Intervijas

30 septembris

Vārda dienas:
Elma, Elna, Menarda

Horoskopi

Skorpions
24. oktobris
- 22. novembris

Pie apvāršņa var parādīties, kāda ļoti simpātiska pretējā dzimuma būtne, kura tā vien piesaistīs tavu uzmanību. Precētajiem Skorpioniem vajadzētu būt godprātīgiem, nekrist kārdinājumā. Savukārt brīviem zīmes pārstāvji, pie vēlēšanās, spēs piedzīvot patiesi krāšņu romānu. Darba lietās viss ritēs savu gaitu, attiecīgi nekādi lielie uztraukumi, pavērsieni nav gaidāmi. Lai profesionālajā plānā viss būtu patiesi labvēlīgi, centies uzturēt harmoniskākas attiecības ar kolēģiem.

Otrdiena
Diena
16 .. 18 C
Vakars
9 .. 11 C
Vējš
1 .. 3 m/s
Trešdiena
Nakts
8 .. 10 C
Rīts
11 .. 13 C
Vējš
1 .. 3 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Sergejs Poļanskis Jaunumi Kultūra | 11. novembris 2010 | 10:22

Un tā – trilleris lauku stilā...

Jaunā īra Makdonaha popularitāte slēpjas spējā parādīt mūsdienu sabiedrības traģismu ar provincē dzīvojošās ģimenes drāmas starpniecību. Skatītājs saskata paralēles ar savu pasauli, pilsētu, sādžu. Te cilvēki, tādi kā Makdonaha lugās, cenšas sasniegt labklājību, meklē laimi un nepārtraukti saskaras ar globālām un ikdienas problēmām.

Īrijas pilsētiņu vide tik ļoti līdzinās Eiropas, Amerikas un Krievijas provincei. Tur nepārtraukti trūkst naudas eksistēšanai, nav iespējams realizēt intereses, iedzīvotāji spiesti meklēt darbu citās valstīs un pilsētās, kur dzīves līmenis ir daudz augstāks. Arī Latvija šo periodu pārdzīvo smagi.

Šāds sociālais konteksts redzams arī pirmajā Makdonaha lugā „Skaistuma karaliene” vai „Skaistule no Linenas” (The Beauty Queen of Leenane (1996)). Nabadzīgā mājelē izvēršas patiesi Šekspīra cienīgas kaislības. Šeit dzīvo ne īpaši jauna, bet pievilcību nezaudējusi meita Morina un viņas nepārtraukti neapmierinātā māte Mega. Morina spiesta savu dzīvi veltīt mātei, viņa upurē savu labklājību, bet māte ļauni izmanto šo situāciju. Viņas saistīja apstākļi, kuri ir tie, kas indē abu eksistenci. Viņas stāvokli pasliktina ar nepārtrauktiem skandāliem un savstarpējiem pārmetumiem. Liekas, sievietes ir samierinājušās ar šo bezizeju.

Bet te atbrauc Pato. Pirms došanās peļņā uz galvaspilsētu, viņš izjuta simpātijas pret Morinu. Mīlestība uzplaiksna ar jaunu sparu. Morinai tagad ir tikai viens šķērslis, kas liedz pārbraukt pie Pato un izjust kopējo laimi. Tā ir Mega... Taču arī Mega jau pamanījusi, ka viņu vēlas atstāt likteņa varā...

Sižeta pavērsiens ir labākajās trillera tradīcijās, darbība ir dinamiska un saspringta. Dialogi asi, dažreiz var saklausīt melno humoru.

Par šo lugu autors saņēma teatrālo prēmiju „Evening Standard Award” nominācijā “Visdaudzsološākais dramaturges” . Luga „Skaistuma karaliene” tika izvirzīta sešām prēmijām Tony, saņēma četras. To iestudēja praktiski visās pasaules pilsētās, pašos pazīstamākajos teātros. Lugu kļuvusi par teātra klasiku. Nevajag palaist iespēju noskatīties izrādi pēc šīs lugas motīviem, jo vairāk, ka to tuvākajā laikā būs iespējams izdarīt Daugavpilī.
 

