Intervijas

30 septembris

Vārda dienas:
Elma, Elna, Menarda

Horoskopi

Dvīņi
21. maijs
- 21. jūnijs

Interesanta un aizraujoša nedēļa. Vienīgais, kas var likt zināmus šķēršļus panākumiem, ir tavs slinkums un nevēlēšanās mainīt kaut ko savā ikdienā. Ja pārvarēsi minēto problēmu, tad ātri vien spēsi sasniegt pavisam citu dzīves kvalitāti. Zvaigznes iesaka mācīties ne tikai no savām, bet arī citu kļūdām, kā arī rūpīgāk ieklausīties dzīves pieredzējušāku tuvinieku padomos. Nedēļa nogalē var rasties iespēja iesaistīties kādā aizraujošā piedzīvojumā.

Otrdiena
Diena
16 .. 18 C
Vakars
9 .. 11 C
Vējš
1 .. 3 m/s
Trešdiena
Nakts
8 .. 10 C
Rīts
11 .. 13 C
Vējš
1 .. 3 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Sergejs Poļanskis Jaunumi Kultūra | 7. decembris 2010 | 13:46

Teātris sešstūrī

Kad runājam par Franciju, prātā nāk ne tikai Eifeļa tornis, Triumfa arka, Dievmātes katedrāle, bet arī Parīzes opera, Franču komēdijas teātris, Odeons. Un ja par pirmajiem pieminekļiem zināms diez gan daudz, tad ko mēs zinām par Francijas teātri, ko franči mēdz dēvēt par „ teātri sešstūrī”?

Prātā nāk Moljērs, Balzaks, Igo, Dimā, drāmas klasiķi, kuri populāri līdz pat šodienai. Bez viņu radītajiem darbiem nevar iedomāties nevienu tradicionālo Eiropas teātri. Bet kā ir šobrīd? Ko iestudē franči, kāda ir teātra loma šīs valsts sabiedriskajā dzīvē, kādi ir Francijas teātru darbības principi... Vairākus gadus nodarbojos ar šiem jautājumiem, ir radusies iecere dalīties savos novērojumos rakstu sērijā par teātra mākslu Antuāna de Sent-Ekzeperī dzimtenē.

Negribu kritizēt vai atmaskot, vēlos parādīt Eiropas, kurai esam pievienojušies, teātra stāvokli mūsdienās.

Latvija, tāpat kā visas postpadomju valstis, mantoja, arī padomju teātra sistēmu, kura līdz pat šim brīdim nav piedzīvojusi būtiskas izmaiņas. Rietumeiropas valstīs teātra attīstība notika pēc citas shēmas. Šajā gadījumā franču piemērs tipisks visai Rietumeiropai.

Un tā, Francijā ir seši nacionālie teātri – tas nozīmē, ka tie pilnīgi vai daļēji tiek finansēti no valsts budžeta. Tas ir apmēram viens teātris uz 10 miljoniem iedzīvotāju. To uzturēšanai valsts gada laikā piešķir apmēram 70 miljonus eiro. Tie ir mums pierastie kultūras avoti, kuriem ir sava ēka, aktieru, režisoru un administratoru štats, skatuves iekārtu cehi, dekorācijas, mākslinieki, grimētavas u.t.t.

Katrai iestādei ir sava misija: Franču komēdijas (La Comedie Francaise) teātrim jeb Moljēra namam finansējums palīdz nostiprināt aktieru trupu, Strasbūras Nacionālajam teātrim – pārvaldīt dramatiskās mākslas skolu, Nacionālais Šaijo teātris attīsta dejas mākslu, mūzikas un dziedāšanas mākslas attīstība uzticēta Franču Komēdijas teātrim, Colinas teātris popularizē mūsdienu teātra redzējumu, Odeonā Eiropas teātris pārstāvēts visā tā daudzveidībā.

