Intervijas

8 jūlijs

Vārda dienas:
Ada, Adele, Antra

Horoskopi

Vērsis
21. aprīlis
- 20. maijs

VĒRSIS Nevajadzētu ļaut neuzmanībai vai paviršībai radīt liekus kavēkļus. Jo īpaši piesardzīgam vajadzētu būt finansiālajos jautājumos. Saskarsmē ar apkārtējiem būsi draudzīgs un dzīvespriecīgs, kas vairos iespējas gūt jaunus paziņas, domubiedrus. Kopumā nedēļa vairāk piemērota radošu ieceru īstenošanai, kontaktu dibināšanai, dažādu kursu, semināru apmeklēšanai. Brīvdienās alksi pēc otrās pusītes sabiedrības.

Otrdiena
Diena
18 .. 20 C
Vakars
15 .. 17 C
Vējš
3 .. 5 m/s
Trešdiena
Nakts
13 .. 15 C
Rīts
14 .. 16 C
Vējš
2 .. 4 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Māra Nizinska Jaunumi Politika | 2. februāris 2012 | 21:29

Māra Nizinska: “Ai, kai grībīs, navar pacīst”

rv.lv

Nu “navar pacīst” zaļie zemnieki sēdēšanu opozīcijā — bez ministru portfeļiem, bez treknām vietām padomēs un aģentūrās. Kādu laiku visa ZZS frakcija sēdēja klusiņām, ķepiņas uz augšu pacēlusi, sak, nu paskatieties, cik mēs esam labiņi, jebkurā brīdī gatavi pievienoties valdošajiem.

Pie pirmās izdevības janvāra vidū viņi aktivizējās, lai pierādītu, ka ir īsteni patrioti. Ne zemākas proves “Vienotība”. Tieši ZZS frakcija nāca klajā ar priekšlikumu ierakstīt Satversmē, ka tautas nobalsošanai nevar nodot likumprojektus vai grozījumus, kas “nav pieļaujami demokrātiskā sabiedrībā vai apdraud Latvijas nacionālas valsts pamatus”.

Nu Saeimas komisijas spriedīs, papildinās vai viļās šo priekšlikumu un mēģinās bīdīt to Latvijas pamatlikumā.

Zinot mūsu politiķu augsto tikumību, var prognozēt, ko viņi gribētu ierakstīt valsts pamatlikumā nepieļaujamu Latvijas demokrātiskajā sabiedrībā. Dzird, ka par tādu nepieļaujamu varētu atzīt tautas tiesības atlaist Saeimu: padomā tik, salasās visādi pāķi un iedod simts visgudrajām galvām vilka pasi! Un kāpēc neaizliegt ar likumu visādas parakstu vākšanas kampaņas? Ko viņi, t. i., vēlētāji, iedomājas un gražojas: te viņiem tas nepatīk, te vēl kas. Vai bija smuki rīkot tādu trādirīdi , piemēram, parakstu vākšana pret NATO radaru? Fui, kāds kauns lielo aizokeāna draugu priekšā! Atgādināšu, ka parakstus toreiz savācām lielā daudzumā, un “Latvijas ceļa” valdībai bija neērti aiznest visus papīrus uz tualeti. Bet, saka, grūts ir tikai sākums. Aiznesa, izmeta mapes. I ne čiku, ne grabu.

Vēl viens nepatīkams moments bija ar parakstiem pret elektrības tarifu paaugstināšanu. Pat Vācijas prese apgaismoja šo Latvijas iedzīvotāju aktivitāti. Tādēļ Āboltiņas kundze mapes ar parakstiem ne tikai žēlīgi pieņēma, bet pat atbildes vēstuli uzrakstīja. Taisnojās, ka tarifu necelšana apdraudot Latvijas neatkarību. Domāju, ka Āboltiņas kundze līdz šim ar nepatiku atceras, viņai bija jātaisnojas kādu tur latgaliešu un pat (ak šausmas!) nepilsoņu priekšā.

Un, lūk, atrasta izeja: visādas parakstu vākšanas kampaņas var atzīt par Latvijas pamatus graujošām un tādu atziņu ierakstīt Satversmē.