Sergejs Poļanskis, filologs, tulks

Komentāri:

30. novembris 2010 13:19 - Kristīne

Man ir vajadzīgs vēl viens padoms - kur es varu Internetā sameklēt Arabala dzeju? Ziemā tas nav vienkārši, bet es tomēr mēģinu atkal atrast pastāvīgu sauli ziediem - vai rozi - jo pat dzeltenie ziedi, kuriem vēl nav rozes spēka, var tikt salauzti biezās cementa masas dēļ, kura kāpj un sacietē bez apstājas. Veiksmi!

26. novembris 2010 15:07 - Kristīne

Kopīgiem spēkiem ar Melāna k-gu radām risinājumu, precīzāk - atjaunojām agrāko tradīciju iekļūšanai telpās. Saņēmu solījumu, ka pacēlājs tiekot lēni remontēts. Prieks, ka tā - pīkstieni kļūst aizvien klusāki un baltas sniegpārsliņas krīt uz nepārsegtās platformas. Domāju, ka kaut kas tiešām tiek darīts... Vēl neesmu paguvusi ielūkoties afišā, taču nopietni apsveru iespēju noskatīties Makdonaha lugas uzvedumu. Ļoti ceru, ka pagūšu to izdarīt visdrīzākajā laikā. Šeit izlasāmie apraksti ir mani patiesi ieinteresējuši. Jauku dienu!

25. novembris 2010 19:52 - Kristīne

Vēlreiz liels paldies par padomu, Sergej. Jau uzrakstīju elektroniskā pasta vēstuli minētajam speciālistam, kurā lūdzu piekļuves problēmu risināt, kā arī izteicu savus ierosinājumus par to, kā varētu rīkoties, lai arī man būtu iespēja brīvi baudīt teātra mākslu. Tagad gaidīšu atbildi. Jau vairākas nedēļas salauztais pacēlājs nepārtraukti signalizēja, tas lika saprast, ka drīzāk sagaidāma tā demontācija, nekā remonts. Prieks, ka ir civēki ar brīvu un pozitīvām pārmaiņām atvērtu garu, kuri gan vārdos, gan darbos jūt līdzi citu cilvēku problēmām, savu iespēju robežās palīdzot tās risināt. Lai veicas! .

25. novembris 2010 17:20 - Сергей

Одновременно радостно и печально читать такое сообщение. Приятно, что среди студентов, самой продвинутой молодежи растет число ценителей театра! Грустно и стыдно, что направляя миллионные инвестиции на реставрацию и благоустройство Дома Единства никто не озаботился вопросом о таком простом решении как доступ в театр для людей с ограниченными возможностями передвижения. Обидно, что мы зачастую неосознанно загораживаем путь зрителя к искусству. Я думаю, Кристина, тебе следует позвонить или написать человеку, в чьи обязанности и должно входить решение таких ситуаций - СПЕЦИАЛИСТУ по общественным отношениям: http://www.dteatris.lv/lv/Kontakti/ Желаю удачи!

25. novembris 2010 15:25 - Kristīne

Diemžēl invalīdu pacēlājs pie DT nefunkcionē. Vēlētos kopā ar draudzeni noskatīties teātra izrādi. Tā kā esat strādājis teātrī, būtu jauki, ja Jūs man varētu ieteikt, kam būtu piemērotāk lūgt atļauju ienākt pa dienesta ieeju uz teātra izrādēm? Jau iepriekš paldies.

12. novembris 2010 18:14 - Sergejs

Visām jaunkundzēm no bijušām studentēm, mazām un lielām: mans DU e-pasts vairs nedarbojās tāpēc vairs uz profesionāliem jautājumiem atbildēt nevaru. Jebkurā gadījumā es uz doto brīdi strādāju ārzemēs tāpēc jūs paši zinat to kas notiek Daugavpilī labāk nekā es. Ar jautājumiem par teātri lūdzu vērsties uz www.dteatris.lv es zinu tikai to, kas ir publicēts šajā mājaslapā. Paldies ka lasat rakstus! Veiksmi!

12. novembris 2010 17:24 - Mazā jaunkundze

Paldies par rakstu. Man vajadzīgs padoms par teātri, bet negaidīti pazuda kontakti - esi bloķēts.

Pievienot komentāru {7}