Intervijas

8 jūlijs

Vārda dienas:
Ada, Adele, Antra

Horoskopi

Ūdensvīrs
21. janvāris
- 18. februāris

Šī nedēļa nav pati piemērotākā, lai uzsāktu jaunus projektus vai dotos ārzemju braucienos. Daudz labāk padosies labi zināmi, ierasti darbi, visdažādāko formalitāšu kārtošana, birokrātiskās lietas. Ja nepieciešams, vari apmeklēt valsts iestādes, pievērsties ar grāmatvedību, dzīves organizatorisko pusi saistītajam. Attiecību jomā tieksies pēc lielākas brīvības, nelabprāt uzņemsies jaunas saistības.

Otrdiena
Diena
18 .. 20 C
Vakars
15 .. 17 C
Vējš
3 .. 5 m/s
Trešdiena
Nakts
13 .. 15 C
Rīts
14 .. 16 C
Vējš
2 .. 4 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Māra Nizinska Jaunumi Politika | 21. novembris 2011 | 08:22

Māra Nizinska: "Zem likumīga jumta"

rv.lv

Iepriekšējā nedēļa Latvijā daudziem grāmatu mīļiem pagāja Lato Lapsas jaunā izdevuma zīmē. “Cits ķēkis. Zem likumības jumta” — tādu nosaukumu žurnālists devis grāmatai. Rēzeknē to dabūt pagrūti, Rīgā izķēra pāris dienās. Tas ir vairāk nekā 300 lappušu biezs, ar dokumentiem pamatots stāstījums par to, kā mūsu ļoti demokrātiskajā un tiesiskajā valstī darbojas policija, knabi, sabi un citas līdzīgas oficiālas, neoficiālas, slepenas un ne ļoti slepenas, it kā Satversmi un mūs visus sargājošas iestādes.

ir grāmata par to, tiek fabricētas lietas par cilvēkiem, kuri šiem dienestiem kļuvuši neērti; tiek neitralizēti cilvēki, kuri slepeno dienestu darboņiem traucē kampt, izspiest naudu, īpašumus vai citus labumus. Tas ir stāsts par to, savtīgu mērķu labā šo iestāžu ierēdņi sadarbojas ar kriminālo pasauli, pasūta neērtu cilvēku uzspridzināšanu, noklausās privātas sarunas, lai pēc tam varētu šantažēt, brīvi aizņemas policijā norakstītu automašīnu numura zīmes...

Šādu un līdzīgu darbu piesegšanai specdienesti laiku pa laikam sarīko teatralizētus aizturēšanas šovus (Lembergs, Miķelsons u. c.). Līdz notiesāšanai šīs skaļās lietas nenonāk, bet pamatīgs dūmu aizsegs radīts. Aizsegs, kas dara tautai neredzamus “godīgo” tiesībsargu darījumus ar kriminālo naudu, piesedz banālu zagšanu (lielas naudas pazušana KNAB), neērtu amatpersonu novākšanu (tiesnesis Laukroze), uzmet plīvuru kontrabandas darījumiem, kas notiek ar slepeno dienestu un augstu amatpersonu atbalstu.

Grāmatu pārstāstīt nav iespējams. To vajadzētu izlasīt, lai arī mums, provincē dzīvojošiem, būtu skaidrs, ka Latvijas pašreizējā modeļa demokrātija diemžēl sapuvusi no galvas līdz astei; ka par ikdienišķu parādību tiek uzskatīta prokurora korumpētība; ka aiz rokas pieķertais muitnieks, kurš regulēja kontrabandas straumes, arī netika notiesāts, un viņš, šo plūsmu piesedzējs, atkal strādā uz robežas.

Fakti, kas atrodami grāmatā, visdrīzāk Latvijā maz ko mainīs. Tikai patiesi demokrātiskā valstī tāda veida dokumentāras atklāsmes varētu izsaukt demisiju lavīnu. Mūsu “tiesiskās” koalīcijas partijas pat aci nepamirkšķināja. It nebūtu dienas gaismā celti te 20 gados saražotie netīrumi.

Un tomēr grāmata ir nenovērtējama, jo apliecina: ir, ir vēl Latvijā cilvēki, kuri uzdrīkstas lietas saukt īstajos vārdos, uzdrīkstas runāt patiesību.

