Zvaigžņu viesi

Daugavpils teātris uzsāk sadarbību ar J. Kupalas Nacionālo akadēmisko teātri (Minska)

Noslēdzot 2019. gadu, ir panākta savstarpēja vienošanās par turpmāku sadarb ...

Intervijas

20 janvāris

1991. gada barikāžu aizstāvju atceres diena

Vārda dienas:
Oļgerts, Aļģirds, Aļģis, Orests

Horoskopi

Lauva
23. jūlijs
- 23. augusts

Zvaigznes iesaka nedaudz kritiskāk izvērtēt sadarbības partneru piedāvājumus, tā kā tie var izrādīties ne līdz galam pārdomāti, slēpt sevī zemūdens akmeņus. Pareizāk rīkosies tie Lauvas zīmes pārstāvji, kuri pieturēsies pie labi zināmām, pārbaudītām vērtībām un atturēsies no nevajadzīgiem eksperimentiem. Finansiālajā plānā nav izslēgti negaidīti pavērsieni, proti, vari saskarties gan ar pēkšņiem izdevumiem, gan tikt pat negaidītām iespējām papildus nopelnīt.

Svētdiena
Diena
3 .. 5 C
Vakars
2 .. 4 C
Vējš
4 .. 6 m/s
Pirmdiena
Nakts
1 .. 3 C
Rīts
.. 2 C
Vējš
3 .. 5 m/s

Avots: gismeteo.ru

Aptauja

Aktuālākā problēma šodien Daugavpilī

 

Egīls Gribačenoks Jaunumi Sabiedrība | 19. jūnijs 2012 | 10:22

Kā rīkoties, ja darbā noticis nelaimes gadījums

Nelaimes gadījumi darbā, lai kā mēs vēlētos, lai tie atgadītos iespējami reti un, vēlams, nenotiktu vispār, diemžēl mēdz notikt. Pētījumā „Darba apstākļi un riski Latvijā 2009-2010” norādīts, ka 2009. gadā Latvijā notikuši 120 nelaimes gadījumi uz 100 000 nodarbināto – un tas nav maz.

Tiesa gan, tas, cik daudz mēs par notikušo nelaimes gadījumu zinām, atkarīgs ne tikai no cietušā, bet arī no darba devēja. Notikušā ignorēšana vai centieni padarīt nelaimes gadījumu par nebijušu nav labākais situācijas risinājums nevienai pusei. Ir vērts paturēt prātā, ka, piemēram, šā gada jūnijā Valsts darba inspekcija (VDI) piemēroja 400 latu sodu darba devējam, kurš neesot sniedzis cietušajam darbiniekam pirmo palīdzību pēc darba vietā notikuša nelaimes gadījuma.

Par konkrēto gadījumu nevaru spriest, taču lieku reizi atkārtot, kas darba devējam jādara, ja noticis nelaimes gadījums darbā, nekaitēs.

Saskaņā ar 2009. gada 25.augusta Ministru kabineta noteikumiem Nr.950 "Nelaimes gadījumu darbā izmeklēšanas un uzskaites kārtība" pēc notikuša nelaimes gadījuma darbā cietušajam vai lieciniekiem nekavējoties par to jāziņo darba devējam, vienlaikus cietušajam nodrošinot pirmo palīdzību un medicīnisko palīdzību. Citiem vārdiem – jānogādā cietušais ārstniecības iestādē vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība. Tik, cik redzams no publiski pieejamās informācijas, VDI sods tika piemērots tādēļ, ka darba devējs nerīkojās atbilstoši šo noteikumu prasībām un pirmās palīdzības vietā vienkārši aizveda cietušo mājās.

Darba devējam jāziņo VDI par nelaimes gadījumu tad, ja cietušajam ir smagi vai potenciāli smagi veselības traucējumi vai cietušais pēc nelaimes gadījuma miris. Tādos gadījumos darba devējs par notikušo nekavējoties telefoniski, rakstiski vai elektroniski paziņo policijai un VDI. Savukārt, ja noticis viegls nelaimes gadījums, nekavējoties ziņot nav nepieciešams, tomēr, ņemot vērā, ka bieži vien uzreiz pēc nelaimes gadījuma ir grūti noteikt, vai darbinieks ir smagi cietis, pēc incidenta darba devējam no ārstniecības iestādes jāpieprasa izziņa par cietušā veselības traucējumu smaguma pakāpi. Tikai pēc tam iespējams spriest, vai VDI par notikušo informējams un cik nopietni veicama nelaimes gadījuma izmeklēšana.

