Zvaigžņu viesi

Daugavpils teātris uzsāk sadarbību ar J. Kupalas Nacionālo akadēmisko teātri (Minska)

Noslēdzot 2019. gadu, ir panākta savstarpēja vienošanās par turpmāku sadarb ...

Intervijas

24 janvāris

Vārda dienas:
Krišs, Ksenija, Eglons

Horoskopi

Auns
21. marts
- 20. aprīlis

Ja vēlies mierīgi sadzīvot ar apkārtējiem, tad noteikti atturies no vēlmes pamācīt līdzgaitniekus pareizai dzīvei. Vēlamāk pievērst uzmanību paša nebūšanām, izrādīt centienus sakārtot mīlas lauciņā notiekošo. Tev šonedēļ daudz labāk padosies individuālas aktivitātes nevis kolektīvs darbs. Sevišķi labi spēsi apliecināt tie Auni, kuri saistīti ar dzīves radošo pusi, strādā reklāmas, mārketinga lauciņā.

Piektdiena
Diena
4 .. 6 C
Vakars
5 .. 7 C
Vējš
5 .. 7 m/s
Sestdiena
Nakts
3 .. 5 C
Rīts
2 .. 4 C
Vējš
4 .. 6 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Aktuālākā problēma šodien Daugavpilī

 

Aija Vanaga Jaunumi Ekonomika | 10. janvāris 2011 | 07:44

Teorētiski par biznesa inkubāciju un inkubatoriem

Atbalsts inovācijām un biznesa inkubācija ir reģionālie attīstības instrumenti Eiropas valstīs jau daudzus gadus.

Inovācija ir pārmaiņas, kuras veido vai pievieno vērtību un nodrošina konkurences priekšrocības. Tā var izpauzties jaunā produktā, jaunās ražošanas metodēs, jaunu tirgu izveidē, jaunās organizatoriskās formās.

Katrs no veidiem ir ceļš uz pārmaiņām, noteiktu mērķu sasniegšanu un peļņas gūšanu. Iespējams Jums ir radies jautājums, kā var izveidot jaunu tirgu. Klasisks piemērs ir Apple radītie produkti un daudzi citi. Biznesa inkubācijas process ir izveidots, lai topošajiem uzņēmējiem sniegtu nepieciešamo atbalstu.

Uzņēmumu inkubāciju var iedalīt trijos posmos:

Pre-inkubācija ir periods, kurā topošajam uzņēmumam ir nepieciešams atbalsts biznesa plāna izstrādē, tirgus izpētē, tradicionāli šajā posmā svarīgas ir tieši zināšanas un prasmes. Latvijā pre-inkubācijas periodā uzņēmējs var griezties dažādās nevalstiskajās organizācijās, universitātēs, piedalīties semināru un apmācību kursos, kuri tiek īstenot. Biznesa inkubatori, kuri darbojas Latvijā atbalstu piedāvā jau inkubācijas fāzē, kurā ir svarīgs finansiāls atbalsts, infrastruktūras pieejamība, ekspertu pakalpojumi, atbalsts jaunu produktu attīstībā, atbalsts tekošo izmaksu samazināšanai, kuri arī ir tie pakalpojumi, kurus piedāvā Biznesa inkubatori Latvijā.

Trešais inkubācijas posms ir post-incubācija, kad uzņēmums jau ir spējīgs patstāvīgi bez atbalsta darboties. Šajā posmā svarīgs ir biznesa attīstības stratēģiskais plāns, tehnoloģiskā un ekspertu pieejamības iespēja pēc inkubācijas perioda.

Eiropas praksē ir novērojami dažādi inkubatoru veidi:
Pre-inkubatori, kuri atbalsta potenciālos uzņēmējus pre-inkubācijas posmā.

Akadēmiskie inkubatori, kuri pārsvarā ir universitātēs un pētījumu centros, lai veicinātu zinātnes pētījumu komercializāciju, kā arī studentu aktivitāti uzņēmējdarbībā.

Vispārējie un speciāla sektora inkubatori, kuru darbība ir uz noteikta uzņēmējdarbības sektora atbalstu (piem. IT, robotika, elektronika, pārstrādes rūpniecība, pakalpojumi u.l.).

Latvijā biznesa inkubatori savu darbību ir sākuši salīdzinoši nesen un to ietekmi uz ekonomisko attīstību mēs varēsim novērtēt tikai pēc kāda laika. Mana cerība ir, ka uzņēmēju aktivitāte pierādīs likumdevējiem, ka arī Latvijā šāda veida atbalsts ir nepieciešams un attīstāms.
 

Aija Vanaga, Biznesa inkubatora "Ideju Viesnīca" Daugavpils biroja vadītāja

Pievienot komentāru