Intervijas

23 oktobris

Vārda dienas:
Daina, Dainida, Dainis

Horoskopi

Jaunava
24. augusts
- 23. septembris

Panākumos lielu nozīmi spēlēs saskanīgas attiecības ar kolēģiem, priekšniecību. Tev var tikt uzticēti jauni pienākumi, kurus uztversi kā sava veida izaicinājumu. Pat, ja nonāksi saspringtākās situācijās, lieliski spēsi noorientēties un pieņemt pareizos lēmumus. Ģimenes lietās var valdīt neliels haoss, nenoteiktība. Lielākoties tas būs pamatojams ar tavu mainīgo garastāvokli un dažkārt pārlieku principiālo nostāju. Zvaigznes iesaka būt draudzīgākam, iejūtīgākam pret partneri.

Ceturtdiena
Diena
13 .. 15 C
Vakars
13 .. 15 C
Vējš
5 .. 7 m/s
Piektdiena
Nakts
11 .. 13 C
Rīts
10 .. 12 C
Vējš
4 .. 6 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Māra Nizinska Jaunumi Politika | 11. decembris 2015 | 18:45

Kā tas mūsu valstiņā ierasts

rv.lv

Klusais gadalaiks rudens šogad nav ne kluss, ne mierīgs. Turcijas un Krievijas sadursme Sīrijā, grozi kā gribi, ir NATO konflikts ar otru nometni. Turpinās karš citās Tuvo Austrumu zemēs. Visspilgtākais apliecinājums tam — bēgļu straumes, kas piestās arī Latvijā. Eiropas nodokļu maksātājiem bēgļu izmitināšana no makiem un kontiem izņem un izņems jūtamas summas. Toties simtreiz jūtamākas summas no ES kopējā maka ieplūstot Turcijas biznesmeņu kontos, jo tieši Turcija bēgļu straumes regulē, pat apgādā ar līdzekļiem nokļūšanai Eiropā.

Vai Brisele to nezina? Zina, bet Turcija ir NATO valsts, un savējais, lai arī slikts, paliek savējais. Savējais, ja pat iekļuvis kādā ķezā, tiek izvilkts un atmazgāts. Par Eiropas, tātad arī Latvijas nodokļu maksātāju naudu…

Starp citu, ieskatoties Latvijas nākamā gada budžetā, ko nupat pieņēma Saeima, katrs nodokļu maksātājs mūsu valstiņā drīkst sev paglaudīt galviņu: katrsgan tantiņa, kurai no pensijas atvelk nodokli, gan ģimene, kurai no nākamā gada 1. jūlija būs krietni dārgāk jāmaksā par visādu “namsaimnieku” pakalpojumiem. Kļūs dārgāks benzīns. Ja baba Ļoņa gribēs, lai kaimiņš aizved pie daktera, viņai būs jāmaksā dārgākjūtami pieaugs benzīna cenas. Vismaz pensionāriem daudzi braucieni kļūs nepieejami. Tie divi trīs eiro, ko pēc lielas pensionāru šūmēšanās viņiem nesen pie pensijām pielika, ļaus viņiem nopirkt vien par pāris biezpiena paciņām vairāk. Pensionārus Latvijas valdība no sākta gala uzskatījusi par slogu. Kaut gan, kad valstī bija krīze, kad Valsts kasē bija caurums, kur naudu ņēma premjers V. Dombrovskis? Pareizi. Apcirpa pensijas.

Tas pats notiek pašreiz, tikai rafinētāk, slīpētāk. Būtībā nekas nav mainījies kopš Dombrovska laikiem. To sevišķi labi varēja saredzēt, sekojot līdzi valsts budžeta sastādīšanas procesam.

Starp citu, šo procesu mēģināja ietekmēt pedagogi, sarīkojot Vislatvijas streiku. Ko panāca? Ja 1995. gadā pēc skolotāju protesta akcijas demisionēja izglītības ministrs Jānis Vaivads, bet 1999. gadā — Silva Golde, tad šogad pedagogu lielais streiks konvertējās… algas pielikumā ministrei Mārītei Seilei 800 eiro apmērā.

“Sprogaināk” nākamgad dzīvos arī pārējie ministri un citas valsts amatpersonas. Saeimas Budžeta un finanšu komisija piekritusi labot likumu, ar ko noteiktas valsts amatpersonu algas. Ja līdz šim ministram par kolēģa aizvietošanu piemaksāja 30 procentus no aizvietojamā algas, tad turpmāk piemaksās 50 procentus. Tādas pašas likmes noteiktas valsts sekretāru aizvietotājiem. Tikai šis punkts augsto ierēdņu algām no nākamā gada budžeta izņems papildus 740 000 eiro. Tā ierakstīts budžetā, ko nupat pieņēma Saeima.