Nelaimes gadījumu slēpšana darba devējam var izmaksāt ļoti dārgi, jo VDI ir pieredze, kā atklāt slēptos nelaimes gadījumus. Informācija tiek iegūta gan no ārstniecības iestādēm, gan neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (jo bieži vien uz nelaimes gadījuma vietu tā tomēr tiek izsaukta, tikai vēlāk mēģinot to noslēpt), tāpat iespējams informāciju uzzināt no cietušajiem un lieciniekiem, kā arī anonīmiem ziņojumiem. Ja tiek atklāts „slēptais” nelaimes gadījums, darba devējam nāksies samaksāt ievērojamu sodu, un, protams, nelaimes gadījums tiks rūpīgi izmeklēts.

Jāpiebilst, ka sodi saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu ir iespaidīgi:
• par darbā notikuša nelaimes gadījuma neizmeklēšanu atbilstoši normatīvo aktu prasībām vai tā slēpšanu fiziskai personai vai amatpersonai tiek aprēķināts sods no simt līdz trīssimt piecdesmit latiem, bet juridiskai personai — no divsimt piecdesmit līdz tūkstoš latiem;
• par tāda darba vietā notikuša nelaimes gadījuma neizmeklēšanu vai slēpšanu, kura rezultātā nodarbinātajam radušies smagi veselības traucējumi vai iestājusies viņa nāve, fiziskai personai vai amatpersonai aprēķina sodu no trīssimt piecdesmit līdz piecsimt latiem, bet juridiskai personai — no tūkstoš piecsimt līdz trīstūkstoš latiem.

Darbiniekam pēc nelaimes gadījuma noteikti pienākas arī sociālās garantijas, jo atveseļošanās periods nereti mēdz būt ilgs. Vissliktāk gan ir tad, kad nelaimes gadījumi notiek ar „nenoformētiem” darbiniekiem jeb cilvēkiem, kuri attiecīgajā darba vietā strādā nelegāli. Lielākoties darba devēji pēc šādiem nelaimes gadījumiem vispār neliekas ne zinis par cietušo, taču nodarbinātais ir kļuvis par invalīdu, turklāt viņam nepienākas nedz pabalsti, nedz apmaksātas slimības lapas, jo viņš nav oficiāli strādājis konkrētajā darba vietā.

Ja šajā vai citos ar darba tiesībām un darba aizsardzību saistītos jautājumos radušās neskaidrības, darba devēji var vērsties Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) reģionālajā konsultāciju centrā, kur jums bez maksas tiks sniegtas konsultācijas. LDDK Latgales reģiona darba devēju konsultāciju centrs atrodas Daugavpilī, Mihoelsa ielā 43. Konsultācijas var saņemt arī pa tālruņiem 65424376 un 26382503 vai, sūtot e-pastu – egils@lddk.lv.

Latvijas Darba devēju konfederācijas reģionālo konsultatīvo centru darbība tiek nodrošināta Eiropas Savienības Sociālā fonda projekta „Darba attiecību un darba drošības normatīvo aktu praktiska piemērošana nozarēs un uzņēmumos” 1. aktivitātes „Darba devēju konsultatīvo centru izveide plānošanas reģionos un informācijas sniegšana darba devējiem par darba tiesisko attiecību un darba aizsardzības normatīvo aktu praktisku piemērošanu” ietvaros.
 

Egīls Gribačenoks, Latgales reģiona darba devēju konsultāciju centra Darba tiesību un darba aizsardzības eksperts

Komentāri:

31. janvāris 2017 12:11 - Наталия

Добрый день!Я работаю в госучреждении.За 15 минут до окончания рабочего времени я потеряла сознание и упала с лестницы.вспедствии чего сломала ногу..Попала по скорой в неврологическое отделение на 2 недели.сейчас нахожусь дома в гипсе на 6 недель.Как мне будет рассчитываться больничный лист?

Pievienot komentāru {1}