Diemžēl tādu nav daudz. To inteliģences paaudzi, kas prata saglabāt tautai svarīgas atziņas un vērtības pat skarbajos kara, pēckara un padomju stagnācijas laikos, šodien nomainījusi jauna. Paaudze, kurai jau no bērna kājas iestāstīts, ka galvenais uzdevums dzīvē ir jebkuriem līdzekļiem piepildīt savu maku, nodrošināt komfortu. Ar spurainību un runāšanu varai pretī to nesasniegt. Tāpēc jau darām tikai to, kas izdevīgi. Ja ir iespēja tikt pie naudas, var sēdināt cietumā nevainīgos, var rīkot danču svētkus, riskējot ar to dalībnieku veselību un pat dzīvību ( tas bija nesenajos Skolēnu dziesmu svētkos)...

Un galvenais — tieši inteliģence zaudējusi drosmi runāt patiesību, saukt lietas īstajos vārdos. Vai inteliģence jel kādā veidā ir paudusi sašutumu par to, ka Latvijas politiķi šķiro cilvēkus pareizajos un nepareizajos? Ka kultūru un literatūru atkarībā no tautības vai mēles iedala pirmajā un otrajā šķirā? Vai kāds inteliģents ir pacēlis balsi pret totālo, cara laiku ohrankas cienīgu iedzīvotāju kontroli? Nav taču noslēpums, ka, piemēram, pirms izsniegt cilvēkbērnam pirmo Latvijas pilsoņa pasi, tiek veikta radurakstu pārbaude piecās paaudzēs. Tikai tāpēc, ka pilsoņa pases pretendents runā krieviski.

Mūsdienu politiski angažētajā literatūrā pieņemts bieži, vietā un nevietā, pieminēt, cik slikti bija dzīvot tajos, padomju laikos, kad trūka brīvības. Nu, , ar iespēju brīvi paust savu viedokli bija bija, bet tie, kuri gribēja, to pauda. Savukārt tagad mums ir demokrātija. Urā, urā! Bet parādiet man vienu inteliģentu, kurš, piemēram, atklāti pateiktu mūsdienu kaut vai pašvaldības kungiem, ka izkropļot pilsētas vēsturisko centru, to pašlaik dara Rēzeknes vadība, ir noziegums. Noziegums pret pilsētas vēsturi, pret tām paaudzēm, kas šo centru veidoja, ieguldot savu darbu, savus grūti pelnītos santīmus vai pēckara skopās kapeikas. Un to visu mēs ļaujam itin viegli iznīcināt? Atbrīvošanas aleja pārvērsta par autoštrāsi, tās zaļais tērps barbariski ar saknēm iznīdēts, bet “Māras” piemineklis noslēpts aiz melnu monstruluksoforu meža. Rēzeknieši iet garām, skatās, šausminās, pārrunā. Virtuvē, savējo lokā.

Bet visbriesmīgākais tomēr ir tas, ka analfabētu uztieptajam un īstenotajam projektam klusējot piekritusi inteliģence, mūsu sabiedrības krējums, pilsētas arhitekti, kultūras nodaļu vadītāji, pilsētā dzīvojošie mākslinieki, vēsturnieki un, protams, deputāti. Viņi klusē un ne jau tāpēc, ka neredz, nesaprot.

Bet gan tāpēc, ka mūsdienu demokrātiskajā Latvijā cenzūra ir stiprāka un izsmalcinātāka par to, kas bija cara un padomju laikos. ir naudas cenzūra. Vaukšķēsiizdzīs tevi no domes, atņems amatu, algu, piemaksas...

Rēzeknieši, ne tikai krievi, bet arī latvieši, šodien diezgan aktīvi ejot parakstīties. Par otru valsts valodu? , ne tikai. Šis referendums ir legāla iespēja kaut protestēt pret faktisko vienkāršā cilvēkalatvieša, poļa, krievabeztiesiskumu. Beztiesiskumu valstī, kas sevi sauc par demokrātisku un tiesisku.

Māra Nizinska, "Rēzeknes Vēstis"

Komentāri:

22. novembris 2011 19:09 - Людмила

Мара, респект. Сила в Правде! Деньги даны человеку, как испытание., как и слава, и власть. Эта цивилизация испытаний не выдержала. Пожинает Небо Плоды наших следствий. Сейчас прочла комментарии в латышском Делфи, смелые, резкие протесты. Просыпается общество Богатая Европа бурлит, а бедная Балтия молча стонет. Я предлагаю создать в Латгалии комитет неповиновения Желаю Вам всех благ.

21. novembris 2011 12:27 - Коллега

Браво, Мара! Есть женщины в наших селеньях....

Pievienot komentāru {2}