Intervijas

7 jūlijs

Vārda dienas:
Alda, Maruta

Horoskopi

Ūdensvīrs
21. janvāris
- 18. februāris

Šī nedēļa nav pati piemērotākā, lai uzsāktu jaunus projektus vai dotos ārzemju braucienos. Daudz labāk padosies labi zināmi, ierasti darbi, visdažādāko formalitāšu kārtošana, birokrātiskās lietas. Ja nepieciešams, vari apmeklēt valsts iestādes, pievērsties ar grāmatvedību, dzīves organizatorisko pusi saistītajam. Attiecību jomā tieksies pēc lielākas brīvības, nelabprāt uzņemsies jaunas saistības.

Otrdiena
Diena
18 .. 20 C
Vakars
15 .. 17 C
Vējš
3 .. 5 m/s
Trešdiena
Nakts
13 .. 15 C
Rīts
14 .. 16 C
Vējš
2 .. 4 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Par kādām tēmām jūs diskutējat ar mīļajiem?

 

Sergejs Poļanskis Jaunumi Kultūra | 1. novembris 2010 | 10:35

Jaunais Šekspīrs vai rakstnieks, kurš sācis rakstīt garlaicības mākts?

thecinemasource.com

Martins Makdonahs. Uz doto brīdi viens no pazīstamākajiem īru rakstniekiem dzimis nevis Dublinā, bet gan Londonā, toties īru ģimenē ar dramaturgam atbilstošiem vecākiem: strādnieks un apkopēja. Sadzīves apraksts viņa daiļradē ir pārsteidzoši precīzs, te droši vien palīdzējusi personiskā bērnības pieredze.

Ģimene, kas dzīvo uz bezdarbnieku pabalsta, brālis, kas mēģina nodarboties ar rakstniecību, tas viss mudināja Martinu ķerties klāt spalvai. Sākumā viņš mēģina rakstīt filmu scenārijus un radio lugas, tas netiek pieprasīts. Kā viņš pats izteicās kādā intervijā, teātri viņš nekad nav mīlējis tā, kā kino, un tikai tad, kad viņam neizdodas neko uzrakstīt kinematogrāfam, viņš ķeras klāt teātra repertuāram. Nedēļas laikā 1996.gadā viņš uzraksta savu pirmo lugu „Skaistule no Linenas” vai „Skaistuma karaliene”, kuru gadu vēlāk iestudē Brodvejā un tā viņam dāvā pasaules slavu. „1997.gadā notiek lūzums. Mani iestudē visā pasaulē” – brīnās Makdonahs. Nopublicējot sešas lugas, kuras jau kļuvušas par teātra klasiku, 2003.gadā Martins no jauna pievēršas kino. 2008.gadā uz ekrāniem parādās viņa filma „In Bruges”, tā tiek nominēta Oskara prēmijai par oriģinālāko scenāriju. Kolins Farels par lomu šajā filmā saņēma Zelta globusu kā labākais komēdijas vai mūzikla aktieris. Tagad, strādājot Amerikā, Makdonahs no jauna pievēršas teātrim. Šī gada aprīlī Džeralda Šēnfilda teātrī Brodvejā bija viņa jaunās lugas „Bezrokainais Spokānē” pirmizrāde ar Kristoferu Vokenu galvenajā lomā. Šobrīd visā pasaulē tiek veidotas izrādes pēc Makdonaha lugu motīviem. Krievijā īpaši jāatzīmē Satirikona, Vahtangova, Mejerholda teātra izrādes. Rīgas Dailes teātrī bija izrāde „Spilvencilvēks”. Skatītāji prata novērtēt melno humoru un Makdonaha sižetu dinamiku. Par saviem skolotājiem viņš uzskata Martinu Skorsēzi un Kventinu Tarantino, tāpēc garlaicībai te nav vietas. Savā mūsdienu sabiedrības analīzē rakstnieks atstāj cerību. Tieši cerība ir tā, kāpēc viņa lugas tiek izrādītas uz pasaules skatuvēm. Sižeta negaidītie pavērsieni, savstarpējo attiecību dramatisms, humors un negaidīts atrisinājums – tas viss sagaida skatītāju atnākot uz izrādēm, kas veidotas pēc Makdonaha lugu motīviem.

Drīz daugavpiliešiem notiks tikšanās ar Makdonaha personāžiem. Sekojiet afišai!
 

Filologs, tulkotājs Sergejs Poļanskis

Komentāri:

9. jūlijs 2012 19:33 - :)

Izdevies virsraksts.

3. februāris 2011 08:54 - Serguey,

My biggest dream is fulfilled. Of course there is enough of work and training to be done still, but... If you wish to be my friend you can send me your congratulations to that ONE e-mail which I gave you in my old life.

21. janvāris 2011 16:14 - KP

Padalos labos jaunumos - visu, kas nepieciešams, esmu patiešām veiksmīgi nokārtojusi. Tagad varēšu nedaudz atpūsties, lai būtu gatava visām pārmaiņām. Veiksmi!

Pievienot komentāru {3}