Šie teātri funkcionē pēc repertuāra principa, tas nozīmē, ka tiek izveidots iestudējumu plāns vismaz gadu uz priekšu un šīs izrādes gada laikā izrāda vairākkārt. Acīmredzams, ka teātra repertuāru nosaka tā misija.
Nacionālo teātru budžeta līdzekļi ir vērā ņemami, taču tos Francijas Kultūras un sabiedrisko attiecību ministrijā iespējams apstiprināt tad, ja tiek piedāvāts teātra attīstības pamatots plāns vienai sezonai, biežāk pat daudzus gadus uz priekšu. Plānā strikti izstrādāta repertuāra politika ar iepriekš izskatītu ienākumu koeficentu par katru izrādi, sabalansētu pirmizrāžu skaitu sezonā, kā arī apstiprinātām viesizrādēm, izdevumiem dekorāciju, tērpu izveidei, autoru honorāru izmaksām, reklāmu, audio ierakstiem un izrāžu video versijām u.t.t. Tamdēļ nepārtraukti veic mārketinga pētījumus, skatītāju pieprasījuma monitoringu, sponsoru piesaisti, informācijas izplatīšanu mūsdienu informācijas telpā u.c.

2008./2009.gada sezonā Francijas nacionālos teātrus apmeklēja apmēram viens miljons skatītāju. Apmēram 700 000 cilvēki apmeklēja Operas teātri.

Statistika liecina, ka jau vairākus gadus Francijā, neskatoties uz krīzi, saglabājas teātra apmeklētāju skaita palielināšanās tendence. Tas notiek pateicoties darbības veidu un mehānismu diversifikācijai, kas ļauj teātrim kļūt pieejamākam lielākam cilvēku daudzumam. (http://www2.culture.gouv.fr/culture/deps/2008/pdf/cc-2010-05.pdf)

Naivi uzskatīt, ka tik lielā valstī kā Francija ir tikai seši teātri. Protams, to daudz vairāk. Neviens nepateiks to kopējo skaitu. Bet tie visi ir privātie teātri. Par to nākamajā rakstā...

Sergejs Poļanskis, tulks, filologs

Tulk. D-fakti.lv

Komentāri:

14. februāris 2011 11:44 - Сергей

Посмотры пожалуйста в Скайпе. Это очень важно.

9. februāris 2011 12:44 - Kristīne

Serguey,je te remercie pour l'avertissement - ce semestre on n'a que six cours au total. En langue française on va avoir deux cours par semaine - dans l'analyse linguistique et dans l'interpretation de texte littéraire. Bon courage!

6. janvāris 2011 12:44 - Kristīne

Vai palīdzēsi līdz galam atrisināt sarežģīto franču šarādi, par kuru Tev stāstīju? Bez Tava padoma noteikti nesaņemšu lielo naudas balvu un nevarēšu iegādāties sapņu tērpu, jo netiks dota iespēja no konkursa organizatoru puses. Tā kā Tavs blogs mēdz būt ļoti populārs lasītāju vidū, atbildi, lūdzu, privāti. Veiksmi!

5. janvāris 2011 22:35 - Tējasroze,

Izrādās, ka nelabvēlīgā laikā Lamanšā grimst pat labākās militārās zemūdenes, tā arī nesasniegušas Parīzi. Ja nav komandas, diemžēl jāsignalizē - adieu visām stratēģijām, jo labāk grimt bez ākstībām. Bet ir vēl aizvien arī iespējas - brīvība, brālība, vienlīdzība. Pēdējā izvēle ir komandas pusē.

8. decembris 2010 16:43 - Kristīne

Diemžēl daudzu cilvēku dzīves uztveri postpadomju teritorijas valstīs pārāk spēcīgi ietekmē nespēja racionāli izvirzīt un stratēģiski realizēt gan personiskus, gan valstiskus mērķus - tajā skaitā - sakārtot teātru darbības un finansēšanas principus. Tā kā bara instinkts ir ārkārtīgi spēcīgs, tad cilvēkam ar mērķiem ir jābūt kā trenētam cīņas sunim - gatavam cīnīties pret pārspēku līdz pat iespējai tikt saplosītam.Lai spētu kaut ko mainīt, ir vajadzīga izpratne un zināšanas. Un kāds, kas dāsni dalās ar savām zināšanām par rietumniecisku teātri - kā šī bloga autors. Tā turpināt!

8. decembris 2010 11:29 - Sergejs Poļanskis

Apmēram 700 000 cilvēki priekšroku deva OPERAS teātrim.

Pievienot komentāru {6}