgiem eksperimentiem. Finansiālajā plānā nav izslēgti negaidīti pavērsieni, proti, vari saskarties gan ar pēkšņiem izdevumiem, gan tikt pat negaidītām iespējām papildus nopelnīt.

Piektdiena
Diena
22 .. 24 C
Vakars
19 .. 21 C
Vējš
1 .. 3 m/s
Sestdiena
Nakts
14 .. 16 C
Rīts
18 .. 20 C
Vējš
.. 2 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Māra Nizinska Jaunumi Sabiedrība | 29. marts 2012 | 19:34

Māra Nizinska: "Vēss skatījums uz karstu tēmu"

Izmisums — šis vārds visprecīzāk raksturo rēzekniešu noskaņojumu, saņemot februāra rēķinus par apkuri. No mūsu pensijām un algām tos nav iespējams samaksāt. Vientuļa māmuļa saka: “Ietaupīt vairs nekādi nevaru.” Jau tā viss viņas dienas uzturs ir vārītu griķu paciņa, kas sadalīta trijās daļās — brokastīm, pusdienām un vakariņām. Kā iztikt, kā samaksāt rēķinu?

Amatpersonu skaidrojumi vairāk skaidrības nevieš. Īpaši tāpēc, ka šīs amatpersonas vienmēr atradīs argumentus, lai pierādītu, ka mēs paši vien esam vainīgi. Negribam uzņemties kredītu nastu, liekam šķēršļus jaunu skaitītāju uzstādīšanai, nevēlamies siltināt mājas. Iznāk, iedzīvotāji vainīgi, ka netiek pildīti ne pirmsvēlēšanu solījumi, ne tie, ko amatpersonas nesen tik dāsni bārstīja televīzijā, radio, oficiālos un “kabatas” preses izdevumos.

Jā, ir mēģināts rast kaut kādu izeju. Domē sarīkota māju pārvaldnieku un vecāko sapulce. Apmainoties domām, cilvēki mēģināja noskaidrot cēloņus un rast iespēju novērst vismaz dažus faktorus, kas ietekmē tarifu pieaugumu. Kritikas lavīna gāzās pār “Namsaimnieku”, kas pārvalda lielāko daļu pilsētas dzīvojamo namu. Diemžēl parunāja un izklīda. Bet viena avīze atskaitei par sapulci likusi virsrakstu “2,5 stundas cilvēciskas “sāpes””. Tieši tā, vārds “sāpe” — pēdiņās. Sak, nav tā nekāda sāpe, paši vien vainīgi.

Starp citu, tāds ir arī amatpersonu oficiālais viedoklis. Pustukšo māju iedzīvotāji vainīgi, ka namu apsaimniekotājs ir nepraša vai naudas šķērdētājs? Ka iedzīvotājiem jāuztur liels papīru rakstītāju štats, bet apsaimniekošanai naudas nepietiek?

“Atceros, kritizējām, protams, ne bez iemesla, iepriekšējo “Namsaimnieka” vadītāju. Taču viņš tomēr bija speciālists. Un, salīdzinot ar pašreizējiem speciālistiem, arī atsaucīgs cilvēks. Ne reizi vien pats kopā ar atslēdzniekiem meklēja cēloni, kāpēc apsarmo stūri vai kāpēc vecie skaitītāji tik dīvaini rāda (starp citu, daudzi siltummezgli tolaik tika modernizēti par “Namsaimnieka” naudu),” pēc sapulces domē pārdomās dalījās kādas mājas vecākais. Tagad to vien dzird: ņemiet kredītu, siltiniet!

Siltināt varbūt arī vajag, taču jauni kredīti rēzekniešiem vairs nav pa kabatai. Tāpat jau parādos līdz ausīm, putru bez aizdara strebj. Bet arī bez kredītiem var daudz ko izdarīt, ja vien būtu vēlēšanās ņemt vērā cilvēku viedokli.

Kāda Pulkveža Brieža ielas nama iedzīvotāji nolēma ietaupīt naudu — atteicās no cirkulācijas, dažiem citiem pakalpojumiem. Un tiešām ietaupīja, lai varētu nomainīt logus kāpņu telpā un varbūt arī nosiltināt bēniņus. Taču “Namsaimnieks”, nepajautājot viņu viedokli, sakrāto naudu iztērēja, uzstādot kāpņu sekcijās metāla durvis...

Vārdu sakot, tāpat kā citur, arī Rēzeknē deputāti īpaši necenšas meklēt cēloņus, kāpēc siltums tik dārgs. Vieglāk taču pateikt: paši vainīgi vai kārtējo reizi aicināt iedzīvotājus ņemt kredītus un taupīt.

Aicināt taupīt, protams, var, taču labāk būtu, ja paši domnieki rādītu piemēru. Diemžēl tiek darīts otrādi. Vai tad ne no tās naudas, ko sirmā māmuļa tērē par siltumu, tiek maksāta pieklājīga alga deputātam Sediham par darbu “Siltumtīklos”? Un alga domes īpašajam pilnvarotajam kapitāla turētāja pārstāvim “Siltumtīklos”? Šie simti latu droši vien arī tiek iekļauti tarifā. Un kredīti, ko iepriekšējās un pašreizējā dome ņēmušas dažādām tā arī neveiktām rekonstrukcijām?

Grūžam miljonus (arī kredītā ņemtos) “karandašos” un olimpiskajās celtnēs, bet taupām uz veco ļaužu rēķina. Vientuļai sievietei, kara veterānei, atteikts apkures pabalsts, jo viņas pensija noteikto nabadzības līmeni pārsniedz par... astoņiem santīmiem. Nezinu, kurš konkrēti pieņēma šo lēmumu atteikt. Taču šis fakts daiļrunīgi raksturo mūsu ievēlētos paēdušos, pašapmierinātos kungus un ierēdņus, kurus viņi sev atlasījuši. Un vai nu šī sieviete vienīgā ieskaitīta bagātajos, kas to astoņu santīmu dēļ nav domes atbalsta cienīgi?

Runā, ka sevišķi neapmierinātajiem esot apsolīta kompensācija — brīvbiļete Olimpiskā centra vai “Karandaša” apmeklējumiem. Protams, ja šie objekti tiks uzcelti.

Māra Nizinska, Rēzeknes Vēstis

Pievienot komentāru