Vispār 2016. gada budžetā ir daudz “pārsteidzošu” skaitļu un faktu. Tik pārsteidzošu, ka parastajam nodokļu maksātājam varbūt pat būtu labāk par tiem nezināt. Bet īlenu maisā nenoslēpsi. Lai kā centās valdošā partija, tā tomēr nespēja noslāpēt skandālu sēriju ap parādos iestigušo kompāniju “AirBaltic”. Viens no skandāliem — jaunu pasažieru lidmašīnu iepirkums, kam paredzēts miljards eiro. Kas par to, ka Kanāda Latvijai domātos “bombardierus” vēl nav pa īstam pat sākusi ražot, bet Kanāda — savējais čoms, kuram nav žēl atdot miljardu par neizmēģinātām lidmašīnām. Vai tās būs drošas? Nav jēgas par to šobrīd domāt. Galvenais — “rezervēt” naudiņu. Ja Kanāda neuzbūvēs; ja lidmašīnas nebūs drošas, tā būs jau citas valdības galvassāpe. Tagadējo valdošo galvenais uzdevums — “uzvārīties” šodien uz tuvāko gadu iepirkumu rēķina.

Par “uzvārīšanos”. Pēdējos desmit gados valdības, kas ir kauls no “Vienotības” kaula un miesa no “Vienotības” miesas, “uzvārīšanās” mākslā ir nepārspējamas. Sava veida rekordistes. Piemēru daudz, sīkāk apskatīsim tikai vienu. Ir jābūt īpašam specam, lai legāli nozagtu un sabāztu savējo čomu kabatās simtus tūkstošu eiro… ar tualetes papīra palīdzību.

Lūk, Ekonomikas ministrija izstrādājusi un Ministru kabinets 23. novembrī atbalstījis noteikumus, kur ierakstīts, ka nopietna apdraudējuma (t. i., kara) gadījumā valsts iedzīvotājus nodrošinās… ne ar pārtiku, bet gan katram pieaugušam iedzīvotājam izsniegs četrus tualetes papīra ruļļus un mitro salvešu paku. Tas nav joks, nopietni. Šo tualetes papīra plānu sīki izpētījis žurnālists Juris Paiders. Tiklīdz plāns ir pieņemts, Ministru kabineta uzdevumā kāda struktūra izsludina iepirkumu par ļoti pieklājīgu summu. MK pieņemtajā dokumentā teikts, ka apdraudējuma gadījumā katrs Latvijas iedzīvotājs vecumā no 18 gadiem tiks nodrošināts (uz valsts rēķina) ar ziepēm, zobu pastu, zobu birsti, mitrajām salvetēm, četriem tualetes papīra ruļļiem, diviem papīra dvieļu ruļļiem, pieciem mitrumizturīgiem plastikāta maisiņiem, mitrumizturīgu apmetni, maiņas apģērbu un apaviem, gaismas avotu ar baterijām, vienreiz lietojamu galda piederumu komplektu 60 reizēm, radioaparātu, divām šķiltavām vai 10 sērkociņu kastītēm, 20 sausā spirta tabletēm un 10 svecēm.

Lūk, kā Latvijas valdība rūpējas par mums, pasaules galu gaidot. Tikai nesteigsimies līksmot, jo tā ir eleganti izdomāta krāpnieciska iepirkumu shēma. Tā kā runa ir par valsts drošības programmu, viss, kas saistīts ar šo iepirkumu, būs slepens. Un tauta neko īsti neuzzinās. Toties iepirkumu konkursa “uzvarētāji” parakstīsies par preču piegādi kara gadījumā. Bet tā kā kara nav, viņi pieprasīs maksāt par to, ka pasūtītās preces “uzglabās”. Un valsts maksās — “par līguma slēgšanu saistībā ar atliktajām pirmās nepieciešamības preču piegādēm”. Tas nozīmē, ka savējiem uzņēmējiem katru gadu, līdz brīdim, kad sāksies karš, valsts pārskaitīs 12 miljonus eiro gadā.

Tā turpināsies, līdz pasaules gala gaidas tiks atceltas. Miera laikā par šiem 12 miljoniem nekas, itin nekas un nekam nebūs jāpiegādā. “Bet kad sāksies pasaules gals, tad gan firmas darbinieki nevis bēgs kur kurais, bet zem šāviņu, fosfora bumbu krusas nesīs tualetes papīra ruļļus uz katra Latvijas iedzīvotāja mājokli,” ironizē Paiders.

Kara histērijā, ko karsti uztur mūsu valdošie, iedzīvotāju bailes tiek izmantotas, lai konstruētu banālu korupcijas shēmu.

Kas sadalīs šos miljonus, nav grūti uzminēt. Savējā firma, kas “uzvarēs” konkursā, par tādu “haļavu” atlīdzinās gan atsevišķiem politiķiem, gan valdošajai partijai kopumā.

Kā tas mūsu mīļajā Latvijā ierasts.

Māra Nizinska, "Rēzeknes Vēstis"

Pievienot komentāru