Bet, lai tāda tautas tiesību apcirpšana Eiropai pārāk nekristu acīs, jāiedod vēlētājiem arī kāds burkāns. Necik sen Saeima nāca klajā ar paziņojumu, ka turpmāk (nevar īsti zināt, kad) tautai tomēr varētu tikt piešķirtas tiesības vērsties Saeimā ar likumdošanas iniciatīvu. Savāks 10 tūkstošus parakstu, piemēram, pret Vilka — Dombrovska likumu aizliegt ievest Latvijā no Krievijas zāles vai benzīnu, un būs deputātu kungiem šī iniciatīva oficiāli jāapspriež. Lai tā tomēr nenotiktu, jau pagājšnedēļ deputātu kungi un kundzes nāca klajā ar paziņojumu, ka ne katra tautas iniciatīva varot būt laba, dažas varētu apdraudēt valsts pamatus. Piemēram, tāds apdraudējums varētu būt prasība mainīt Vēlēšanu likumu. Tāpēc Saeima domā, ka turpmāk parakstus zem visādiem pieprasījumiem drīkstēšot likt tikai pilsoņi. Piebildīsim, ka nodokļus no nepilsoņiem, arī Saeimas uzturēšanai, valsts iekasē. Bet tās arī ir visas viņu tiesības.

Nav grūti paredzēt, kāds liktenis sagaida arī tās vēstules, ko valdībai un Saeimai nosūtīja (vai vēl grasās sūtīt) Rēzeknē nesen notikušā Latgales protesta dalībnieki.

Starp citu, finanšu ministrs Andris Vilks teicis, ka valdība iebilst nevis pret Krievijas preču ievešanu, bet gan pret to pārdošanu Latvijā. Nu tad lai valsts cīnās pret apjomīgo tirgošanu, ko veic tā saucamie “legālie”, valdības struktūru piesegtie kontrabandisti! Lai cīnās pret tiem, nevis pret pierobežas zemnieku, kurš ziemā parasti sarūpē Krievijas degvielu lauku darbu sezonai. Viņam kā zemniekam, kurš ražo sev, nevis tirgum, mīļā Latvijas valsts nav paredzējusi akcīzes nodokļa atlaides dīzeļdegvielai. Jāpērk tā, kāda ir, — par vienu latu litrā. Naudas viņam nav, un viņš spiests vai nu atstāt zemīti neapstrādātu vai pārdot zviedriem.

Tāda, lūk, zemnieka problēmiņa, ko valdībai nav laika risināt. Kas par to, ka ārzemnieki Latgalē izpērk zemi. Šonedēļ gan par šo problēmu runājis arī latgaliešu cilmes deputāts Ilmārs Latkovskis (VL-TB/LNNK). Savā intervijā avīzei “Neatkarīgā” viņš nepiekrita, ka nekas nav darīts, lai vietējie cilvēki spētu apstrādāt zemi, atrast darbu un kaut kā izdzīvot Latvijā...

KUR TAD IR TAS INSTRUMENTS?

Briselē un Berlīnē pašreiz tiek izstrādāts jaunais ES līgums, kas, pēc neatkarīgu speciālistu domām, ievērojami apcirps dalībvalstu suverenitāti. Līguma teksts gan vēl esot noslēpums, bet mūsējie politiķi, kā arī Latvijas deputāti Briselē jau karsti iestājas par šī līguma parakstīšanu. Bez apspriešanas. Noteikti un uzreiz. 2004. gads, kad Latvijas emisāri steigā parakstīja iestāšanās līgumu, mūsu politiķiem neko nav mācījis. Un nav jau arī viņiem nekādas vajadzības kaut ko mācīties. Zināms tak, ka latviešu tauta par taisnīgāku ES fondu sadali ielās neies. Tāda mentalitāte. Tauta gan vēl cer, ka tās tiesības un taisnīgumu Briselē aizstāvēs politiķi, arī eirodeputātu kungi un kundzes. Tikai, domāju, tās ir veltas cerības. Viss, uz ko līdz šim mūsu pārstāvji Briselē bijuši spējīgi, ir nebeidzami mēģinājumi iežēlināt kolēģus par latvju tautas sūro un grūto vēsturi. Deputātu kungi Briselē aizņemti un no turienes droši vien neredz, ka Latvija paliek aizvien tukšāka, ka te tūkstoši bērnu ir analfabēti un pusbāreņi, jo vecāki vergo ārzemēs; ka te aizvien mazāk iedzīvotāju reģionu pilsētās un aizvien vairāk tukšu ciemu laukos.

Zatlera, Dombrovska, Dzintara tiesiskā koalīcija valdības deklarācijā ierakstījusi: “Ilglaicīgu negatīvo ekonomisko, sociālo un demogrāfisko tendenču kopuma pārvarēšanai Latgales reģionā ieviesīsim īpašu vidēja termiņa attīstības instrumentu (!!!), nodrošinot ekonomikas attīstību un investīciju piesaisti.”

Nesaprotami, bet skaisti, vai ne? Tikai kur ir un kā izskatās šis instruments?

PAR SOLVITAS ŠTĀTI UN...

Satversmes tiesa šonedēļ apstiprinājusi, ka tautai tomēr ir tiesības rīkot 18. februāra referendumu. Tiesības ir. Tikai vai nākamajā un aiznākamajā gadā būs, kas balso? Valdības struktūras ar lielu nokavēšanos kautrīgi paziņojušas tautas skaitīšanas rezultātus, kaut gan labi zina patiesību: nav vairs Latvijā to divu miljonu, kuri it kā esot saskaitīti. Bet vai mēs jūtam kaut kādu satraukumu valsts pārvaldes komandā?

Šonedēļ, piemēram, politiķus apkalpojošie mediji daudz vairāk bija nodarbināti ar Solvitas jauno štāti: gan avīzes, gan internetportāli jūsmoja par to, cik labi viņai piestāv Latvijas hokeja komandas vamzis Latvijas krāsās. Var paredzēt, ka arī citas mūsu skaistās politiķes un politiķi kādu laiku būs aizņemti, piemeklējot sev kādu neparastu tērpu. Starp citu, Sandra Kalniete jau esot atradusi un pa Briseles gaiteņiem un kabinetiem staigājot krekliņā ar Jūlijas Timošenko attēlu (tā cīnoties par ukraiņu politiķes atbrīvošanu no cietuma). Dzirdēts, ka Zatlera padomniece Sandra Kukule, kura nu būšot iecelta ļoti naudīgā ostas padomes locekles amatā, pasūtījusi aproci ar sudrabā kaltām Zatlera galviņām. Vienīgi visulatvijiešu jaunskungiem un jaunkundzēm jāgaida pavasaris, jo viņiem vislabāk piestāvot staigāšana puskailiem (ja atceramies, kā viņi pie Saeimas pieprasīja Abrenes pievienošanu Latvijai).

Savukārt Dombrovskim Čepāne varētu noadīt svīteri ar tā lāča attēlu, kas nelegāli ienācis no Krievijas un klīst pa Katlešu mežiem.

Politisko tērpu modes šoviem galvaspilsētas medijos ir liela piekrišana. Visi skatās, apspriež, meklē jaunas idejas jauniem tērpiem. Runā, ka arī daži Latgales deputāti iesaistījušies.

Nu, nu, ka tik neiznāk tā: kamēr politiķi Rīgā izrādīsies, Latvijā vispār vairs cilvēku nepaliks. Būs jāved iekšā no Lībijas, Sīrijas vai Turcijas. Un jāmaina mode. Cepures vietā galvā jāmauc parandža.

Māra Nizinska, "Rēzeknes Vēstis" galvenā redaktore

Komentāri:

14. februāris 2012 16:14 - Anatolj

Vse mi prekrassno ponimaem,cto tvoritsja v nashej strane.A cto daljshe?Dumaju pora na barikadi,mozet pora prosipatjsja?Praviteli v sokolade,a narod vsje daljshe v beznu...

11. februāris 2012 11:46 - skolotājs

-jurs, -jānis. Nepilngadīgajiem vēl jāmācās saprast.

8. februāris 2012 23:55 - jurs

Vai tieshaam shiis slimaas tanetes rakstus jaapublicee arii sheit??

7. februāris 2012 14:41 - jānis

pensionāru pulciņš Jūs sen jau gaida ;)

Pievienot komentāru {4}